Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Švédsko

Švédsko alebo aj Švédske kráľovstvo – je severoeurópsky štát s rozlohou 449 964 km2 ležiaci na Škandinávskom polostrove. Hlavné mesto je Štokholm.

Povrch:
V jeho západnej časti sa tiahne reťaz Škandinávskeho pohoria, ktorá sa mierne skláňa v smere východ - juhovýchod do pobrežných nížin na brehu Botnického zálivu. Na juhu krajiny sa ťahá jazerami posiata Švédska nížina.

Podnebie:
Podnebie je priaznivé vďaka zemepisnej šírke a prístupnosti oceánskych vplyvov z Atlantiku. V lete sa na severe krajiny teploty pohybujú okolo 15 stupňov na juhu asi 17 stupňov. Teploty v zime sa pohybujú pod bodom mrazu a môžu dosahovať až –10 stupňov. Za polárnym kruhom sú teploty ešte nižšie. Celkový súhrn zrážok činí 700 mm

Doprava:
Železničné trate tvoria sieť dlhú 11 236 km, z nich 60% je elektrifikovaných. Cestná sieť pokrýva 130 834 km a Švédsko disponuje 3,3 mil. aut, v prepočte jedno na 2,6 obyvateľov čo je najväčšie množstvo v Európe.

Turistický ruch: Švédsko je ideálnym miestom na dovolenku pre ľudí, ktorí radi obdivujú prírodu. Takmer 50% rozlohy krajiny je zalesnenej, a nespočetné jazerá ponúkajú nádherné prírodné scenérie a možnosti vodných športov. Švédske historické mestá sú veľmi pôvabné. Najviac navštevované mestá Skĺne, Malmo, Štokholm, Goteborg, ostrovy Gotland a Öland.

Mestá:
V prímestských oblastiach žije 84% obyvateľstva. Stockholm je hlavné administratívne a obchodné centrum. Má tu zastúpenie mnoho odvetví priemyslu. Goteborg, druhé najvýznamnejšie mesto obýva 431 000 obyvateľov. Malmo (232 000 obyv.) je prístavom a priemyslovým centrom. Stredisko je obklopené poľnohospodárskou pôdou a lesmi. Medzi ďaľšie významné mestá sa radí Uppsala, Orebro, Norrkoping a Vasteras.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk