Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jamajka

Ostrov v Karibskom mori, južne od Kuby. Ak by sme Jamaiku prirovnali k maľbe, bolo by to majstrovské dielo tropickej nádhery. Ohraničená vysokými horami Blue Mountain, plná exotických kvetín a rastlín, lúk a údolí. Jamaika je rajom pre cestovateľov hľadajúcich množstvo unikátnych prírodných pokladov, ktoré ostrov ponúka. Navštívte hlavné mesto Kingston, nenechajte si újsť Montego Bay alebo Mandeville, mesto s najlepšou klímou na ostove. Lover’s Leapje útes, odkiaľ podľa legendy zo 17. storočia skočil párik zaľúbených otrokov zo strachu pred ich rozdelením.

Poloha: ostrov sa nachádza v Karibskom mori, južne od Kuby a západne od Haiti.
Podmienky na vstup: občania SR potrebujú pre vstup vízum, ktoré je možné získať po prílete do Montego Bay alebo do Kingstonu za poplatok US$ 25 na osobu, pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov po predpokladanom návrate do vlasti.
Počet obyvateľov: 2,5 milióna

Hlavné mesto: Lingston
Úradný jazyk: angličtina, hovorí sa aj miestnym dialektom.
Časový posun: SEČ – 6, počas európskeho letného času – 7.
Peniaze: jamajský dolár. V krajine nie je žiaden problém platiť cestovnými šekmi (najlepšie v USD) alebo kreditnými kartami, najpoužívanejšími sú Visa, American Express, Diners Club a MasterCard.
Zdravie: návštevníci, ktorí prišli z infikovaných oblastí musia predložiť potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Voda z vodovodu sa líši podľa regiónov, treba sa spýtať v hoteli alebo kupovať vodu balenú vo fľašiach.

Lokalizácia:Karibik, ostrov v Karibskom mori, juž;ne od Kuby
Geografické; koordináty:18°15' N 77°30' W
Nájdeš na mape:Stredná Amerika a Karibik
Rozloha:celkovo: 10,990 km2
pevnina: 10,830 km2
voda: 160 km2
Pozemné hranice:0 km

Pobrežie:1,022 km
Podnebie:tropické teplé, vlhké
Povrch:zväčša hornatý, s úzkou, neprerušovanou pobrežnou rovinou
Výškové extrémy:najnižší bod: Karibské more: 0 m
najvyšší bod: Blue Mountain Peak 2,256 m
Prírodné zdroje:bauxit, sádrovec, vápenec
Užívanie pôdy:orná pôda: 14%
trvalé plodiny: 6%

trvalé pasienky: 24%
lesy: 17%
iné: 39% (1993 odhad)
Zavlažovaná; pôda:350 km2 (1993 odhad)
Prírodné nebezpečenstvá:hurikány (najmä od Júla do Novembra)
životné prostredie - aktuálne otázky:- vysoká miera odlesnenia
- pobrežné vody znečistené priemyselným odpadom, odpadovými vodami a ropnými látkami
- ničenie koralových útesov
- znečistenie vzduchu

Miestna kuchyňa: najobžúbenejšou špecialitou je Rice and Peas (ryža s hráškom), v ktorej síce nie je hrach, ale nájdete tam, fazuľu, šalotku, bielu ryžu, kokosové mlieko a kokosový olej. Mnohé jedlá sú ostré, napríklad kozie karí s ryžou alebo „jamajský paprikový hrniec“. Slávny je jamajský rum, napríklad Gold Label alebo Appleton. Mnohým chutí kávovo – čokoládový likér Tia Maria. Káva z jamajského pohoria Blue Mountains sa vyváža do celého Nákupy: miestne ľudovo-umelecké výrobky a tovar z duty free obchodov. Všade sa predávajú suveníry s portrétom Boba Marleyho. Nezabudnite si na trhu kúpiť vrecko zrnkovej kávy a fľašu rumu.

Miesta, ktoré treba navštíviť: Negril je na východe krajiny a podľa odborníkov tu sú najkrajšie pláže. Montego Bay je hlavné turistické stredisko s množstvom hotelov, reštaurácií, nočných klubov, obchodov a služieb. Neďaleko mesta Ocho Rios sú najkrajšie vodopády ostrova – Dunn’s River Falls, kde voda padá po kaskádach z výšky 200 m. Kingston je hlavné mesto s mnohými historickými a kultúrnymi pamiatkami.
Klíma: celoročné tropické teploty, obdobie dažďa trvá od mája do októbra, neprší však celý deň. Dažde sa môžu vyskytnúť celoročne. Teplota mora je celoročne stabilná.

Branislav Tiller, 1.A

Zdroje:
obrazky jamajka - images.google.sk/imgres?imgurl=www.ya-man.de/Karibik%2520pur/Jamaika.jpg&imgrefurl=www.ya-man.de/Karibik%2520pur/karibik_pur.htm&h=397&w=641&sz=42&tbnid=vCltl9liD1MJ:&tbnh=83&tbnw=134&start=2&prev=/images%3Fq%3Djamaika%26hl%3Ds
jamajka - www.reggae.sk/index.cfm?Module=Articles&Page=ArticleDisplay&ArticleID=26
obrazky jamajka - images.google.sk/imgres?imgurl=www.fischerhemden-schachtschneider.de/flaggen/jamaika.gif&imgrefurl=www.fischerhemden-schachtschneider.de/flaggen/&h=239&w=400&sz=2&tbnid=ljRZ1R0mED0J:&tbnh=71&tbnw=119&start=1&prev=/images%3Fq%3D
jamajka - www.magictravel.sk/?action=country&country_id=33#bj

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk