referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Európske štáty Stredozemného mora
Dátum pridania: 09.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sonulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 697
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Grécko sa rozkladá na južnom konci Balkánseho polostrova a na asi 2000 ostrovoch, ktoré tvoria okolo 20% celkovej rozlohy krajiny. Hlavným mestom sú Atény a radný jazyk je gréčtina.
▪ Gréci nepatria medzi najbohatšie národy súčasnej Európy. Práca v poľnohospodárstve je hlavná činnosť obyvateľov Grécka (25%). Takmer jedna tretina ľudí pracuje v Aténach a okolí. Najväčšie mesto severného Grécka je Solún, najväčším mestom Peloponézu je Patras.
▪ Tretina pôdy sa musí zavlažovať, pretože zväčša prší len v zime. Na severe sa pestuje obilie a tabak, v strede olivy (v produkcií olív je Grécko na 3. mieste v Európe) a na juhu vinič a citrusy (mandarinky, pomaranče, citróny a kiwi), ďalej sa pestujú aj zemiaky a cukrová repa. Na pastvinách sa chovajú kozy a ovce.
▪ Gréci nevlastnia väčšie náleziská surovín. Od roku 1960 sa rozvinul hlavne textilný, chemický a hutnický priemysel. Spracovateľský priemysel sa zaoberá mletím múky, sprac. tabaku a bavlny, výrobou olivového oleja a sušením ovocia. ▪ Grécko nie je síce priemyselnou veľmocou, ale zato námornou. Má množstvo rybárskych člnov a lodí a aj veľkú obchodnú flotilu, ktorú tvorí 2700 lodí. Grécke loďtvo je druhé najväčšie na svete. Hlavné prístavy sú Elevsis a Pireus, čo je predmestie Atén, ďalej Patras, Solún, Volos a Iraklion na Kréte. Želežničná doprava je oveľa slabšie rozvinutá. ▪ Grécko pre svoju potrebu musí doviezť viac tovaru, ako dokáže vyviezť. Straty sa snaží nahrádzať príjmami z cestovného ruchu, ktorý tiež pomáha rozvoju spotrebného priemyslu..

Taliansko leží na Apeninskom polostrove. Patria k nemu aj ostrovy Sicília a Sardínia. Hlávné meto je Rím – plní funkciu politického, hist. a nábož. centra; úradný jazyk je taliančina.
▪ Sever krajiny je hospodársky vyspelejší jako juh. Asi polovica obyvateľstva pracuje v poľnohospodárstve. Pestuje sa pšenica, kukurica, tabak, cukr. repa, strukoviny, ryža – hlavne na Pádskej nížine; smerom na juh vinič, olivy, zemiaky, na Sicílii sa pestuje bavlna. V severnom Taliansku je rozvinutý chov dobytka, oviec a kôz, mulíc, somárov a rybolov. Dôležité je tiež mliekarenstvo.
▪ Vďaka priemyslu patrí Tal. medzi najyspelejšie krajiny. Väčšina moderného priemyslu sa sústreďuje na severe Talianska (trojuholník Turín-Miláno-Janov), významná je výroba automobilov (Turín, Miláno) – Fiat, Ferary; motocyklov, bicyklov a stavba lodí v Janove.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.