Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Španielsko

Názov štátu: Španielské kráľovstvo
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Jazyky: Španielčina, katalánčina,galícijčina,baskičtina
Počet obyvateľov: 39,9 milióna
Rozloha: 504 782 km2
Hustota osídlenia: 79 obyvateľov / km2
Mena: Euro=100 centov
Hlavné mesto: Madrid
Etnické zloženie: Kastílsky Španieli, Katalánci, Galícijčania

Barbora Marková, sexta A
Španielsko

Španielske kráľovstvo (52 provincií - 17 autonómnych samosprávnych celkov) zaberá štyri pätiny Iberského polostrova a je to krajina s veľkou zemepisnou a kultúrnou rozmanitosťou. Sú tu listnaté i ihličnaté lesy, vyprahnuté roviny, soľné močiare, skalnaté zátoky, hory, stredoveké mestá, starobylé rieky a horské pramene a všade zámky, paláce a iné monumenty pripomínajúce španielsku bohatú históriu. Ročne navštívi Španielsko viac ako 62 miliónov turistov.

Gotické kostoly zo skorej, strednej a neskorej periódy môžete nájsť v Burgos, Tolede, Leóne, Barcelone, Girone, Pamplone, Segovii a Seville, a pekné kúsky barokového štýlu v Salamance a Valladolide

Costa Brava
Costa Brava je v preklade "divoké" pobrežie, ktoré sa tiahne od severných hraníc až po letovisko Blanes. Svojimi romantickými zátokami s hrubozrnnými piesočnatými plážami a skalnatými útesmi patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým cieľom severného Španielska. Mnohé letoviská sú obľúbené najmä medzi mladými ľuďmi z celej Európy a to vďaka veľmi rušnému nočnému životu. Obľúbenosť tejto časti pobrežia má mnohokrát za následok preplnené pláže a hlučný nočný život. Naskytá sa tu však veľa možností na aktívne trávenie voľného času a služby sú na vysokej úrovni. Medzi jednotlivými letoviskami Costa Brava ale i Costa del Maresme premávajú vyhliadkové lode a tak ponúkajú jedinečnú možnosť spoznať aj iné časti pobrežia.

Pobrežie Costa Brava:

Letoviská:
Asi najznámejším letoviskom medzi Slovákmi je Lloret de Mar, ležiace pri peknej asi kilometer dlhej pláži ohraničenej skalnými útesmi. Na jednom z nich leží malá stredoveká pevnosť, vedľa ktorej je možné nájsť chabé zvyšky rímskeho osídlenia. Hlavná pláž je lemovaná vysokými palmami a samozrejme početnými obchodíkmi a reštauráciami. Prechádzka úzkymi uličkami historického centra s pôvodnými budovami rozhodne tiež patrí k výrazným zážitkom. To, že sa jedná o jeden z pilierov turistického ruchu Španielska dokazuje aj množstvo možností na športové vyžitie, ako sú vodné lyžovanie, tenis, golf cyklistika a iné.
V Lloret de Mar treba rátať s rušným nočným životom (hudba, hluk) až do skorých ranných hodín.

Ďalším významným letoviskom je Tossa de Mar. Je to stredoveké mestečko, založené už v dobe Rimanov, ktoré sa rozkladá v malebnom zálive lemovanom skalami. Dlhá pláž a priezračne čistá morská voda lákajú ku kúpaniu a potápaniu. V Tosse sa nachádzajú rozvaliny hradu z 12. storočia s dobre zachovalým opevnením, odkiaľ môžete pozorovať lode brázdiace pokojnú morskú hladinu. Na úpätí kopca sa nachádzajú archeologické vykopávky rímskeho mesta Turissy zo 4. storočia. Kľukaté stredoveké uličky s kamennými domami, úzkymi schodmi a námestiami lákajú k romantickým prechádzkam. Večer môžete nerušene stráviť v jednej z nespočetného množstva príjemných reštaurácií či kaviarní. Tossa de Mar je oproti Lloretu kľudnejšia, s menej búrlivým nočným životom.

Najjužnejším letoviskom Costa Bravy je Blanes. Rozprestiera sa okolo nádherného piesočnatého zálivu tvoreného skalami Sa-Palomera a Santa Anna. Pozdĺž mora vedie široká promenáda lemovaná hotelmi a apartmánmi. Mestečko vás očarí veľkou plážou s hrubým pieskom a historickým hradom San Juan na jej konci. Večer sa môžete zabaviť v niektorom z miestnych barov, reštaurácií, či diskoték alebo sa prechádzať po zachovalom historickom centre. Milovníci prírody ocenia dve botanické záhrady s tropickými rastlinami. V blízkosti Blanes se nachádza obľúbený zábavný park MARINELAND.
Costa del Marasme:

Costa del Maresme, znamená "Morské pobrežie" a je ním označovaná časť pobrežia severne asi 30 km od Barcelony až po Blanes, ktorým začína Costa Brava. Na rozdiel od Costa Brava sa Costa del Maresme vyznačuje dlhými a širokými piesočnatými plážami. Hlavným centrom turistického ruchu na Costa del Maresme je letovisko Callela. Spolu s ostatnými letoviskami patrí medzi našincami najnavštevovanejšie časti pre relatívne nízke ceny ubytovania. Jednotlivé letoviská sú pospájané vlakom, trať vedie priamo po pobreží a tak zväčša spolu s promenádou oddeľuje hotely od pláže. No netreba sa obávať nadmerného hluku, nakoľko ide o moderné vlakové súpravy, ktoré premávajú jednotlivými letoviskami veľmi potichu (sem tam nejaké to zatrúbenie). Naopak, pre ľudí obľubujúcich individuálne túlanie sa po okolí je to výborný pomocník. Existuje priame spojenie s Barcelonou. Taktiež existuje možnosť výhliadkovej plavby loďami, ktoré spájajú jednotlivé letoviská Costa del Maresme nielen navzájom, ale súčasne aj s letoviskami na Costa Brava. V ponuke je široký výber výletov.
Pobrežie Costa del Marasme:

Letoviská:
Najväčším a najponúkanejším letoviskom je Callela. Je to mestečko, ktoré bolo pôvodne postavené v typickom španielskom štýle, no moderné hotely z veľkej časti vytlačili pôvodnú zástavbu a tak netreba rátať s prechádzkami po stredovekých uličkách. Nachádza sa 40 km severne od Barcelony. Symbolom mesta je maják umiestnený na kopci, ktorý víta každého, kto prichádza do mesta. Pláž pokrytá hrubším pieskom a stupňovitým vstupom do mora kontrastuje s kopcovitou krajinou na úpätí pohoria Montenegre. Na pláži sú k dispozícii sprchy so sladkou vodou a tiež si je možné prenajať ležadlá a slnečníky. K prechádzkam vábi rušné centrum mesta s množstvom typicky španielskych obchodov, reštaurácií a barov. Raz do týždňa mestečko ožíva aj miestnymi tradičnými trhmi. Taktiež v Callele treba rátať s pomerne rušným nočným životom, ktorý utícha až v skorých ranných hodinách.

Ďalším obľúbeným letoviskom je Pineda de Mar. Je to príjemné prímorské mestečko na pobreží Costa del Maresme. Počiatky mestečka siahajú až do 13. storočia, historické centrum mestečka má nádych stredovekého charakteru, ale tak isto ako v Callele, i tu moderné hrubo vytláča to staré. Je ideálnym miestom pre tých, ktorý vyhľadávajú pokojnejšie miesta. S Calellou, kde sa sústreďuje turistický ruch pobrežia ho spája dlhá palmová promenáda s množstvom hotelov, obchodov a reštaurácií. Napriek tomu, že je Pineda de Mar pokojnejšie letovisko, v jej centre je veľký počet obchodov a reštaurácií a možností na večernú prechádzku. Tak ako aj v ostatných letoviskách Costa del Maresme, aj tu sa raz do týždňa konajú miestne tradičné trhy (každý deň v inom letovisku).
Barcelona:

Je druhé najväčšie mesto krajiny, ale i hlavným komerčným a priemyselným centrom nielen Katalánska ale celého Španielska. Zároveň patrí medzi najvýznamnejšie prístavy v Stredozemnom mori. Pri návšteve Barcelony si netreba nechať ujsť návštevu známeho pútnického miesta Montserrat, vzdialeného len 40km od Barcelony, no zároveň vysoko v horách.
Barcelona je veľmi pekné asi 3-miliónové kozmopolitné mesto, efektívne vyrovnávajúce staré s novým. Vďaka tomu má turista možnosť obdivovať pamiatky a skvosty architektúry rôznych období a slohov. Rozhodne treba navštíviť El Barrio Gótico (staré mesto - gotická štvrť) s množstvom historických pamiatok, akými je aj gotická katedrála Sv. Eulálie, ktorej komplex zahŕňa aj tri stredoveké paláce - Cases dels Canonges, Casa del Degŕ, s obnovenou renesančnou fasádou a Casa de l'Ardiaca (Arcibiskupský palác), ktorý má zo všetkých troch najzaujímavejšiu gotickú architektúru. Ďalšími skvostami sú Palau de la Generalitat, Kostol sv. Justa, nádherné námestie Placa del Rei, Placa del Pi a iné. V gotickej štvrti nájdeme aj Historické múzeum Barcelony, Picassovo múzeum, Národné múzeum umenia Katalánska, a pozostatky Rímskeho chrámu cisára Augusta. Zážitkom je prechádzka po hlavnej promenáde mesta Las Ramblas, kde je veľké množstvo obchodov a stánkov. Celá táto ulica, ktorá vznikla na mieste niekdajšieho mestského opevnenia, je rozdelená na niekoľko "častí" a tak už z názvov ako kvetinová, či vtáčia časť je možné vytušiť, čo všetko sa tu dá kúpiť. Touto promenádou je možné prísť až na nábrežie, k soche Kolumba, odkiaľ sa naskytá výhľad na prístav a morské akvárium. Architektúra Barcelony je ojedinelá a je poznamenaná tvorbou vynikajúcich architektov, ku ktorým jednoznačne patrí Antonio Gaudí. Jeho katedrála La Sagrada Familia je hádam najznámejšou stavbou celého mesta, hoci ešte ani po 100 rokoch od začiatku výstavby nie je dokončená. Medzi jeho diela však patrí aj neuveriteľný Park Guell, Cassa Batllo a Cassa Milla. Dá sa povedať, že ovplyvnenie Gaudího architektúrou je vidieť na každom kroku. Počas organizovanej prehliadky Barcelony nevynecháte ani olympijský štadión a vrch Montjud'c s nádherným výhľadom na mesto, nádhernými palmami a kaktusmi. Samostatné výlety sa organizujú do morského akvária a na večerné predstavenia "spievajúcich" fontán.

Montserrat:

Výlet pokračuje návštevou pútnického miesta Montserrat - benediktínskeho kláštora, jedného z hlavných symbolov Katalánska. Leží v horách, jedinečného geologického tvaru, ktoré v mnohom pripomínajú naše Súľovské vrchy. Kult Panny Montserratskej, zvanej aj "La Moreneta", kvôli tmavému materiálu z ktorého je jej socha vyhotovená, patrí medzi najsilnejšie v Katalánsku. Symbol Montserratu ako šíriteľa a zástancu katalánskej kultúry a jazyka, bol najvýznamnejší počas Francovho režimu. Na znak neposlušnosti voči Frankovej diktatúre a jeho "antikatalánskemu" presvedčeniu slávili mnísi manželstvá a krsty naďalej v katalánčine.

Port Aventura:

Zábavný park ležiaci na viac ako milión metroch štvorcových. Objavíte tu cez 30.000 druhov vegetácie, podniknete dobrodružnú cestu do Polynézie, Číny, Mexika, Divokého západu a Stredomoria. Všade na vás čakajú atrakcie od výmyslu sveta, o ktorých sa našincovi môže iba snívať.
Madrid:

Hlavné mesto Madrid sa nachádza v oblasti rovnakého mena, je to kozmopolitná metropola s mnohými divadlami, kinami a operami a je tu cez 50 múzeí a umeleckých galérií . Najznámejšími sú Prado, jedna z najslávnejších a najrozsiahlejších galérií na svete a Kráľovský palác, umiestnený v prepychovej záhrade, ktorý je z 18. storočia, má historické izbové maľby, čalúnený nábytok, koberce, brnenia a veľkú kolekciu hodín.
Populárne centrum Madridu je Puerta del Sol. Na jeho južnej strane nájdete miesto nazvané „Kilometre Zero“, kamennú tabuľu, na ktorej sú vyznačené vzdialenosti do všetkých kútov Španielska práve z tohoto východiskového bodu. Krátka prechádzka juhozápadne z Puerta del Sol vás zavedie k Plaza Mayor, na priestorné námestie obkolesené arkádovými zastrešenými malými obchodíkmi. Odtiaľto môžete preskúmať oblasť s príchuťou starého Madridu.
Veľa zaujímavých miest je v blízkosti mesta. Úžasný Monastery of San Lorenzo del Escorial je situovaný asi 40 kilometrov severne od Madridu, je tu kostol, kráľovský palác, opátstvo, mauzóleum a zaujímavá knižnica. Escorial bol postavený v rokoch 1563-1584 Filipom II. a dnes je to miesto odpočinku španielskeho kráľa a kráľovnej. Približne 9 km od Escorialu je Valle de los Caidos (údolie vodopádov), obrovský vodopád vtesaný do horskej steny. Alcalá de Henares je rodným miestom Servantesa a Catherine z Aragonu. V Aranjues je zaujímavý letný palác.

Corrida:
Corrida sú tradičné býčie zápasy, bez ktorých si nevie predstaviť život takmer žiadny Španiel. Ročne pri nich zahynie okolo 60000 mladých býkov. Súboj toreadora s býkom je rozdelený do 3 častí. V prvej tretine zápasu sa pomocní toreadori (picadori) hrajú s býkom tak, aby ho naviedli na picadora na koni. V tejto časti sa ukážu vlastnosti býka. Často sa stáva, že zúrivejší býk prevráti koňa a zhodí picadora. Picador býka pri každom útoku dráždi kopijou do zátylku. Keďže magické číslo corridy je trojka, čaká sa aj v tejto časti na tri útoky býka. Potom picadori na pokyn prezidenta corridy z arény odídu.
Druhá tretina, patrí hlavne pomocníkom-banderillas. Ich úlohou je zabodnúť do býkovho zátylku bodce s farebnými ozdobami - banderillo sa rozbehne oproti býkovi, v poslednej sekunde uhne jeho rohom, postaví sa na špičky a zapichne oba bodce tak, aby sa ich býk nemohol zbaviť. Toto sa opakuje celkom trikrát. Posledná tretina patrí iba toreadorovi. Teraz už do arény nevstupujú pomocníci, iba ak by toreadorovi hrozilo vážne nebezpečenstvo. Toreador používa muletu u nás známa ako "červené súkno"; v skutočnosti je fialová a jej farba nezohráva žiadnu úlohu, býk reaguje na pohyb, aby presne usmerňoval býkove reakcie. V tejto časti, aj keď ste nikdy predtým corridu nevideli, spoznáte na prvý pohľad, aký skúsený je torero. Posledných päť minút je v aréne najrušnejšie, publikum reaguje na zložité viacnásobné figúry nadšeným olé. Signál k usmrteniu býka vydáva prezident. Aréna mrazivo stíchne. Toreador stojí asi meter a pol od býka, díva sa mu do očí. Nesmie sa býkovi postaviť bokom, aby ho nedráždil pohybmi hrudníka pri dýchaní. V ľavej ruke má muletu, pohodenú na zemi, v pravej ruke drží meč. Keď muletou trhne, býk vyrazí oproti nemu. Skôr ako býk prejde meter, toreador sa postaví na špičky, zamieri meč na presne určené miesto a bodne. Skôr ako býk prejde meter a pol, je mŕtvy. Ak túto časť toreador nezvládne a býka nezabije na prvýkrát, publikum píska a výkrikmi torro vyjadruje sympatie býkovi. Býka vtedy dorazia malou striebornou dýkou.

Gran Canaria:

Je tretím najväčším ostrovom kanárskeho súostrovia, s rozlohou 1532 km2. Hlavné mesto ostrova je Las Palmas a je súčasne 8. najväčším mestom Španielska. O Gran Canarii sa často hovorí ako o miniatúrnom kontinente, pretože južná časť pripomína Afriku s malou púšťou, vnútrozemie pripomína Európu s najvyššou horou Pice de las Nieves, ktorá je vysoká 2000 m a hlboké skalné kaňony na severe pripomínajú Ameriku. Celkom 56 km pobrežia zaberajú pláže, z ktorých vyniká 2700 m dlhá a 100 m široká Playa de Inglés s nádhernými piesočnými dunami, ktoré každú hodinu menia svoj tvar. Ostrov Gran Canaria ponúka jednu z najväčších možností vyžitia aktívnej dovolenky počínajúc tenisom, golfom, vodnými športmi, rybolovom, ale taktiež jazdou na motorkách, lietanie na padákoch a mnoho ďalších. Milovníkov kľudnej dovolenky tu láka množstvo bazénov a samozrejme slastné povaľovanie sa na pláži pri mori.
Mallorca:
Mallorca je zo všetkých Baleárskych ostrovov najväčšia a najzaujímavejšia. Mallorcu príroda obdarila neobyčajnou krásou a príťažlivosťou. Vysoké strmé štíty pohoria Sierra de Tramuntana, ktoré ako mohutná stena lemuje severné pobrežie ostrova, sa týči nad idylickými údoliami chránenými skalnatými vrcholmi. Odtiaľ sa rozprestiera smerom na juhovýchod úrodná rovina, ktorá sa tiahne až k suchšej južnej časti ostrova, kde členité pobrežie vytvára mnoho malebných zátok. Na pobreží sa nízke skalnaté útesy striedajú s piesočnatými plážami. V údoliach sa darí pomarančovníkom a citrónovníkom, ktoré poskytujú tieň a osvieženie. Mandľovníky kvitnú uprostred našej zimy. Na náhorných plošinách rastú olivovníky. Obyvatelia ostrovov si dokonale privykli na turistov a prispôsobili im svoj životný štýl. Turistika pre nich znamená predovšetkým zdroj obživy. Svoje tradície však ostrovania uchovávajú a radi s nimi zoznamujú návštevníkov. Tradičná je predovšetkým výroba umelých perál. Sklenené guličky sa namáčajú do kúpeľov, kde sa poťahujú esenciou z pravej perleti. Potom sa navliekajú na hodvábnu niť. Nemenej typická je výroba vejárov a kastaniet.

Ibiza:
Je 48 km dlhá a 21 km široká. Ostrov je povestný svojím liberalizmom. A tak sa naň nasťahovali aj mnohí členovia hnutia hippies. Niekdajší "hipíci" zostarli a živia sa remeslami, či obchodom. Burzy hippies sú stále súčasťou dovolenkových atraktivít.

Jedlo:

Jedna z najlepších potravín, ktorú teba skúsiť, je tapas, alebo zákusky, ktoré sú servírované v miestnych lokáloch v určitú hodinu. Veľa špecialít španielskej kuchyne je založených na morských jedlách, avšak miestne špeciality nájdete skôr vo vnútrozemí, ako na pobreží. V severnej baskitskej provincii je treska vizcaina alebo treska pil-pil, angulas, mláďatá úhorov z Aquinagi.

V Galícii majú obzvlášť dobré slimáky a početné množstvo miestnych morských špecialít ako hake ŕ la Gallega. Katalánsko ponúka vynikajúce špeciality - morského raka Catalan, butifarra omáčku udusenú s fazuľou, a jarabicu s kelom. Pan amb tomaquet, chlieb s olivovým olejom a paradajkou je delikátnym doplnkom k miestnej šunke a syru.

Šport a športové aktvitiy:

Turistika
Najzaujímavejšie turistické trasy sú v horách na severe krajiny. V Pyrenejách, ktoré pokrývajú plochu 450 štvorcových kilometrov, nájdete skaly, jazerá a pustatiny. Picos de Europa, priamo na východ od Santanderu, je tiež divoké a dramatické pohorie s vrchmi vyššími než 2600 metrov.
V Španielsku žije medveď hnedý, kamzíky (v Pyrenejách a v Sierra de Gredos, západne od Avily) i vzácne európske tetrovy (v lesoch severného Španielska). Sú tu dobré podmienky pre horolezectvo.

Hory môžete zdolávať na horskom bicykli - je tu množstvo vybudovaných trás. Obľúbené je aj jazdenie na koňoch.

Vodné športy
Vodné lyžovanie, plávanie, windsurfing môžete nájsť na celom morskom pobreží. Najznámejšia oblasť pre windsurfing v Španielsku je Tarifa, na cípoch Gibraltaru. Vnútrozemské jazerá sú v regiónoch Castilla a Extremadure a ponúkajú dobré možnosti na windsurfing. Rafting a kanoistiku môžete vyskúšať na severe Španielska.

Rybolov
V Španielsku sú výborné podmienky pre všetky typy rybolovu. Rieky a pramene Pyrenejí a Picos de Europa ponúkajú skvelé sladkovodné športové rybárčenie. Pstruhy môžete nájsť v celej krajine, loviť môžete aj sumce, šťuky a liene.

Golf
Je veľmi obľúbený. Costa del Sol a La Manga sú najznámejšie golfové ihriská v Španielsku. V súčasnom Španielsku sa nahrádza takmer 200 golfových ihrísk.

Spoločenské zvyky:

Pohostinnosť a gavalierstvo sú stále dôležitými črtami španielskeho charakteru. Pri stretnutí sa podávajú ruky. Ak vás niekto pozve do svojho domu, nezabudnite na malý darček. Kvety sa nosia len na špeciálne oslavy. Skromné plážové oblečenie nepatrí mimo pláže či bazénu. Fajčenie je akceptované.

Sprepitné:
Sprepitné by sa malo dávať chyžným a nosičom batožiny. Je obvyklé nechávať sprepitné i čašníkom. V kaviarňach a baroch je to 10-15%. Taxi službe sa dáva sprepitné 10 - 15%.

Podnebie:

Španielsko je ideálne navštíviť od apríla do októbra, v júli a auguste je tu mimoriadne horúco. Počasie v Madride je ideálne neskoro na jar alebo na jeseň. Do kufra si zabaľte ľahké a stredne teplé veci, nezabudnite na oblečenie do dažďa.

Doprava:

V Španielsku sa uplatňuje stále účinnejší dopravný systém. Všetky dôležité veľké mestá majú letisko a v Madride a Barcelone pristávajú linky z celého sveta. Cestná a železničná sieť sa stále zdokonaľuje, Španielsko ponúka mnoho možností cestovania vlakom od rýchlovlakov AVE po regionálne “cercanías” ( vlak s krátkou traťou).

Zdroje:
Agentúra Savona - www.savona-agency.sk
Skrz.sk - www.skrz.sk
Atlas.sk - www.atlas.sk
Pegas tour - www.pegas-tour.sk
Lapaloma.sk - www.lapaloma.sk
Gendzo.sk - www.gendzo.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk