referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Európska únia v kocke
Dátum pridania: 03.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jpastor
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 906
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 16.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 27m 50s
Pomalé čítanie: 41m 45s
 
Európska únia od vzniku po dnes
Myšlienka zjednotenia Európy a tým aj podnietenie vzniku EU siaha až do čias vlády Otta 1., v rokoch 912 – 913 n.l., ktorý vytvoril 1. európske spoločenstvo, po ňom nasledovali Piere Dubcis, ktorý navrhol prvý projekt európskej konfederácie, Juraj Podebradský sa usiloval o európsku jednotu, Ján Amos Komenský sa snažil o zjednotenie Európy, Imanuel Kant vyslovuje myšlienku európskej jednoty a o nej hovorí aj Victor Hugo a Aristid Briand zdôrazňuje potrebu európskej jednoty.

Formovanie EU
EU sa začala formovať po II. svetovej vojne, v roku 1949 vznikla Rada Európy, v rokoch 1948 – 1949 vzniká /Program európskej obnovy/ - Marschalov plán – program hospodárskej pomoci USA vojnou postihnutým európskym krajinám. Organizačne /koordináciu a administratívu z európskej strany/ Marschalovho plánu zabezpečovala OEEC /organizáciou pre európsku hospodársku spoluprácu/. Osobitnú pozornosť OEEC venovala konvertibilite /zameniteľnosti/ mien členských štátov, na základe čoho vznikla /európska platobná únia/ EPU, ktorej cieľom bola devízová vymeniteľnosť mien OEEC, po jej zrušení vznikla EMA /európska menová dohoda/, je to dohoda o vzájomnom zúčtovaní sa medzi členskými štátmi bývalej EPU , v súvislosti so vznikom EMA vznikajú dve medzinárodné inštitúcie: Európsky menový fond a systém mnohostraných platieb. V roku 1961 OEEC nahradila OECD /organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj/ je to medzinárodná organizácia priemyselne vyspelých krajín s rozvinutou trhovou ekonomikou. Členskými štátmi sa stávajú aj mimoeurópske štáty. Cieľmi OECD sú - vytyčovať, koordinovať a podporovať takú politiku, ktorá by stimulovala ekonomický rast a zároveň by pomáhala udržiavať finančnú stabilitu členských štátov; - stimulovať a koordinovať úsilie členských krajín týkajúcich sa poskytovania finančnej a technickej pomoci rozvojovým krajinám; - prispievanie rozvoju multilaterálneho /mnohostranného/ obchodu, a to na nediskriminačnom základe.
9.5.1950 oznámil Robert Schuman plán vytvorenia ESUO / európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ/, čo viedlo k podpísaniu zmluvy v Paríži v apríli 1951. ESUO inak aj Montánna únia jej cieľom umožniť voľný pohyb tovaru /uhlie, oceľ, železná ruda, šrot/, kapitálu a pracovných síl v rámci montánnych odvetí členských krajín a zároveň dodržiavanie spoločnej colnej tarifi na dovoz montánnych produktov z nečlenských krajín.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.