referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyril a Metod
Nedeľa, 5. júla 2020
Holandsko - krajina plochá ako palacinka
Dátum pridania: 21.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 806
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Holandsko - štát v západnej Európe, ktorý leží na pobreží Severného more medzi Nemeckom na východe a Belgickom na juhu. Pre milovníkov čísiel uvediem, že Holandsko má rozlohu 33 612 km2 (za odlivu však až 40 893 km2).
Povrch Holandska je, ako je všeobecne známe, tvorený nížinou. V niektorých miestach prímorského Holandska to môže byť až 7 m pod úrovňou morskej hladiny, čo je následkom pretrvávania činnosti mora, riek a ľudského pretvárania krajiny. Na severozápade leží Ijselské more, ktoré zasahuje hlboko do pevniny a od otevoreného mora je chránené umelými hrádzami. K najväčším holandským riekam patrí Rýn, Ijssel a Maas.
Holandsko má hustú sieť plavebných (dopravných) a odvodňovacích kanálov. Na morskom pobreží nájdete piesočné presypy (zvané duny). Vo vnútrozemý je úrodná pôda starostlivo obrábaná (vysušené poldry). Na severe a na východe možno nájsť močiarovité a rašelinité úseky (holandsky ,,geest").
Klasický väčší kopec (prírodný, nie umelo vybudovaný) môžete vidieť jedine pri spoločnej hranice s Belgickom a Nemeckom. Jeho výška však nedosahuje ani 400 m. To je zároveň výnimka, ktorá potvrdzuje, že Holandsko je neuveriteľne rovinnatou krajinou. Možno práve preto sa tu darí takému národnému športu ako je cyklistika.

Holandsko - krajina veterných mlynov
---------------------------------------------------------------
Všetko to začalo v 16. storočí. Holandské provincie boli v tej dobe veľmi zavodnené a tunajší poľnohospodári potrebovali viac úrodnej pôdy pre svoje polia, ktoré obrábali. Prišli na to, že najlepším spôsobom, ako dostať vodu zo zatopených polí bude, ak postavia mlyny poháňané všadeprítomný vetrom. Dômyselný mechanizmus spôsobí to, že turbíny ženú vodu zo zavodnených častí pôdy celým systémom kanálov do mora. Šikovní domorodci vtedy prišli na to, ako využiť silu vetra, ktorý tu fúka a niekedy doslova duje veľkou rýchlosťou k tomu, aby roztáčal veterné mlyny a poháňal mechanizmus turbíny.
Klasické a zachované veterné mlyny (stojace na brehoch kanálov) možno vidieť hlavne v západnej a juhozápadnej časti Holandska. Najznámejšia je nepochybne sústava 19 mlynov v Kinderdijku (neďaleko Dordrechtu). Mlyny, ktoré uvidíte v meste, slúžili väčšinou na mletie rôznych polotovarov, napríklad ryže.

Holandsko - raj tulipánov
-----------------------------------------
Symbolom Holandska sú tulipány. Celkom existuje okolo 300 druhov tulipánov. Všetky ich môžete vidieť v kvetinovej záhrade Európy - Keukenhof.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.