Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Prúdové motory

Ľudstvo sa odpradávna pokúša nájsť spôsob ako dosiahnuť čo najvyššiu rýchlosť. Nepodarilo sa nám zatiaľ prekonať rýchlosť svetla, ale podarilo sa prekonať rýchlosť zvuku. Prúdové motory nám umožňujú pohybovať sa rýchlosťou vyššou ako zvuk.
Prvým vojenským prúdovým lietadlom bol nemecký letúň Messerscmitt Me 262, ktorý slúžil ako ľahký bombardér r. 1944. O osem rokov neskor sa prúdové motory začali využívať v osobnej doprave.

Prúdové motory pracujú na princípe spaľovania paliva a vypúšťania výfukových plynov. Nútený výstup plynov zo zadnej časti motora vytvára ekvivalentný dopredný ťah. Tento priníp popísal ako prvý anglický vedec Isaac Newton tretím pohybovým zákonom akcie a reakcie. Rakety a prúdové lietadlá vytvárajú dopredný ťah rovnakým spôsobom, ale medzi týmito dvoma typmi motorov existuje zásadný rozdiel. Raketa má svoj vlastný zdroj kyslíka, ktorý potrebuje ku spaľovaniu paliva. Naproti tomu prúdový motor získava zásobu kyslíka priamo z atmosféry. Najjednoduchším typom prúdového motora je NÁPOROVÝ MOTOR teda „lietajúca drenážna rúrka“. Je to v podstate rúrka majúca vpredu prívod vzduchu, spaľovaciu komoru uprostred a výfukovú trysku vzadu. Dopredný pohyb lietadla účinne vháňa vzduch do motora a stláča ho. Do tohto prúdu vzduchu sa vstrekuje palivo a nepretržite sa spaľuje. Vzniknuté výfukové plyny sa rozťahujú a sú nútené opustiť motor zadnou tryskou pri vysokej rýchlosti, čím vytvárajú dopredný ťah.

Veľkou výhodou náporového motora je, že je jednoduchý a spoľahlivý, pretože nemá žiiadne pohyblivé časti. Môžeme sa s ním pohybovať rýchlosťou 2400 km/h až 4000 km/h. Ďalším typom motora umožňujúceho dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť je PRÚDOVÝ MOTOR S TURBÍNOU. Pracuje na rovnakom princípe ako náporový motor, ale je vybavený v prednej časti kompresorom, ktorý stláča vzduch prúdiaci do motora a ženie ho do spaľovacej komory. Vzniknuté rozťahujúce sa výfukové plyny prechádzajú na svojej ceste k zadnej tryske turbínou. Plyny otáčajú turbínou vysokou rýchlosťou a vzniknutú rotačnú silu možno rôzne využiť. U tohto typu motora je hriadeľ turbíny spojený s kompresorom v prednej časti motora, ktorý ženie vzduch motorom. Pretože samotný motor prevádza potrebné stlačenie vzduchu, môže lietadlo vybavené takýmto motorom samo vzlietnuť aj bez pomoci iného motora a tiež sa dokáže pohybovať pomalšie ako lietadlo s náporovým motorom.

K ďalším typom prúdových motorov patria ešte TURBOVRTUĽOVÝ MOTOR,
MOTOR S TURBOMIEŠADLOM a MOTOR S PRÍDAVNÝM SPAĽOVANÍM. Sú o niečo komplikovanejšie a tým pádom samozrejme výkonnejšie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk