Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Chorvátsko

Chorvátsko stálo vždy na rozhraní civilizácií : na jeho území bola v 9. stor. vytvorená hranica medzi Franskou a Byzantskou ríšou, v 11. stor. medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou, a od 15. do 19. stor. medzi kresťanským náboženstvom a osmanským islamom. Od 9. do 12. stor. bolo Chorvatsko samostatným a nezávislím kniežatstvom a kráľovstvom, o čom svedčia rôzne pamiatky. Chorvátsky parlament vyhlásil 25. 6. 1991 nezávislosť na juhoslávskej federácií. Chorvátsko bolo uznané za zvrchovaný štát a od mája 1992 je členom OSN.

Je to zem s európskymi spôsobmi a povestná svojimi prírodnými krásami a morským pobrežím, ku ktorému patrí 1185 ostrovov a ostrovčekov a morských útesov. Sú tu národné parky, čisté, prekrásne modré more, starobylé mestá a historické kultúrne pamiatky. Oblázkove a piesočnaté pláže, prístavy pre jachty a plachetnice, hotely, súkromné apartmány, miesta pre nudistov, rybolov športové a rekreačné možnosti, to činí z Chorvátska ideálne miesto pre dovolenku.
Zemepisná poloha: Chorvátsko sa rozkladá od východných okrajov Álp na severozápade a Panonské nížiny na juhu, stredná časť predstavuje Dinárske pohorie a južne končí na brehoch Jadranského mora.

Rozloha pevniny: 56 542 km2, rozloha teritoriálneho mora je 31 067 km2.
Počet obyvateľov: 4 500 000.
Hlavné mesto: Záhreb( 900 000 obyvateľov), bolo založené v krásnej krajine, ktorej panuje hora Medvednica.
Ostrovy: najväčšie sú Krk, Cres, osídlených je 67.
Najvyšší vrchol: Dinara 1831 m. n. m.
Podnebie: v severnom Chorvátsku je vnútrozemské klíma, v strednom zmiešané a horské.
Národnosti: Chorváti, Srbi, Maďari, Bosňania, Taliani, Češi, Slováci a ostatný.
Oficiálny jazyk a písmo: chorvátsky jazyk a latinka.
Hlavná cirkev v Chorvátsku: rímsko-katolícka, pravoslávna, islamská, židovská..

Klíma: Sú tu priaznivé klimatické podmienky pre liečenie horných dýchacích ciest. Je charakteristické daždivou zimou s teplotami, ktoré málokedy klesajú pod bod mrazu. V lete je tu teplé a suché počasie. priemerná teplota mora v letných mesiacoch dosahuje 23oC. Pre Jadranské more je typický vysoký obsah soli a vynikajúca priezračnosť vody. Chorvátsko má možnosti stať sa strediskom zimných športov. Vysoké hory sa rozkladajú neďaleko turistických letovísk na pobreží.
Príroda: Chorvátsko má celkom 7 národných parkov. Medzi turistami najvyhľadávanejší patrí národný park Krk a Plitvické jazerá. Horská oblasť sa rozkladá prevažne v strednej časti zeme. Medzi najvýznamnejšie hory patria Velebit, ktorá bola UNESCOM vďaka svojej mimoriadnej kráse a rozmanitosti výskytu divokých zvierat bola vyhlásená za medzinárodnú prírodnú biosférickú rezerváciu. Jazerá v Chorvátsku nie sú nijak zvlášť veľké ani početné, ale vyznačujú sa veľkou prírodnou krásou.
Fauna a flóra: Chorvátsko je jednou z mála európskych zemí, ktorá sa môže pochváliť neznečisteným prostredím, hojnosťou živočíchov a rastlín i v krajoch mimo chránenej oblasti. V Jadranskom mori žijú stovky druhov jedlých rýb, hlavonožcov, rakov a mušlí. Na ostrove Cres je jedno z mála miest kde hniezdi vzácny bielohlavý sup. Osijeku je ornitologická rezervácia .

Kúpele a liečebne: Vo vnútrozemí Chorvátska je rada kúpeľov a ozdravovní neďaleko Záhrebu: Daruvar, Lipik, Bizovac, Stubica, Krapina a Tuhelj, Varaždin. Vyhlásené kúpele na pobreží sú : Umag, Opatia, Istarske Toplice, Duga Uvala, a Makarska. V liečebniach sa používajú moderné zdravotnícke metódy.
Platobné prostriedky: Od roku 1994 je v Chorvátsku oficiálnou menou ,,kuna“. Jedna kuna sa ďalej delí na 100 lipa (lp).Používaná skratka Chorvátskej meny je ,,Kn“, medzinárodná skratka je ,, HRK“.

Chorvátska kuchyňa: Okrem európskej kuchyne sú veľmi obľúbené špeciality na ražni, ovčí syr, kulen, korenené slavovské klobásy morka s cestovinami, a rybie špeciality a podobne. Výborné vína: merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, graševina, burgundac. Liehoviny: slivovica, travarica, lozovača.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk