Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pavúkovce

Napriek zlej povesti je väčšina pavúkov pre človeka neškodná. Spolu s roztočmi, kliešťami a ďalšími patria do skupiny, ktorá sa nazýva pavúkovce. Pavúkovce majú viacero spoločných znakov s hmyzom, napríklad článkované telo chránené vonkajšou kostrou. Väčšina z nich žije na súši.Medzi viac než 600 druhov pavúkovcov prevládajú dravce. Mnohé pavúky sú z hľadiska človeka užitočné, pretože ničia škodlivý hmyz. Iné pavúkovce, najmä roztoče a kliešte, sú však veľmi nebezpečné, pretože prenášajú choroby a poškodzujú úrodu.

PAVUČINA- pavúky a niektoré roztoče majú zvláštne žľazy, v ktorých tvoria pavučinu. Pavučina sa skladá z bielkovín. Vzniká v brušku pavúkov a na vlákno sa mení na vzduchu pričinením spriadacích bradaviek.

SPRIADANIE SIETE- pavučiny môžu mať tvar plochého hárku, lievika, alebo môžu byť nepravidelné. Niektoré pavúky spriadajú novú sieť iba vtedy, keď sa im stará poškodila, ale križiaky si môžu robiť novú pavučinu každú noc, pričom starú zožerú, aby z nej získali späť bielkoviny.

PAVÚKY NA LOVE- všetky pavúky sú dravé. Majú jedovaté hryzadlá, ktorými vstrekujú jed do koristi, aby ju omráčili. Niektoré druhy chytenú korisť obalia do pavučiny, aby im neunikla, a až potom ju začnú rozkladať tráviacimi šťavami. Väčšina pavúkov sa živí inými článkonožcami, niektoré však lovia aj malé stavovce vrátane rýb a žiab.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk