referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Národný park Nízke Tatry
Dátum pridania: 20.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sandy16
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 638
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Vyhlásený: 14.6.1978
Rozloha: 81 095 ha
západ-východ: 80 km / sever-juh: 30 km
Zahŕňa štátne prírodné rezervácie:
Ďumbier, Demänovská dolina, Jánska dolina, Ohnište, Turková, Jelšie, Salatín, Meandre Hrona, Príboj, Pod Latiborskou hoľou, Sliačske travertíny
Chránené prírodné výtvory:
Demänovské jaskyne, Stanišovská jaskyňa, Mošnická jaskyňa, Bystranska jaskyňa, Jelenská jaskyňa, Važecká jaskyňa, Vrbické pleso, Brankovský vodopád, Balvan pri Maši, Ľupčiansky skalný hríb, Moštenické travertíny, Triasový ríf pri Liptovskej osade, Žiar

Národný park Nízke Tatry je plochou najväčším chráneným územím Slovenska. Je horského členitého reliéfu s krasovými javmi, hoľami, tichými dolinami, čistými potokmi, bohatou a pestrou faunou a flórou. Nízke Tatry sú druhým najvyšším pohorím Západných Karpát. Najvyšší vrchol je Ďumbier /2043m/. Najznámejšou jaskyňou je Zbojnícka jaskyňa, ktorá bola v dobe železnej osídlená. Najväčší kompex jaskýň na Slovensku sú Demänovské kvapľové jaskyne /D.ľadová jaskyňa, j. Slobody, Mieru, Pustá, Okno/. Na jaskyniach je pozoruhodný priepasťový jaskynný systém - j. Starý hrad s hĺbkou 424m, Ohnište s priepasťou hlbokou 125m a 15m vysokým ľadovcovým kužeľom na dne. Na území národného parku pramenia rieky Hron, Váh, Hornád. Z minerálnych vôd na území je najznámejšia Korytnica a termálne pramene v Liptovskom Jáne. Podstatnú časť územia tvoria lesy so severnými chladnomilnými druhmi živočíchov.
Masív Nízkych Tatier je po Vysokých Tatrách najvýznamnejším geografickým a relatívne vysoko ekologickým stabilným celkom Slovenska. Nízke Tatry predstavujú mohutnú horskú klenbu, ktorá sa tiahne v smere východ-západ v dĺžke takme 100 km.
Živočíšna ríša v Nízkych Tatrách je zastúpená takmer všetkými západo- karpatskými horskými a vysokohorskými druhmi. V lesoch žije veľké množstvo poľovnej zveri.Zastúpená je jelenia, diviačia a srnčia.Zo šeliem tu žijú kuny (Martes sp.), lasica (Mustela), rys ostrovid (Lynx lynx), líška obyčajná (Vulpes vulpes), vlk obyčajný (Canis lupus), v okrajových častiach pohoria mačka divá (Felis silvestris).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Národný park Nízke Tatry SOŠ 2.9636 250 slov
Národný park Nízke Tatry 2.9720 920 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.