Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Grécko

GRÉCKO

POLOHA, ROZLOHA, HRANICE
Grécko, oficiálne Helénska republika, je najjužnejšou z krajín Balkánskeho poloostrova .
Má rozlohu 131 957 km z čoho pätinu tvoria grécke ostrovy v Egejskom , Iónskom a Krétskom mori, ktoré vznikli poklesom pevniny do Stredozemného mora. Je ich okolo 2000 , z ktorých je osídlených len 170. Najväčším ostrovom je Kréta na juhu Krétskeho mora. V Egejskom mori sú najväčšie ostrovy pri tureckom pobreží (Thasos, Limnos, Lesbos, Rodos...) ďalšie tvoria tri rozsiahle súostrovia Severné, Južné Sporady Kyklady. Iónske ostrovy pri západnom pobreží zahŕňajú napr. Korfu ,Levkas .
Krajina je zo západu ohraničená Iónskym morom , z juhu Stredozemným a na východe Egejským morom. Iba na severe a severovýchode sú územné hranice. Smerom zo západu na východ sú to: Albánsko(247km), Macedónsko(256km), Bulharsko(475km) a Turecko(203km), čo je spolu 1181 km.

POVRCH
Územie Grécka je veľmi hornaté. Štyri pätiny krajiny tvoria hory prevažne vápencového pôvodu. Západ a juh krajiny vypĺňa alpská horská sústava. Jej kostru tvorí pohorie Pindos(na severe sa začína Smolikasom a na juhu končí Parnasom). Ďalším pohorím je Olymp s najvyšším vrchom Mytikas 2917m. Na severovýchode sú to pohoria Pelasica, Pirin , Rodopy. Najväčšou nížinou je Thesália.

PODNEBIE
V podnebí sú tu veľké rozdiely. V nižších polohách sa vyznačuje dlhými, horúcimi a suchými letami. Morské vetry síce ochladzujú pobrežia, ale horúce suché prúdenie z Afriky známe ako MELTEMI zvyšuje teplotu na Kréte a juhu. Najviac dažďových zrážok spadne na jeseň a v zime, najmä v pobrežných horách na severozápade. Ľadový vietor BÓRA zo severu prináša na hory množstvo snehu. Na juhu sú zimy mierne s vlhkým prúdením od mora. Najslnečnejšie dni môžete zažiť v Aténach, kde slnko svieti 348 dní v roku.

POĽNOHOSPODÁRSTVO
Pôda je úrodná, ale musí sa zavlažovať pretože väčšinou prší len v zime. Stromy ,ktoré tu môžeme najviac vidieť sú olivovníky(v produkcii olív je Grécko na 3. mieste v Európe), pestuje sa tu však aj tabak, na juhu citrusy a rôzna zelenina ( v mokrejších oblastiach aj ryža).
Grécko má prekrásnu prírodu, ale kácanie lesov a pasenie oviec a kôz zredukovalo pôvodné lesné pokrytie na pätinu rozlohy Grécka. V nižších polohách a skoro na celom Peloponéze prevládajú krovinaté vždy zelené formácie typu MAKCHIE. Iónske ostrovy majú vyššie zrážky a preto tu je bohatšia vegetácia. Severné lesy sú stále útočiskom niektorých savcov, ktoré sa v Európe skoro nevyskytujú. Ale určite v celej krajine sa stretnete so „spevom“ cikád.
PRIEMYSEL
Väčšina priemyslu je sústredená okolo Atén a Solúnu. Turistika je kľúčovým priemyslom.
Nerastné bohatstvo: hnedé uhlie, bauxit, nikel, zinok, olovo, mangán, chróm, mramor, ropa
Odvetvia priemyslu: turistika, potravinársky p.- spracovanie tabaku, textilný, chemický – spracovanie kovu a ropy

OBYVATEĽSTVO
Z vyše 10 mil. ľudí, ktorí žijú v Grécku, celá ¼ žije v Aténach. Takmer 3 000 000 veľkomesto dáva najviac pracovných príležitostí. Aténčan je predovšetkým trhovec, predavač surovín, majiteľ reštaurácií či hoteliér , čiže podnikateľ v rámci turistického ruchu. Zloženie gréckeho obyvateľstva v minulosti riadne ovplyvnili príslušníci iných národov. No dnes žije v krajine 95% Grékov, ktorí sú nábožensky jednotní. Patria ku gréckej pravoslávnej cirkvi. Úradným jazykom je gréčtina, ale dorozumiete sa tu aj anglicky .

GRÉCKA KUCHYŇA
Grécku kuchyňu ovplyvnil Orient. Stretávame sa tu s tureckými jedlami. Na prvom mieste sú jahňacina a baranica pripravované na ražni. Ako predkrm sa podávajú šaláty v rôznych úpravách, kde nesmie chýbať rajčina, uhorka, olív. olej, ale aj olivy a ovčí syr. Okrem páleniek a aperitívov ako uzo, rakija, mastika a metaxa je hlavným nápojom víno. PAMIATKY
- Olympia - konali sa tu prvé olympijské hry v roku 776 pred Kr. - Epidauros - divadlo s vynikajúcou akustikou, spodná časť divadla bola postavená v 3. pr.Kr. a vrchná časť v 2.str. , zmestí sa sem asi 14000 divákov
- Mykény –Levia brána
- Korintský prieplav- je hlboký 80 m, dlhý 6,3 km, široký 23 m, voda dosahuje do 8 m,
- Atény- Akropolis ( Partenon- chrám panenskej Atény vybudovaný v.r.447- 438 pr.Kr). - Delfi- pod majestátnymi svahmi hory Parnas stáli kedysi Delfy, najchýrnejšie posvätné miesto starovekého Grécka. Kňažka – v tranze ,ktorý si sama vyvolala – predpovedala budúcnosť.
- Kláštory Meteory- skaly na ktorých stoja sú vysoké 300 m, v čase rozkvetu ich bolo 24 dnes ich je obývaných len 5.

Zdroje:
Grécko, Zemepisný atlas sveta -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk