referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Anglicko (územie/časť Veľkej Británie)
Dátum pridania: 30.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Manfred
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 857
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.3
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 18m 50s
Pomalé čítanie: 28m 15s
 
Anglicko

Prírodné podmienky

Poloha: Leží na ostrove Veľká Británia v západnej Európe. Z východu ho obmýva Severné more; z juhu je to Keltské more; zo západu Írske more. Od Francúzska ho oddeľuje prielyv La Manche. Na západe susedí s Welsom. Od Írska ležiaceho na západ ho oddeľuje Írske more. Na severe susedí so Škótskom; neďaleko tejto hranice sa rozprestiera Hadriánov val Rozprestiera sa približne medzi 50 až 56°severnej zemepisnej šírky a 6°západnej zemepisnej dĺžky a 2°východnej zemepisnej dĺžky.

Rozloha: Rozloha samotného Anglicka je približne 130 439 km2.

Povrch: Pobrežie Anglicka nie je príliš členité; členia ho fjordy a zálivy, jeho južná časť je nížinná – nemá však povahu ozajstnej roviny, pretože je rozčlenená nízkymi pásmami pahorkatín tvorených pieskovcami, vápencami a kriedami. Najznámejšie pahorkatiny sú Kotswoldská pahorkatina (Cotswold Hills, 326 m) – medzi Bristolom a Cheltenhamom a Šilternská planina (Chiltern Hills). Pekné a často navštevované pohorie Dartmoor je na západnom výbežku Anglicka (Cornwallský polostrov) zhodne s grófstvami Cornwall a Devon, kde skalnaté výbežky tvoria malebné útesy. Osou Anglicka prechádzajú Penninské vrchy, ku ktorým sa pripájajú kotliny, zarovnané tabule a roviny. V Penninských vrchoch sa nachádza národný Yorkshirský park. Na severe krajiny, neďaleko Hadriánovho valu sa rozprestierajú Kumbrické vrchy s najvyšším bodom Anglicka, Scafel Pike (978 m); neďaleko sa nachádza národný park Lake District.

Podnebie: Anglicko sa nachádza v miernom podnebnom pásme. Podnebie je oceánske s pomerne malými teplotnými rozdielmi medzi jednotlivými obdobiami. Najsuchšou oblasťou zeme je londýnska panva. Celkovo spôsobuje poloha v pásme západných vetrov veľké množstvo zrážok a veľmi premenlivé počasie. Vplyv Golfského prúdu sa prejavuje len zriedkavým výskytom mrazov a snehu mimo horských oblastí. Preto teplota vody v mori neklesá ani v zime pod úroveň 4°C.m Priemerná ročná teplota v západných oblastiach Británie sa pohybuje od +8°C na Hebridách do +11°C na juhozápadnom výbežku Anglicka. Najjužnejšie položený ostrov Wight dosahuje priemerné mesačné teploty od +5°C v zimných mesiacoch do +16°C v letných mesiacoch. V lete môže teplota príležitostne vystúpiť na +27 až +30°C a v zime môže poklesnúť na –7 až –12°C. Priemerný ročný úhrn zrážok je 1 016 mm. Najdaždivejším miestom Británie a Európy je Lake District s priemerom zrážok 6 500 mm. Najmenej zrážok spadne okolo zálivu The Wash, asi 500 mm za rok.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: školský atlas sveta, lexikón štátov a území sveta
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.