Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Žaby

Žaby sú najväčšou a najrozmanitejšou skupinou obojživelníkov. Určitý rad žiab zahŕňa vyše
3 900 druhov, z ktorých mnohé žijú v tropickom dažďovom pralese. Žaby žijú na súši i vo vode. Prevažne vodné druhy majú skôr podlhovasté štíhle telo, kým prevažne suchozemské druhy majú okrúhle telo a kratšie nohy.

ŽABY V EUROPE- V Európe sa vyskytuje asi 25 druhov žiab. Na Slovensku sa okrem iných vyskytujú aj kunky, hrabavky a rosničky.

POTRAVA- Dospelé žaby prehĺtajú potravu celú, takže veľkosť ich potravy závisí od veľkosti ich úst.

LIETAJÚCE ŽABY- V dažďových pralesoch juhovýchodnej Ázie unikajú niektoré žaby pred predátormi tak, že preskakujú a plachtia zo stromu na strom. Vo vzduchu roztiahnu blany medzi prstami, a tak prekonajú vzdialenosť až
15 m. Veľké nohy a blany medzi prstami totiž pôsobia ako nosné plochy, ktoré spomaľujú ich klesanie.

ZAHRABANÉ POD ZEMOU- Niektoré žaby sa zahrabávajú pod zem. Pri zahrabávaní sa do mäkkej zeme postupujú dozadu odhŕňajú pôdu zadnými nohami do boku. Slúžia im na to osobitné mozole, ktoré majú pri členkoch.

OBRANA- Žaby síce nemôžu nepriateľa pohrýzť ani bodnúť, využívajú však iné prostriedky obrany. Juhoamerická hvízdavka Bibronova napríklad prehne chrbát a odhalí jedové žľazy, ktoré vyzerajú ako uprene hľadiace oči.

STAROSTLIVOSŤ O VAJÍČKA- Samec ropuchy starostlivej nosí oplodnené vajíčka na chrbte. Keď sú zárodky v nich pripravené liahnuť sa, vypustí ich do vody.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk