Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Obyvateľstvo

Spojené národy,akceptovaná autorita obyvateľstva na úrovni, určili, že obyvateľstvo sveta dosiahlo 5,3 miliardy v roku 1990 a každý rok stúpa o 90 miliónov. Prírastok 1,7% za rok kleslo od roku 1970 o 0,3%.
Krajiny

Kanada:
Cesta z východného na západné pobrežie po najdlhšej diaľnici sveta vedie takmer cez osem tisíc km prekrásneho kraja. Kanada má 29 miliónov obyvateľov, čo je málo na takú obrovskú krajinu. Väčšina Kanaďanov žije v mestách v teplejšej južnej časti krajiny blízko hraníc so Spojenými štátmi. Kanada má dva úradné jazyky, angličtinu a francúštinu. Prví Európania ktorí sa usadili v Kanade, boli Francúzi. Po nich prišli Briti. Dnes väčšina Kanaďanov hovorí anglicky, no v Québecu je úradným jazykom francúzština.
Québec City: Hlavné mesto provincie Québec. Je to najstaršie mesto v Kanade a zároveň jediné opevnené mesto v Severnej Amerike.

Spojené štáty:
Sú prekvapujúcou zmesou rôznych kultúr a tradícií. Za posledných 500 rokov sa Amerika stala domovom približne 60 miliónov ľudí z celéhosveta. Mnohí sem prišli cez mesto New York. Vďaka prílevu prisťahovalcov počet obyvateľov neustále narastal a dnes predstavuje asi 250 miliónov. Spojené štáty sú svetovou veľmocou a pravdepodobne aj najbohatšou a najmocnejšou krajinou na svete. Socha slobody: Pohľad na ňu vítal mnohých prisťahovalcov počas posledných 100rokov. Socha je symbolom slobody a bola postavená na oslavu 100.výročia americkej nezávislosti. Američania ju dostali od Francúzska r.1884.

Australia:
Veľa Austrálčanov žije vo veľkých mestách ako je napríklad Sydney, hlavné mesto Nového a Južného Walesu. Austrália aj Nový Zéland sú ekonomické veľmoci. Obchodujú hlavne s Áziou a USA. Naproti tomu veľa obyvateľov tichomorských ostrovov v Oceánii žije v izolovaných spoločenstvách, ktoré majú len obmedzené styky s vonkajším svetom. Čína:
V Číne je viac ako 200 miliónov bicyklov, takže jazda na bicykli v čase najväčšej premávky býva veľmi pomalá. Čína má najviac obyvateľov na svete-v tejto nekonečne rôznorodej krajine žije a pracuje viac ako miliarda ľudí. Populáciu tvorí 57 rôznych etnických skupín. Najväčšou je skupina Chan, ktorá sa tradične zaoberá roľníctvom. Čínska komunistická vláda hrá aktívnu úlohu v každodennom živote obyvateľstva. Mnohé oficiálna vládne plagáty vyzývajú rodiny, aby mali iba jedno dieťa. Tibet:
Väčšina obyvateľov Tibetu patrí k vyznávačom budhizmu. Veria, že ich náboženskí vodcovia z minulosti sa prevtelili do tela ich súčasného vodcu, dalajlámu.

Dalajláma musel roku 1959 ujsť zo svojho domova, paláca Potala v Lhase, aby sa zachránil pred vpádom Číňanov. Teraz žije v exile v Indii.

Francúzsko:
Francúzsko má vyspelé poľnohospodárstvo a obchod. Obyvatelia tejto krajiny obľubujú dobré jedlá a víno. Francúzski šéfkuchári sa preslávili svojím umením na celom svete. Francúzsko je aj krajinou vína, vyrábajú sa tu niektoré druhy najlepších svetových vín. Každá oblasť má vlastné vína s charakteristickou vôňou a chuťou. V údolí rieky Rhône v juhozápadnom Francúzsku hrozno dozreje pod letným slnkom. Potom ho oberú a nechajú kvasiť v sudoch.
Paríž: Hlavné mesto Francúzska a zároveň aj mesto módy. Každú sezónu tu slávni návrhári predstavujú najnovšie výtvory na veľkých prehliadkach.

Zdroje:
encyclopedia encarta -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk