Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nemecko

Nemecko leží v západnej Európe. Má prístup k Baltickému a Severnému moru. Susedí s mnohými štátmi: Dánsko, Holandsko, Belgicko, Luxembursko, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Česká republika a Poľsko.

Z politického hľadiska sa Nemecko delí na 16 spolkových krajín vrátane Berlína.

356.910 kilometrov štvorcových (pozri rekordy)

80,6 mil. obyvateľov

Nemci. V Nemecku žije mnoho príslušníkov iných krajín, ako napríklad Poliaci, Turci a iní. Náboženstvo: katolícke a protestantské.

Berlín

EURO (V minulosti DEM - nemecká marka)

Najstaršie pamiatky sú z doby kamennej. V 5. storočí sa na území dnešného Nemecka usadili Kelti. Počas trvania Rímskej ríše boli dve germánske provincie jej súčasťou. Zaujímavým dátumom je rok 962, v ktorom sa Oto I. Veľký nechal korunovať za cisára a založil Svätú ríšu národa nemeckého. Významným cisárom bol Karol V. Za jeho vlády sa v Nemecku šírilo reformačné hnutie. Náboženské spory viedli k mnohým bojom. Najhorší dopad mala tridsaťročná vojna. Nemecko odolávalo tlakom Napoleóna a samo viedlo viaceré vojny. Po troch víťazných vojnách, proti Dánsku, Rakúsku a Francúzsku bola vyhlásená v r. 1871 nemecká ríša. Po abdikácii cisára Viliama II. sa Nemecko stalo republikou. Sociálne nepokoje viedli k hospodárskej kríze. V r. 1933 sa A. Hitler stal ríšskym kancelárom. Demokratické princípy boli potlačené a v r. 1939 Nemecko rozpútalo II. svetovú vojnu, najhoršiu v dejinách ľudstva. Po jej skončení v r. 1945 sa Nemecko v r. 1949 rozdelilo na dva štáty, ktoré oddeľoval od r. 1961 známy Berlínsky múr. K opätovnému spojeniu Nemecka došlo až v r. 1990.

Vzdialenosť hlavného mesta Berlín od Bratislavy je 549 kilometrov.

Bezpečnosť je v Nemecku pomerne vysoká. Opatrnosť sa doporučuje hlavne vo väčších mestách.

Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. V prípade zdravotného poistenia si môže turista po návrate domov vyúčtovať eventuálne náklady. Spoluúčasť a niektoré náklady si však pacient hradí priamo na mieste.

Nemecko patrí medzi štáty, ktoré sú turisticky atraktívne. Veľkú časť návštevníkov tvoria obchodníci. Nemecko je možné navštíviť počas celého roka, ale najkrajšie počasie je tu od jari do jesene.

Nemecko má veľmi rozvinutú obchodnú sieť a vysokú úroveň poskytovaných služieb. Donedávna platili prísne predpisy na dobu predaja, a tak boli obchody otvorené iba počas pracovných dní a v sobotu doobeda. Dnes je zákon benevolentnejší a preto je možné nájsť obchody otvorené aj počas nedele. Otváracia doba však nepatrí medzi najdlhšie v Európe. Výmena valút je v Nemecku úplne bezproblémová. Pre turistov je prístupná široká sieť bánk, zmenární a výmenu valút realizujú aj hotely.
Úradným jazykom je nemčina. Dnes sa dá výborne dohovoriť po anglicky.

Podnebie Nemecka je mierne, pri pobreží oceánske a smerom k juhovýchodným hraniciam kontinentálne. Priemerné teploty v januári sú od mínus 3 do plus 2 stupňov Celzia, v júli od 16 do 20 stupňov Celzia. Priemerné ročné zrážky v nížinách od 600 do 900 mm, v Alpách výrazne vyššie.

Mníchov - Karlovo námestie
Marburg - Gotický kostol sv. Alžbety
Kolín nad Rýnom - Dóm
Aachen - Aachenský dóm - zaradený do zoznamu UNESCO. Aachenský dóm bol postavený v 8. storočí n.l.
Heidelberg - Renesančný zámok
Nymphenburg - Rokokový zámok
Corvey - Kláštor
Frankfurt nad Mohanom - Goethov rodný dom
Zábavné parky (vodné, kryté):
Damp, Weissenhäuser, Strand, Rhn-Park-Hotel - fungujú počas celého roka,
Rodinné a tematické parky: Legoland , Hansa Park, Heide-Park (park s delfináriom)
Parky na voľný čas: Freizeitpark und Erlebnispark Forrelenhof, Erlebnispark Steinau, Europa Park
Mníchov - Botanická a zoologická záhrada, Olympijský štadión z r. 1966-72, Olympijská veža vysoká 287 m
Zugspitze - Najvyššia hora Nemecka 2.962 metrov nad morom

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk