Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

HIV a AIDS

HIV je vírus, ktorý spôsobuje chorobu známu ako AIDS. Týmto vírusom sa môže nakaziť každý a to nechráneným pohlavným stykom s infikovanou osobou alebo použitím infikovaných injekčných ihiel. Odhaduje sa, že na svete je vírusom HIV nakazených viac ako 13 miliónov ľudí. IMUNITNÝ SYSTÉM

Telo má imunitný systém, ktorý zabezpečuje jeho ochranu proti infekcii. Keď sa však dostane do tela vírus HIV (Human Immunodeficiency Virus), napáda práve bunky imunitného systému organizmu. HIV v bunkách imunitného systému zostáva a môže tam driemať celé roky. Doteraz sa nenašiel spôsob, ako ho v ľudskom tele zničiť. Prítomnosť vírusu HIV odhalí krvná skúška. Byť HIV pozitívny ešte neznamená, že dotyčná osoba musí ochorieť na AIDS. Niektorí HIV pozitívni ľudia sa môžu dlhé roky cítiť dobre a aj dobre vyzerať. Pre ostatných sú však nákazliví a zostanú nimi až do konca života.

AKO SA ZAČÍNA AIDS

Keď je HIV aktívny, infikované bunky v imunitnom systéme odumrú, vírus sa vylúči do krvi a infikuje ostatné bunky. Oslabením imunitného systému človek stráca hmotnosť, ľahko sa unaví a stáva sa citlivejším na všetky druhy infekcií, ako sú kožné choroby, vredy, afty a hnačky. Nakoniec sa vyvinú vážne problémy, ako herpes, tuberkulóza a rakovina. Ak niekto takto ochorie, hovorí sa, že trpí syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti čiže AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Keď niekto dosiahne toto konečné štádium choroby, zvyčajne do roka alebo dvoch zomrie na niektorú infekčnú chorobu.

AKO SA ŠÍRI HIV?

HIV sa nachádza v telesných kvapalinách a z nich len krv, semeno a pošvový sekrét môžu infekciu dokázateľne preniesť. Vírus sa môže dostať cez otvorené rany, drobné poranenia na koži, injekčnou striekačkou, cez ústa, pošvu a konečník. Dieťa sa môže infikovať vírusom HIV od svojej matky v prednatálnom štádiu cez placentu v maternici alebo aj materským mliekom pri dojčení. Vírus nemôže mimo ľudského tela dlho prežiť. Je dokonale bezpečné žiť s niekým, kto má HIV alebo AIDS, deliť sa o stravu, používať rovnaký príbor a riad, uteráky, dotýkať sa ho alebo objímať a dokonca aj s ním v jednej posteli. Prenos nákazy hrozí v prípade nechráneného pohlavného styku, používaním rovnakej zubnej kefky, žiletky alebo u narkomanov rovnakej ihly. HĽADANIE RIEŠENIA

V nádeji na spomalenia vývoja AIDS sa vyskúšalo niekoľko liekov. Účinný liek sa však stále ešte hľadá. Ďalšou oblasťou výskumu je pokus objaviť očkovaciu látku.

V dôsledku celosvetového očkovania sa podarilo zlikvidovať výskyt kiahní. Keby sa podarilo vyvinúť očkovaciu látku proti HIV, bolo by možné zlikvidovať aj AIDS.

BEZPEČNEJŠÍ SEX

Každý sa môže vyhnúť tomu, čo ho ohrozuje. Mnohí ľudia už zmenili svoje správanie, aby znížilo riziko infekcie; mnohí však stále riskujú. Aj keď nemôžeš úplne vylúčiť možnosť nákazy, môžeš urobiť veľa pre vlastnú ochranu pred nakazením HIV. Bozky, vzájomné dotyky, objímanie a petting nie sú z hľadiska prenosu HIV nebezpečné. Orálny sex je riskantnejší, pretože krvácajúce ďasná a ranky v ústach sú pomerne časté a môžu byť vstupnou bránou pre vírus. Pohlavný styk je stále najčastejším spôsobom nákazy. Vysoké riziko existuje pri análnom styku, pretože sliznica konečníka sa trhá ľahšie ako sliznica pošvy, čím sa otvára cesta pre vírus. Riziko počas styku sa dá znížiť používaním kondómu.

ZMENŠENIE RIZIKA NA MINIMUM

Väčšina ľudí vie, že nechránený sex predstavuje veľké nebezpečenstvo. Čím viac partnerov vystriedajú, tým väčšie je riziko, že niektorý z nich je HIV pozitívny. Nebezpečenstvo však hrozí aj od ľudí, ktorých poznáš. Čokoľvek tvoj partner riskuje, alebo riskoval, riskuješ aj ty. Všetko, čo sa týka krvi, je riskantné: narkomani, ktorí si vstrekujú drogy, sa môžu nakaziť vírusom HIV, ak nepoužívajú sterilné ihly a striekačky. Každý by sa mal vyhýbať situáciám, v ktorých by sa mal deliť s niekým o také veci, ako sú žiletky či zubné kefky – ľudia mávajú často v ústach ranky alebo poškodenú sliznicu na ďasnách a ani o tom nevedia. Tetovanie alebo prepichovanie uší je takisto riskantné, ak nástroje nie sú sterilné. Pri takej príležitosti sa spýtaj, prípadne trvaj na sterilizácii nástrojov. Transfúzia krvi dnes už nie je nebezpečná, lebo krv a krvné deriváty sa kontrolujú. Keď sa AIDS po prvý raz objavil vo vyspelom svete, väčšina jeho obetí boli homosexuálni muži. Dnes už to neplatí. Toto tvrdenie by mohlo ukolísať heterosexuálov v mylnej domnienke, že oni sú bezpeční. Je lepšie správať sa tak, aby sa na minimum znížilo riziko pre každého, než predstavovať si, že heterosexuálny muž sa nemôžu nakaziť.

TEST NA HIV

Test na HIV nepreukáže ochorenia na AIDS, iba určuje, či máš v krvi protilátky proti vírusu HIV. Tie sa väčšinou objavujú do šiestich týždňov po nákaze, ale môže trvať až šesť mesiacov, kým sa prejavia a možno ich dokázať. V tomto čase môže byť test negatívny, hoci nákaza vznikla do tela. Preto ťa v laboratóriu môžu vyzvať, aby si sa po šiestich mesiacov dostavil na opakovanie testu.

V tom období by si nemal robiť nič, čo by mohlo ohroziť ktoréhokoľvek ďalšieho človeka. Ak sa obávaš HIV/AIDS, môžeš sa obrátiť na špeciálnu poradenskú telefónnu linku.

Zdroje:
Všeobecná encyklopédia zdravia -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk