Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vietor

Stále kdesi fúka vietor, či už jemný vánok, alebo ničivý hurikán. Vietor je masa pohybujúceho sa vzduchu, ktorá je v dôsledku nerovnakého ohrievania atmosféry Slnkom prúdi z jedného miesta na druhé. Teplý vzduch je oveľa ľahší ako studený a tak stúpa nahor a na jeho miesto sa tlačí studený vzduch- táto cirkulácia vyvoláva vietor. Čím väčší je rozdiel atmosferických tlakov medzi dvoma oblasťami, tým silnejší je vietor. Rýchlosť vetra meteorológovia merajú Beafortovou stupnicou.

Okrem miestnych a sezónnych vetrov existujú aj vetry ktoré dujú stále. Voláme ich prevládajúce, na každej strane rovníka sa nachádzajú tri hlavné pásma vetrov. Sú to pasáty, západné vetry a polárne vetry. Existujú aj monzúny, ktoré menia smer v závislosti d ročného obdobia.
Práve v tejto chvíli vyčíňa na svete asi 2 00 búrok. Bežným sprievodcom búrok sú víchrice. Víchrica je v podstate veľmi silný vietor. Niektoré územia, ako napríklad oblasti okolo Mexického zálivu, pravidelne postihujú nebezpečné smršte. Víchrice môžu napáchať rozsiahle škody nielen silou vetra, ale i pustošivými účinkami dažďa, snehu, piesku či prachu, ktoré ich sprevádzajú.

Hurikán, tajfún a cyklón sú iba miestne názvy pre jeden rovnaký typ atmosférického javu - tropického cyklónu -mohutný oblačný vír s priemerom niekoľko stoviek kilometrov ktorý vzniká nad tropickými moriami, s dĺžkou života okolo jedného až dvoch týždňov. Zrodia sa, keď teplý vzduch nad tropickými oceánmi stúpa nahor po obrovskej špirále. Tornádo je síce tiež atmosférický vír, ale podstatne menších rozmerov, s kratšou dobou života (sekundy, minúty)), ale väčšinou výrazne silnejšej intenzity vznikajúcej pod mohutnou búrkovou oblačnosťou.

Tornádo má kvôli svojím rozmerom za následky veľké škody na malom území. Naopak tropický cyklón má ďaleko menšie ničivé účinky, ale na veľkom území a ide ho na rozdiel od tornáda predpovedať. Tornádo je najprudšou víchricou. Z búrkového mraku vyrazí nadol lievikovitý stĺp. Z neho špirálovite stúpa vzduch, ktorý niekedy vyvoláva víchor dosahujúci rýchlosť až 400 km/h. Uprostred tohto obrovského víru je taký nízky tlak vzduchu, že budovy môže roztrhnúť, takže doslova vybuchnú. Vodná smršť je tornádo nad vodou, do vzduchového lievika sa nasáva voda. Piesočné víry sú tornáda v púšťových oblastiach

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk