referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Zakynthos - Zante
Dátum pridania: 05.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vanda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 772
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
Medzi najobľúbenejšie grécke ostrovy, ktoré každoročné navštívi množstvo turistov patrí i ostrov Zakynthos – zvaný Zante. (mapa: obr. č.1)

Rozloha
Zakynthos je tretím najväčším ostrovom Iónskeho súostrovia Heptanisia. Rozkladá sa na 406 km². Jeho pobrežie sa ťahá v dĺžke 125 km. Poloha
Východnou stranou je ostrov obrátený k peloponézskemu pobrežu. Leží 14 km južne od Kefalónie a 20 km západne od Peloponézu. Vznik
Vedci sa domnievajú, že v dávnej minulosti bol súčasťou podmorskej planiny, ktorá sa vplyvom silných otrasov zdvihla a tak vznikol samotný ostrov. Týmto procesom vďačí za svoj vznik obrovská morská trhlina, ktorá sa otvorila na juhovýchod od ostrova. Je známa ako Pigerdi ton Inuson (Studňa Inusov). Práve tu dosahuje Stredozemné more svoju najväčšiu hĺbku (približne 4500 m).

Povrch
Scenéria ostrova je rozmanitá. Planiny na východnej strane postupne klesajú do zálivov s plážami, naproti tomu jeho západná strana má takmer horský vzhľad a brehy prudko padajú do morských hlbín (obr.č.4).
Vysoké hory na severozápade a skalnaté vnútrozemie sú lemované pobrežím bohatým na podmorské jaskyne. Rozsiahle pasienky, nachádzajúce sa v hornatejších častiach ostrova sú základom významnej živočíšnej výroby. Intenzívna geologická aktivita v oblasti vyformovala na ostrove rôzne jaskynné útvary, či už na povrchu alebo pod morskou hladinou. Horniny ostrova obsahujú sadrovec, sírany a uhličitany. Romantické skalnaté pláže s množstvom jaskýň: od Makris Gialos až po mys Skinari. V tejto časti ostrova sa nachádzajú úchvatné jaskyne Galazies Spilies- Modré jaskyne (obr.č.3).
Vrchy na ostrove síce nedosahujú veľkú výšku, pokrývajú však značnú časť ostrova. Najvyššie sú: Vrachonias (758m.n.m.), Kaki Rachi (680m.n.m.), Theras (583m.n.m.) a Skopos (483 m.n.m.). Tieto spolu s ďalšími nevysokými vrhmi vytvárajú malé náhorné planiny. Východnú a južnú časť ostrova tvoria nížiny a nekonečné piesočné pláže sa striedajú s opustenými jaskynnými zátokami. Najvýznamnejšie sú zálivy a pláže Laganas (8km) s ostrovčekom Marathonisi (obr.č.10) na juhu s úžasnou piesočnatou plážou pokračujúc Kalamaki, Gerakas-17km, Akrotiri, Tsilivi, Psarou, Alikanas až Alykes, kde sa končí piesok a začína ukazovať iná, skalnatá tvár ostrova. Smerom na juh sa dostaneme k najfotografovanejšej zátoke celého stredomoria Navagio (obr.č.2) s vrakom pirátskej lode v strede zátoky.

Podnebie
Podnebie je subtropické.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.