referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izidor
Sobota, 4. apríla 2020
Národné parky Kanady
Dátum pridania: 17.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stepnakoza
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 719
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Národné parky predstavujú súbor lokalít pod zákonnou ochranou, predovšetkým s dôrazom na ich biosférické zvláštnosti (zriedkavé biotopy, druhy rastlín a živočíchov, prírodné monumenty atp). Sú vytvorené tak, aby napomáhali udržať neporušený charakter danej lokality. Okrem ochrannej funkcie napĺňajú národné parky vo svojej podstate aj úlohu edukačnú a relaxačnú. V súčasnosti je v Kanadskom domíniu zriadených 39 národných parkov alebo rezervácií s podobným režimom ochrany prírody. V každej kanadskej provincii alebo teritóriu sa nachádza najmenej jedna rezervácia tohto typu, v závislosti od celkového významu jednotlivých súčastí Kanady podľa environmentálnych kritérií. Takto sa v súbore národných parkov nachádzajú cenné lokality na oboch kanadských pobrežiach, v Skalnatých horách, v prérijnom pásme, v oblasti Veľkých jazier. Rozloha jednotlivých parkov varíruje od 8,7 km2 po 44 802 km2. Systém parkov zahŕňa jednak celosvetovo preslávené parky ako Banff, Jasper, Fundy, Glacier, tiež ale aj dodnes širokej verejnosti takmer neznáme, no o to cennejšie lokality ako Iwavik, Vuntut alebo Aulavik.

Zámerom kanadských orgánov je, aby v blízkej budúcnosti bol zriadený aspoň jeden národný park v každom z 39 prírodných regiónov krajiny. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vytvoriť ešte 14 národných parkov. V súčasnosti úhrnná rozloha národných parkov činí 224 466 km2 (2% rozlohy krajiny). V budúcnosti sa počíta so vzrastom podielu štátom chránených lokalít na 3% vo vzťahu k rozlohe Kanadského domínia.

V súlade so znením dodatkov k Štatútu o národných parkoch (National Parks Act) z roku 1988 manažment národného parku má za úlohu zabezpečiť ochranu ekologickej integrity daného územia. Pod zjednodušenou definíciou ekologickej integrity sa rozumie stav, kedy štruktúra a funkcia ekosystému nie sú ovplyvňované zásahmi ľudskej aktivity a majú dostatočné podmienky, aby vo svojej aktuálnej podobe pretrvali do budúcnosti. V tomto smere popredné zodpovedné miesta v manažmente životného prostredia uznávajú, že ich prvoradou úlohou je vytýčiť hranice nových národných parkov, rovnako ako i národných parkov už existujúcich, takým spôsobom, aby sa v nich plnohodnotne odzrkadlilo súčasné nahliadanie na termín ekologická integrita. Najnovšie zistenia poukazujú na skutočnosť, že výmera niektorých národných parkov a lokalít s ekvivalentným stupňom ochrany prírody nezodpovedá potrebám niektorých prírodných spoločenstiev, ktoré sú na
týchto územiach predmetom prezervácie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.