Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kanada

Kanada leží v Severnej Amerike. Jej brehy obmývajú tri oceány: Tichý na západe, Atlantický na východe a Severný ľadový na severe. Hraničí s USA. Ku Kanade patria aj mnohé ostrovy na severe a v Tichom oceáne.

Kanada ako všetky veľké krajiny je veľmi rozmanitá. Veľkú časť územia Kanady tvorí takmer nedotknutá príroda. Medzi takéto oblasti patrí Kanadská Arktída, kde sa nachádza zľadovatené súostrovie. Asi polovica územia je pokrytá Kanadským štítom. Okolo Veľkých jazier sa rozkladá nížina, ktorá bola vyhadený ľadovcom. Známym pohorím sú Kordillery a Rocky Mountains.

Krátko po objavení Ameriky K. Kolumbom, a to už v r. 1497 pristál v Newfoundlandle (v preklade novo nájdená zem) anglický moreplavec John Cabot. Ďalší, tentokrát francúzsky moreplavec Jacques Cartier zabral v r. 1534 časť územia pre Francúzsko. Od r. 1763 sa stala Kanada súčasťou Veľkej Británie až kým v r. 1931 nezískala späť svoju nezávislosť. Dodnes sa Kanada stretáva s prejavmi vplyvu britských a francúzskych kruhov, čo sa odrazilo napríklad na dvoch štátnych jazykoch.

Počet obyvateľov: 30 750 000
Hustota zaľudnenia: 3,1 obyvatelia / km2
Hlavné mesto: Ottawa 323 300 obyvateľov
Rozlohou: 9 976 139 km2
Správne členenie: 10 Provincie: Alberta, Britská Kolumbia, Manitoba, New Brunswick, Newfounland, Nové Škótsko, Ontario; 2 teritóriá: Yukon a Severozápadné teritórium
Dôležité kanadské a svetové centrá: Toronto, Montreal a Vancouver., Edmonton, Calgary, Winnipeg, Qubec
HDP: 22 370 USD / 1 obyvateľ

Priemysel je veľmi pestrý. Má vysokú technickú úroveň. Prevažujú v ňom odvetvia zamerané na výrobu polotovarov. Charakteristická je tesná hospodárska integrácia s USA. Vzhľadom na vysoký stupeň zalesnenosti patrí Kanada vo výrobe celulózy a papiera medzi popredné krajiny na svete. HOSPODÁRSTVO: Časť Kanady, nazývaná Yucon v minulosti oplývala rudami striebra, zinku, olova ale aj zlata. Za čias zlatej horúčky to vyrástlo aj hlavné mesto Whitehorse. Hlavným zamestnaním obyvateľov sú v Kanade predovšetkým služby a priemysel. Čo sa týka vývozu, Kanada vyváža drevo, nákladné autá a pšenicu.
Dováža strojárske výrobky, dopravné prostriedky a priemyselný tovar. PODNEBIE: je tu rôznorodé, skôr však chladné, dlhé a mrazivé zimy striedajú letné dni s priemernou teplotou "okolo 16 stupňov". V lete, v Ottawe niekedy teploty vystúpia aj na 30 stupňov. Vysoké teploty sprevádza veľká vlhkosť vzduchu. V zime niekedy je zase aj –25 stupňov cez deň, v kuse jeden až dva týždne! Prírodné podmienky (studené a kontinentálne podnebie, otvorenosť územia v severo-južnom smere) limitujú rozsah vhodných plôch na obrábanie.

Za najvyšší bod v Kanade sa považuje Mt. Logan, 6050 metrov

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk