Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Slovinsko

Hornaté Slovinsko leží na severozápadnom okraji Balkánu. Kedysi patrilo monarchii Habsburgovcov, neskôr bolo súčasťou Juhoslávie. Nezávislosť získalo roku 1991. Tisíce turistov lákajú prírodné krásy krajiny, jej jazerá a lesy. Konflikty v bývalej Juhoslávie poškodili aj hospodárstvo Slovinska, najmä turistický ruch.
Hospodárstvo:
Rozľahlé lesy poskytujú dostatok dreva pre píly, nábytkársky a papierenský priemysel Slovinska. Licenčné zmluvy medzi miestnymi továrňami a výrobcami zo západnej Európy umožnili v posledných rokoch produkciu rôznych druhov osobných a nákladných áut, motocyklov a chladničiek.
Slovinci:Napriek tomu, že Slovinsko takmer tisíc rokov ovládali nemecky hovoriaci Rakúšania, Slovinci si udržali svoj jazyk a ľudovú kultúru. Súčasťou tejto kultúry sú pestrofarebné výšivky a charakteristické čepce. Väčšina obyvateľov žije v mestečkách alebo početných dedinách roztrúsených po krajine. Iba 300 000 ľudí žije v hlavnom meste Ľublane, ktorá patrí k najmenším metropolám v Európe. Jazdecké školy:
Už v roku 1580 bol na dnešnom území Slovinska založený žrebčinec, ktorý dodáva kone pre španielsku jazdeckú školu vo Viedni. Na farme bol vyšľachtený aj známy lipiciansky kôň. Dnes sa lipiciani považujú za najlepšie vozové kone na svete.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk