Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Veľkonočný ostrov

Malý kúsok zeme vzdialený pätnásťhodinovým letom z Európy a päťhodinovým z hlavného mesta Čile - Santiaga.
O Veľkonočnom ostrove sa hovorí ako o najosamelejšom ostrove na svete. Od roku 1988 patrí Čile a jeho vývoj bol ovplyvnený viac polynézskou ako juhoamerickou kultúrou. Názov sa viaže k udalosti z roku 1722, keď ostrov objavila holandská expadícia pod vedením admirála Roggerveeena. Bolo to práve na Veľkonočnú nedeľu.
Te Pito o Te Huenua - jazva sveta, tak nazývajú domorodí obyvatelia tento 180 km² veľký kus zeme. Ešte pred rokom 1967, keď vzniklo letisko Mataveri slúžiace ako núdzová prístávacia dráha pre americké letectvo, bol Veľkonočný ostrov dostupný loďou len dvakrát do týždňa. V súčasnosti na ňom žije približne tritisíc obyvateľov. Jeho prvými osadníkmi boli asi pred tisíc rokmi Polynézania. Z toho obodbia pochádzajú aj moai - monumentálne kamenné postavy, vysoké viac ako desať metrov s vytvarovanou hornou časťou tela, hlboko posadenými očami a červenými pokrývkami hlavy, evokujúce ozdobné čelenky z peria. Viaceré sú nedokončené a len tak voľne stoja alebo ležia v tráve. Ich existencia mala pripomínať "dobrodincov" národa Rapa Nui, keďže domorodci neuznávali panovníkov ani vodcov. Význam a spôsob spracovania týchto obrovských sôch je pre vedcov stále záhadou. Ďalšou ostrovnou raritou je znaková reč rongo-rongo. Dodnes sa nepodarilo písmo dešifrovať, pretože Peruánci v minulosti pozabíjali všetkých starých obyvateľov Rapa-Nui ovládajúcich čítanie tohto zložitého písma. Vďaka polohe, kultúre a netradičným kamenným monumentom, žijú súčasní obyvatelia, ktorých je asi tritisíc, z veľkej časti z cestovného ruchu. Rozšírené je aj poľnohosporárstvo, pestovanie zemiakov, banánov, ananásov, rybolov a chov dobytka. Veľká časť zásobobania však prichádza z čilskej pevniny.
Napriek tomu, že na ostrove na vás číhajú hlavne sochy "moai", počas pobytu uvidíte množstvo ďalších zaujímavostí. Vyhasnutý vulkán Rano Kau, osadu s ceremoniálnym územím Orongo, maličké ostrovčeky Motu Nui, Motu iti a Motu Kao, kde sa odohrávali rituály "vtáčieho muža".
Sprievodcovia vás zavedú aj k "jazve sveta" - k zvláštnemu guľatému kamennému útvaru s magickou silou. K nezabudnuteľným zážitkom patrí piknik v prírode počas celodenného výletu. Hygiena, spôsob servírovania a aj jedlo samotné Vás rýchlo presvedčia, že návštevníci sú na Veľkonočnom ostrove skutočne vítaní.

Zdroje:
zdroj: tv komplet 41/03 -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk