Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Fínsko

Fínsko doma známe ako SUOMI je nezávislým severským štátom zasadeným do rámca Škandinávie. Letecký pohľad na túto krajinu by ukázal veľkolepý obrazec lesov, močaristých rašelinísk, veľkých jazier a ostrovov rozptýlených po jazerách a pozdĺž pobrežia. Väčšinu krajiny pokrývajú borovicové, smrekové a brezové lesy, ktoré sú viac ako pol roka zasypané snehom. Po stáročiach švédskej vlády bolo Fínsko súčasťou Ruska až do vyhlásenia nezávislosti roku 1917. Fínsko má charakteristický jazyk a kultúru, čím sa odlišuje od zvyšku Škandinávie.

LAPONSKO
Ľadovo studený sever Nórska, Švédska a Fínska sa volá Laponsko. Saami sú Laponci, ktorí žijú v tejto oblasti v roztrúsených dedinkách, majú svoj vlastný jazyk i zvyky a chovajú sobie stáda na mäso a mlieko. Ich spôsob života sa však pomaly mení. Laponsko je známe ako domov Deda Mráza či Santa Klausa a tisíce detí mu sem každoročne posielajú listy.

HELSINKI
Hlavné mesto Fínska Helsinki je z troch strán obkolesené morom. Pôsobí tak dojmom voľnosti. Tento nádherný prístav sa pýši pestrím pouličným trhom, kde sa predávajú ryby, ovocie, zelenina a kvety. Mesto je plné zaujímavých moderných budov, ktoré sú navrhnuté tak, aby harmonizovali so starými stavbami, a tak vytvorili jedinečný národný štýl.

DREVÁRSKY PRIEMYSEL- je základným odvetvím tejto lesnatej krajiny. Švédsko a Fínsko sú vrcholnými európskymi spracovateľmi mäkkého borovicového a smrekové dreva. Guľatina sa dopravuje do drevospracujúcich podnikov, kde sa z nej vyrába celulóza. Pri výrobe celulózy sa získava drevný lieh, ktorý sa používa na výrobu rôznych chemikálií. Celulóza sa spracúva na preglejku, dosky a papier. Piliny, kôra a odpad sa využívajú v energetike.

SAUNY
Fínsko je domovom sáun. Fíni využívajú blahodarný účinok parných kúpeľov už po stáročia. Aj dnes má väčšina fínskych domov vlastnú saunu. V tejto malej miestnosti teplo a para očisťujú ľudský organizmus. Občas sa horúce kamene v saune polejú vodou a vzduch sa naplní parou. Väčšina rodín sa spoločne saunuje každý týždeň.

KRAJINA JAZIER
Vyše 500 000 jazier zaberá asi 10% plochy krajiny. Sú hlavnou turistickou atrakciou. Jazero Saimaa je z nich najväčšie. Ležia na ňom stovky ostrovčekov. Pobrežné ostrovy spájajú člny a kompy. Počas dlhých chladných zím môžu jazerá zamrznúť a ľadoborce udržiavajú pobrežné vody voľné pre obchodné loďstvo.

Fínsko
Hlavné mesto: Helsinki
Rozloha:338 145km
Úrad. Jazyk: fínsky, švédsky
Zriadenie: pluralitná demokracia
Gramotnosť dospelých: 99%
Priemerná dĺžka života:76 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 406
Počet televízorov: 500 na 1000 obyvateľov
Hlavné náboženstvá: kresťanské 89% iné 11%

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk