referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Časti Zeme, tektonické poruchy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 682
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 16m 50s
Pomalé čítanie: 25m 15s
 
Zemské teleso pozostáva z viacerých zemských obalov, z ktorých má každý svoje špecifické, chemické a fyzikálne zloženie. Obaly sú zoskupené do troch hlavných sfér čiže vrstiev; zemskej kôry, zemského plášťa a zemského jadra.

Zemská kôra
je povrch je pevný v pomere k celej zemi zaberá 1.5% objemu zeme. Je to tenký obal zložený z pevných hornín rôzneho pôvodu a veku. Ak zemetrasné vlny prechádzajú horninami s odlišnou hustotou, na ich rozhraní sa lámu ako svetlo, keď prechádza cez sklo. Ak narazia na rozhranie pod ostrým uhlom odrazia sa. Vlny zo vzdialených zemetrasení prechádzajú kôrou pod tupými uhlami, zatiaľ čo vlny z blízkych zemetrasení vnikajú do kôry pod ostrými uhlami. Ak teda poznáme uhly, rýchlosť a vzdialenosť, ktorú prekonali zemetrasné vlny, môžeme vypočítať hĺbku a hustotu rôznych obalov Zeme. Chemické zloženie kôry a zemského plášťa poznáme vďaka priamemu skúmaniu hornín z povrchovej, alebo pripovrchovej vrstvy. Vrchná kôra pod kontinentmi sa nazýva sial. Pod oceánmi a pod kontinentálnym sialom leží sima. Sial má hustotu 2,7 gramu na centimeter kubický, sima 2,9 gramu na centimeter kubický. Sialické kontinenty vytvorené z ľahších materiálov, než je sima, plávajú na sime ako ľadovce v mori. Hrúbka Zemskej kôry kolíše od 40 km pod pevninou do 5 km pod oceánmi.

Zemský plášť
O tom čo sa nachádza pod vrchným plásťom vieme iba málo pravdepodobne sa skladá z tenkej, pevnej vrstvy siahajúcej do hĺbky 60- 100 km, a z plastickej vrstvy, astenosféry, ktorá je tvorené roztavenými horninami, hrubej 200 km a nakoniec zo spodnej vrstvy hrubej 700 km.
Zemské Jadro je zložené pravdepodobne zo zliatiny železa a niklu, v hĺbke 5 - 150 km je rozdelené na vonkajšiu a vnútornú zónu. Predpokladá sa že vrchná zóna je tekutá lebo sa na nej zastavujú priečne (sekundárne)zemetrasné vlny, zatiaľ čo vnútorná zóna je asi pevná, pretože pozdĺžne (primárne)vlny sa v nej pohybujú o niečo rýchlejšie. Kľúč k rozlúšteniu záhady zloženia Zeme predstavujú meteority, ktoré na ňu dopadajú. Sú buď kamenné alebo prevažne železné. Pomer počtu železných k počtu kamenných a približne rovná pomeru Zemského jadra k plášťu.

Tepelné pomery vo vnútri Zeme
Od povrchu smerom do hĺbky teplota stúpa. Vo vrchnom plášti v hĺbke 50 kilometrov je 800 stupňov, v hĺbke 1000 kilometrov 1 800 stupňov. Teplota spodného plášťa v hĺbke 2 000 km sa odhaduje na 2 250 stupňov, v hĺbke 2 900 km je to až 3 000 stupňov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.