Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Španielsko

Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 504 782 km2
Najvyššie položené miesto: Pico del Teide na ostrove Tenerife - Kanárske ostrovy
Najnižšie položené miesto: pobrežie krajiny
Najdlhšia rieka: Tajo - 1120 km
Poloha: juhozápadná Európa, zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova

Územia mimo Európskeho kontinentu patriace Španielsku:
- v Stredozemnom mori: súostrovie Baleáry
- v Atlantickom oceáne: Kanárske ostrovy
- mestá Ceuta, Melilla na severomarockom pobreží v Afrike

Hranice: na severovýchode s Francúzskom a Andorrou, na západe s Portugalskom

Španielsko je konštitučná monarchia Kortesy (parlament) tvorí Senát (horná komora) a poslanecká snemovňa (dolná komora).

Poloha: Španielsko, rozlohou tretí najväčší štát Európy, zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova. Málo členité pobrežie obmýva na juhu a východe Stredozemné more, na S Atlantický oceán (Biskajský záliv). Na Z hraničí s Portugalskom, na SV s Francúzskom a Andorrou, od Afriky ho oddeľuje Gibraltársky prieliv. K Španielsku patrí súostrovie Baleáry v Stredozemnom mori, mestá Ceuta a Mellila na severomarockom pobreží a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, ktoré zemepisne patria Afrike.

Povrch: Vnútrozemie vypĺňa suchá náhorná plošina Meseta, ktorú Kastílske vrchy rozdeľujú na dve časti, z nich najmä južná časť, La Mancha, je veľmi suchá, takmer jako polopúšť. Na juhu ohraničuje Mesetu pohorie Sierra Morena, při severnom pobreží sa nachádzajú Kantábrijské vrchy. Celkom na J leží pohorie Sierra Nevada a jeho vrch Mulhacén je najvyšší vrch v štáte. Od Francúzska a Andorry, a tým aj od ostatnej Európy, oddeľujú krajinu ťažko prístupné Pyreneje. Nížin je tu veľmi málo, iba medzi Sierrou Nevadou a Sierrou Morenou sa rozprestiera najúrodnejšia časť krajiny Andalúzska nížina, ktorou preteká rieka Guadalquivir.

Podnebie:
Na severe majú pobrežné a nižšie položené oblasti väčšinu roka veľmi príjemné počasie, s vlhkým vzduchom, aj keď s častými dažďami najmä na jar a v jeseni a s menej častými letnými dažďami a búrkami. Sneh a mierny mráz tu netrvajú dlho. V údolných pobrežných oblastiach je skoro večná jar. Naproti tomu vo vrchoch bývajú na jar husté a studené hmly, v lete suché horúčavy, už v jeseni sneh a silné mrazy a časté búrky po celý rok.

Obyvateľstvo:
Obyvateľstvo nie je národnostne jednotné. Žijú tu Španieli (73%), na SV a na Baleárach Katalánci (16%), ktorí hovoria katalánčinou, jazykom veľmi podobným francúzštine. Pobrežie Biskajského zálivu obývajú Baskovia (2%), pravdepodobne zvyšok pôvodného obyvateľstva a na SZ Galičania (7%). Okrem nich tu však žijú i menšie národy. Časť španielskeho školstva riadi cirkev, asi 8% dospelých obyvateľov nevie čítať ani písať.

Doprava: Španielsko nemá hustú dopravnú sieť. - 332 000 km ciest
- železničné trate sú rôznej šírky a asi polovica je elektrifikovaná
- 14 500 km železničných tratí
- najdôležitejšie prístavy: Barcelona, Valencia, Bilbao, Cadiz, Vigo
- významné letecké spoločnosti: Iberia Airline, Spanish Air

Cestovný ruch: Je značne rozvinutý. Najnavštevovanejšie sú najmä Baleáry a Kanárske ostrovy zväčša zahraničnými hosťami. Na týchto ostrovoch je hustá sieť hotelov a rekreačných zariadení. Na kontinente patria medzi najnavštevovanejšie zámky zo 14. a 15. storočia, ktoré sú súhrne označované termín
om Alcázar.

Mestá:
Hlavné mesto Madrid leží vo vnútrozemí a je strediskom štátu a dôležitou dopravnou križovatkou. Je preslávené výstavnými palácmi, chrámami, umeleckými zbierkami (galéria Prado), múzeami, divadlami
- v jeho blízkosti: kráľovský palác El Escorial s hrobkami španielskych kráľov
- 3,01 mil. obyvateľov
Pri Stredozemnom mori leží druhé najväčšie mesto Barcelona. Má vyše 2 000 000 obyvateľov a je nielen najväčším obchodným a priemyselným mestom Španielska, ale aj kultúrnym centrom Katalánska.
Hlavným strediskom hospodársky nerozvinutej Andalúzie je Sevilla s asi 500 000 obyvateľmi. Daľšími veľkými mestami sú prístav Valencia (500 000 obyv), Zagaroza (450 000 obyv), prístav Bilbao (400 000 obyv) a kúpeľné mesto San Sebastian (150 000 obyv).

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk