referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jaromír
Utorok, 18. februára 2020
Austrália a Nový Zéland
Dátum pridania: 27.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: winona
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 237
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Austrália
Austrália je odľahlý kontinent a zároveň veľká krajina, deliaca sa na šesť štátov a dve teritória – Viktória, Nový Južný Wales, Queensland, Južná Austrália, Západná Austrália, Tasmánia a Severné Tertórium a Teritórium hlavného mesta. Odrezaní od ostatného sveta sa museli Austrálčania spoliehať len na seba. Dnes i vďaka obrovským prírodným bohatstvám sú z veľkej časti sebestační a môžu žiť nezávisle. Väčšina obyvateľov býva na úrodnom páse východnej Austrálie. Mnohí sídlia v najväčších mestách Austrálie Melbourne a Sydney a v hlavnom meste Canberre, pričom všetky ležia práve na úrodnom východnom páse. Ten je oddelený od zvyšku kontinentu najvyšším pohorím Austrálie – Veľkými Predelovými vrchmi. Najvyšší vrch, Kościuskov vrch meria 2230 metrov. Na druhej strane Veľkých predelových vrchov sa nachádza Veľká Artézska panva. Slúži najmä na chov dobytka a oviec. Na západ od Artézskej panvy sa nachádzajú Mac Donellove a Musgravove vchy. Okolo nich sa rozkladajú štyri veľké austrálske púšte. Je to Veľká piesočná púšť, Gibsonova púšť, Veľká Viktóriina púšť a Simpsonova púšť. Na severe sa nachádza Arnhemská zem, na ktorej sa nachádzajú rezervácie pre austrálskych domorodcov žijúcich pôvodným životom. Západ Austrálii pokrývajú Hamersleyho vrchy a Darling Range. Na juhu sa nachádza Nullarborská nížina ( názov z latinského nullus znamená nijaký a arbor – strom) na ktorej je veľmi sucho a nerastú tam žiadne stromy.

Podnebie
Vnútrozemie, juh, západ sú veľmi suché a v lete na púšťach môžu teploty dosiahnuť aj teplotu 50O C. Sever Austrálie je horúci po celý rok a vlhký iba počas letného monzúnu. Východ, juhovýchodné pobrežie a juhozápadné pobrežie sú mierne, a práve preto najviac obývané. Veľký vplyv na počasie má Západoaustrálsky studený prúd zo západu, Veľké Predelové vrchy z východu, poloha Austrálie (leží na obratníku Kozorožca) a čiastočne aj letné monzúny zo severu.

Spoločnosť
Mnohí Európania prišli do Austrálie v prisťahovaleckých vlnách po roku 1945. Od 70. rokov je 50% prisťahovalcov ázijského pôvodu. Pôvodní obyvatelia sú hospodársky a spoločensky odsúvaní. V posledných rokoch sa čoraz viac dožadujú územných práv. Majetkové rozdiely sú malé, ale recesia v 90.rokoch zväčšila rozdiel medzi chudobnými a bohatými.

Hospodárstvo
Najmä výkonný banský priemysel, poľnohospodárstvo, cestovný ruch, investície do prosperujúcich krajín juhovýchodnej Ázie, vysoká nezamestnanosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Fakty o svete, Svet okolo nás, História ľudstva
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.