Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Švédsko

Švédsko je približne 2.000 km dlhé a cca 300 az 350 km siroké. Desat kilometrov je jedna svédska míla. V Stockholme je svetlo cez zimu sest hodín, cez leto skoro celú noc.

Listy na stromoch sa zacínajú vyvijat okolo 1 mája. Potom to ide s prírodou velmi rýchlo, coho hlavnou prícinou je dostatok svetla. U nás sú fantastické podmienky na lov rýb, hladanie zlata, stanovanie a v zime na lyzovanie. V Gesundaberget pri Mora je sídlo Deda Mráza. Je to naozaj zázitok pre deti vidiet, ako Dedo Mráz býva a priat si darceky. Stockholm-metropola severu, sa nachádza pri jazere a mori, a preto sa hovorí, ze Stockholm sú Benátky severu. V Stockholme sú fantastické hrady a zámky a popri tom velmi moderné centrum s uzavretými galériami. V Stockholme je mozné okolo obeda vidiet královskú parádu. Niekolko krát do týzdna vychádza královská paráda na konoch z královských stajní a ide cez mesto k hradu. V Stockholme máme aj televíznu vezu, ktorá je 155m vysoká. Je to nezabudnutelný zázitok vidiet z tejto veze Stockholm.

Vo Svédsku máme sto tisíc jazier. Najradsej sa zdrzujeme v prírode. Vela ludí zvykne mat chatu, alebo karavan, aby mohli prírodu navstevovat. Príroda u nás je velmi bohatá na cucoriedky, brusnice a huby. Pri Jokkmok sa nachádza polárny kruh. Pri Norsjö je mozné cestovat v prírode na safari dve hodiny a desat km lanovkou a z kabíny obdivovat prírodu. Tam sa dá aj hladat zlato, vybavenie tam prenajímajú. Je to skôr vsak ako rarita, nie na zbohatnutie.

Pri Riksgränsen nedaleko od Narvik sú hranice medzi Norskom a Svédskom. Dá sa tu lyzovat az do 20 júna za polnocného slnka. Práve 21 jún je velký sviatok, kedy oslavujeme leto a zároven je to aj najdlhsi den. Ako sa Slovák najlacnejsie dostane do Svédska? Ak ste viacerí, tak najlepsie autom. To, co je drahé, to je benzín. U nás máme tzv. Vseobecné právo, co znamená ze clovek môze prespat hocikde v stane v prírode, ale musí za prírodu zobrat zodpovednost. Campingy stoja okolo 90SEK za stan. (t.j. 450 SK)

Ak chcete nieco neuveritelné zazit, prídte do Svédska, sklamaní urcite nebudete.

Je to fantastická krajna, vybudovaná potom a poctivostou ludí.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk