Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

B-vitamíny

Vitamín B je komplex niekoľkých vitamínov, označovaných B1-B12. Tento názov je preto, lebo v minulosti sa vitamín B bral ako jeden vitamín, podobne ako vitamín C alebo vitamín D. Meno bolo zrušené vo svojom pôvodnom význame a bolo nahradené termínom B vitamíny, vitamín B komplex, alebo špecifické meno individuálneho vitamínu.

B1 (thiamin) - spevňuje nervstvo a svalstvo. Je dôležitý pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi (napomáha tak k bunkovým oxidáciam a optimálnemu využitiu energie). Nedostatok spôsobuje chorobu beri-beri (zápal kĺbov a svalov). Dôležitú úlohu hrá v metabolizme sacharidov.
ZDROJ: kvasnice, strukoviny, klíčky, oriešky, vnútornosti, ovsené vločky, zelenina

B2 (riboflavin) - rastový vitamín. Jeho spotreba stúpa v stressových situáciach. Z tela sa vylučuje prevažne močom ale môže aj potom. Nedostatok ale aj nadbytok spôsobuje opuchy na perách, jazyku, zápaly očných spojiviek. Dôležitú úlohu hrá pri vnútrobunkovom dýchaní.
ZDROJ: vnútornosti, droždie, vajcia, pivo

B3(niacín) -.je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dlôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu.
Nedostatok B3 môže viesť k pelagre, chorobe charakterizovanej postihnutím kože, problémom s trávením a duševnou poruchou.
ZDROJ: mliečne výrobky, hydina, ryby, chudé mäso, orechy a vajcia

B5 (KYSELINA PANTOTHENOVÁ - Acidum panthotenicum) – Kyselina pantotenová patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je dôležitou zložkou metabolizmu. U človeka nie sú choroby z nedostatku známe. Konjugát kyseliny pantothenovej je rastovým faktorom pre niektoré mikroorganizmy.
ZDROJ: vyskytuje sa v každej živej hmote, najbohatší zdrojom sú vnútornosti, droždie, žĺtok, čerstvá zelenina

B6 (pyridoxin) –Je rozpustný vo vode. Udržuje činnosť ústredného svalstva, má upokojujúce účinky, podporuje tvorbu krviniek a ukladanie tukov.
ZDROJ: syry, mlieko, droždie, obilné klíčky, celozrnný chlieb

B9(kyselina pteroylglutamová) KYSELINA LISTOVÁ (acidum folicum) -.Je rozpustná vo vode. V malej miere je syntetizovaná črevnými baktériami. Jej nedostatok sa prejavuje zhoršením krvného obrazu, zúčastňuje sa na dôležitých metabolických dejoch. Synergicky s kyselinou listovou pôsobí vitamín B12.
ZDROJ: čerstvá listová zelenina, pečeň, mäso, vajcia

B12 (kobalamín) - je súčasťou enzýmov, podporuje tvorbu krvi a je nevyhnutný pre tvorbu DNA. Zriedkavo sa nachádza aj rastlinnom materiále. Zaniká počas prípravy potravín.
ZDROJ: vnútornosti, synteticky sa vyrába z medziproduktov vznikajúcich pri výrobe antibiotík, pečeň, mlieko, vajce

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk