Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Taliansko

Hlavné mesto: Rím
Rozloha: 301 323 km2
Obyvateľstvo: asi 57 283 000
Úradný jazyk: taliansky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 84%, bez vyznania 16%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 97%
Priemerná dĺžka života: 77 rokov

Starodávne tradície a historické bohatstvo zanechali Taliansku bohaté umelecké i architektonické dedičstvo. Hoci je Taliansko jednou z popredných priemyselný mocností, jestvuje veľký rozdiel medzi bohatým priemyselným severom a chudobnejším poľnohospodárskym juhom. Toto hospodárske rozdelenie ovplyvňuje mnohé aspekty talianskeho života a je jedným z dôvodov častých zmien vlády. Väčšina Talianov vyznáva rímskokatolícke náboženstvo.
Taliansku patria ostrovy: Sardínia, Sicília (oddelené Messinským prielivom) a menšie ostrovy ako napr. Liparské, Capri, Ischia, Toskánské ostrovy.

Poľnohospodárstvo: Taliansky vidiek pokrývajú malé rodinné farmy a mnohí roľníci pracujú vo firmách na polovičný úväzok. Maloroľníci žijúci v oblasti úrodnej nížiny okolo rieky Pád získavajú najviac zo svojej pôdy pestovaním množstva rozličných plodín. Na mnohých malých farmách sa pestuje množstvo rozličných plodín. Tento spôsob hospodárenia sa nazýva polykultúra. Darí sa tu obilninám, ovocným stromom, viniču i zelenine, na juhu zasa olivovým hájom. Celkovo sa tu pestujú aj olivy, paradajky, kukurica, cukrová repa, jablká, broskyne, pomaranče, figy, datle, citróny, mandle. Taliansko je významným producentom olivového oleja, vína a ovocia.
Najdôležitejšie rieky sú Pád a Adiža, Arno a Tiber ktoré pretekajú Rím; ostatné rieky sú krátke a v lete niekedy vysychajú.
Taliansko je chudobné na prírodné zdroje napr. uhlie a drevo. Väčšina územia je nevhodné pre poľnohospodárstvo kvôli terénu a klíme, ale je tu veľa stavebného kameňa a pobrežné vody ktoré sú bohaté na ryby (sardinky, tuniaky; úhory a pstruhy)

Priemysel: Kedysi poľnohospodársky zamerané Taliansko je dnes dôležitou priemyselnou krajinou. Pretože nemá veľa rodných zdrojov, dováža suroviny a používa svoju vysoko kvalifikovanú pracovnú silu na výrobu rozličných tovarov ako sú počítače. Úroveň talianskeho priemyselného dizajnu je vo svete známa a uznávaná.
Automobilový priemysel: Fiat (Turín), Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Maserati

Objavy Talianov: vodný teplomer – Galileo (1593), parná turbína – Branca (1629), barometer – Torricelli (1643), piano – Cristofori (1710), elektrická batéria – Volta (1800), elektrické pokovovanie Brugnatelli (1805), nitroglycerín – Sobrero (1846), bezdrôtový telegraf – Marconi (1895), fašizmus – Mussolini (1919).

Taliančina neobsahuje písmená ako j, k, w, x y.V taliansku ležia dve nezávislé štáty. Vatikán a San Marino. Sicília, ako ostrov, tiež patrí k Taliansku.
Vatikán
Hlavné mesto: Vatikán
Rozloha: 0,44 km2
Obyvateľstvo: asi 800
Úradný jazyk: taliansky a latinský
Hlavné náboženstvá: kresťanské 100%
Zriadenie: štát spravovaný pápežom
Mena: euro
Najmenší nezávislý štát sveta Vatikán leží v srdci Ríma. Tento drobný štát je centrom rímskokatolíckej cirkvi a sídlom pápeža. Územia ovládané Vatikánom sa kedysi rozprestierali po celom Taliansku a Vatikán je ich posledným zvyškom. Mnohých návštevníkov láka jeho náboženský význam a takisto bohaté kultúrne dedičstvo. Vatikán má vlastnú zástavu, národnú hymnu, známky a mince, ako aj noviny a rozhlasovú stanicu.

San Marino
Hlavné mesto: San Marino
Rozloha: 61 km2
Obyvateľstvo: asi 25 000
Úradný jazyk: taliansky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 97%, iné 3%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro

San Marino ktoré leží na hornatom výbežku Apenín, je najmenšou európskou republikou. Patrí aj medzi najstaršie štáty založené okolo roku 900 n. l. V stredoveku bolo Taliansko rozdelené na mestské štáty, ako napríklad Benátky a Florencia. Tieto štáty postupne pohltili väčšie územia, ale San Marino si udržalo svoju nezávislosť.
Sicília
Hlavné mesto: Palermo
Rozloha: 25 427 km2
Obyvateľstvo: asi 5 mil.
Úradný jazyk: taliansky
Mena: euro

Mafia: Je to voľne usporiadaná sieť kriminálnych skupín, ktorá sa najprv sformovala na Sicílii v stredoveku. Mafia patrí k najvplyvnejším ekonomickým a sociálnym silám v Taliansku. Typická je pre ňu rodinná štruktúra a siný zákon mlčanlivosti. Kvôli spojeniu s mafiou muselo odstúpiť nemálo politikov.

Sicília patrí vďaka svojej polohe medzi ostrovy, ktoré boli osídlené dávno pred n. l. Prví usadlíci boli Elymovia a Sikanovia. Sicília bola kolonizovaná už v 11. storočí pred n. l. Sicíliu ovládli Gréci a neskôr Rimania. Rímska ríša nemala na Sicíliu dobrý vplyv a ostrov začal upadať. Ďalšími dobyvateľmi boli Vandali, Ostrogoti a Arabi. Rozkvet zaznamenala Sicília až za vlády Normanov. Neskôr sa o Sicíliu bila takmer celá Európa. Sicília sa po oslobodení Garibaldim stala súčasťou Talianska až v r. 1861. Dnes je Sicília autonómnou oblasťou.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk