referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Izrael
Dátum pridania: 24.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 732
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Kráľovstvo Izraela

O starovekom Izraeli vieme viac než o ostatných kultúrach oných čias, lebo jeho obyvatelia a tradície prežili do dnešných dní. Podľa židovských textov dejiny Izraela začali prorokom Abrahámom, ktorý priviedol svoj národ, Izraelitov, z Mezopotámie do krajiny Kanaán, kde žili aj Feničania. Medzi prišelcami a Kanaáncami dochádzalo k bojom o územie a náboženstvo. Kanaánci, podobne ako iné národy, uctievali mnohých bohov, ale Abrahámovi stúpenci mali iba Jahveho. Bol to prvý národ, ktorý praktizoval monoteizmus.
Počas dlhých a búrlivých dejín boli Izraeliti často prenasledovaný a niekedy aj zotročovaný, lebo mali odlišnú vieru a mnohé národy sa báli ich boha. Izraelské kmene niekoľko storočí žili vo voľných zoskupeniach a vládli im sudcovia. Okolo roku 1020 pred n. l., po boji, v ktorom Izraeliti na hlavu porazili útočníkov, zjednotil sudca Saul jednotlivé kmene a založil kráľovstvo Izraela.

Svätá kniha židov sa nazýva Tóra. Jej text sa zhoduje s prvými piatimi knihami Biblie. Tóra je napísaná ručne na dlhom zvitku pergamenu, obsahuje dejiny starovekých Izraelitov a zákony, ktoré im dal Boh a podľa ktorých musia žiť.

V starom zákone je príbeh o tom, ako Mojžiš viedol národ pri úteku z Egypta do Sinajskej púšte. Putovali 40 rokov, kým bolo dovolené vstúpiť do Zasľúbenej zeme. Kým boli v púšti, Mojžiš dostal od boha sľub, že bude ochraňovať svoj ,,vyvolený národ". Za to mali Izraeliti uctievať iba jediného boha, Jahveho, a žiť podľa jeho zákonov - desiatich prikázaní, ktoré boli vyryté na dvoch kamenných tabuliach.

Izraeliti prvý raz vstúpili do Egypta ako obchodníci. Spočiatku ich prijímali dobre. Mnohí sa dokonca v Egypte usadili, ale neskorší faraóni sa na nich začali dívať inak a znížili ich do stavu otrokov. Mojžiš, ktorého dieťa našli odloženého na brehu Nílu, viedol ich útek z Egypta späť do Kanaánu.

Počas sviatku Pesach, ktorý je oslavou úteku Izraelitov z Egypta, sa židovské rodiny schádzajú pri takzvanej séderovej večeri. Každý má svoju úlohu a recituje texty príbehu Exodus. Všetko na stole predstavuje časť príbehu: horké byliny pripomínajú bolesť z otroctva, nekvasený chlieb pripomína náhly útek (nemali čas nechať vykvsiť chlieb), štyri poháre vína symbolizujú štyri sľuby, ktoré Boh dal ,,vyvolenému národu".Izrael zblízka

Podľa legendy zabil izraelský chlapec obávaného filištínskeho bojovníka Goliáša iba prakom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Staroveké civilizácie
Podobné referáty
Izrael SOŠ 2.9667 337 slov
Izrael SOŠ 2.9517 1152 slov
Izrael SOŠ 2.9638 577 slov
Izrael SOŠ 2.9338 11404 slov
Izrael GYM 2.9604 3002 slov
Izrael 2.9631 337 slov
Izrael SOŠ 2.9949 3000 slov
Izrael SOŠ 2.9949 821 slov
Izrael 2.9600 645 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.