Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Veľká Británia

Veľká Británia - Spojené kráľovstvo veľkej Británie a Severného Írska

ROZLOHA ......................................243 693 km2
POČET OBYVATEľOV...............60 113 900
HLAVNÉ MESTO.......................LONDÝN-6 754 000 OBYVATEĽOV
JAZYK.........................................ANGLIČTINA
MENA..........................................BRITSKÁ LIBRA
OBYVATELIA............................ANGLIČANIA-78%; ŠKÓTI-10%; ÍRI- 4%; WALESANIA- 2%; INDOVIA-2%

Veľká Británia je jeden z najvyspelejších štátov sveta, zaujíma významné miesto v priemysle, medzinárodnom obchode, v leteckej a námornej doprave, či vo vývoze kapitálu a investícií...

Nachádza sa v západnej Európe, severozápadne od Francúzka v podobe siedmych ostrovov. Británia sa delí na 47 krajín, 7 metropolitných oblastí, 26 dištriktov, 9 regiónov a 3 ostrovy. 4 historické oblasti – Anglicko, Škótsko, Severné Írsko, Normanské ostrovy.

Prírastok obyvateľstva je 0.24. Pôrodnosť je 11.83/1000 obyvateľov a úmrtnosť 10.77/1000 obyvateľov. Briti sa dožívajú priemerného veku 77.25 rokov, muži 74.67 a ženy 79.96 rokov. Na jednu ženu pripadá asi 1.65 dieťaťa. 7 miliónov obyvateľov vyznáva Anglikánske náboženstvo, 9 miliónov Rímsko-Katolícke, 1 milión Moslimské, 800 000 Prebyteriánske...

Typ vlády je konštitučná monarchia (kráľ + parlament). Najväčší štátny sviatok sú narodeniny kráľovny (druhá nedeľa v mesiaci jún). Na čele štátu stojí kráľovná Queen Elizabeth II (od 6.februára 1952), jej nástupca je Prince Charles. Na čele vlády stojí Prime Minister (Tony Blair), vládny kabinet tvorí kabinet ministrov, ktorých určuje prime minister. Parlament tvorí snemovňa lordov (1200 kresiel) a dolná snemovňa (659 kresiel).

LONDÝN

-založili roku 36 n.l. Rimania, ale významným mestom sa stal až roku 1066, kedy sa stal sídlom Williama Dobyvateľa. On dal v Londýne postaviť jednu z najvýznamnejších pamiatok – zámok Tower. Jadrom mesta je The City, ktoré je strediskom medzinárodného obchodu, finančných operácií a bánk, poisťovní, búrz...Do tejto časti spadá tiež celý rad historických a kultúrnych pamiatok napr. Londýnska veža (Tower of London), katedrála Sv. Pavla (st. Paul´s Cathedral), Mansion House – sídlo londýnskeho starostu a ďalšie. Westminster patrí tiež k veľmi známym častiam Londýna. Jeho dominantou sú Domy Parlamentu s Big Benom, Westminsterská katedrála, Buckinghamských palác, Downing Street 10- sídlo prime ministra. Veľmi známe je ešte Trafalgar square, stoja tam obrovské fontány, socha admirála Nelsona a monumentálne levi.

Veľká Británia disponuje obrovským kultúrno-historickým potenciálom nachádza sa tu až 18 pamiatok, ktoré boli zapísané do zoznamu UNESCO. Z múzeí sú to: Britské múzeum najväčšie svojho druhu na svete, Múzeum numizmatiky, Múzeum dopravy, múzeum voskových figurín...
Z galérií: Tate Galery so zbierkami flámskych, talianskych a holandských maliarov, Kráľovská galéria... Oxford a Cambridge sú dve najstaršie univerzitné mestá v Británií s komplexom stredovekých budov, množstvom kostolov a vysokých škôl.

Podnebie: Anglicko sa nachádza v miernom podnebnom pásme. Podnebie je oceánske s pomerne malými teplotnými rozdielmi medzi jednotlivými obdobiami. Najsuchšou oblasťou zeme je londýnska panva. Celkovo spôsobuje poloha v pásme západných vetrov veľké množstvo zrážok a veľmi premenlivé počasie. Vplyv Golfského prúdu sa prejavuje len zriedkavým výskytom mrazov a snehu mimo horských oblastí. Preto teplota vody v mori neklesá ani v zime pod úroveň 4°C.m Priemerná ročná teplota v západných oblastiach Británie sa pohybuje od +8°C na Hebridách do +11°C na juhozápadnom výbežku Anglicka. Najjužnejšie položený ostrov Wight dosahuje priemerné mesačné teploty od +5°C v zimných mesiacoch do +16°C v letných mesiacoch. V lete môže teplota príležitostne vystúpiť na +27 až +30°C a v zime môže poklesnúť na –7 až –12°C. Priemerný ročný úhrn zrážok je 1 016 mm. Najdaždivejším miestom Británie a Európy je Lake District s priemerom zrážok 6 500 mm. Najmenej zrážok spadne okolo zálivu The Wash, asi 500 mm za rok.

Prírodné podmienky

Poloha: Leží na ostrove Veľká Británia v západnej Európe. Z východu ho obmýva Severné more; z juhu je to Keltské more; zo západu Írske more. Od Francúzska ho oddeľuje prielyv La Manche. Na západe susedí s Welsom. Od Írska ležiaceho na západ ho oddeľuje Írske more. Na severe susedí so Škótskom; neďaleko tejto hranice sa rozprestiera Hadriánov val. Rozprestiera sa približne medzi 50 až 56°severnej zemepisnej šírky a 6°západnej zemepisnej dĺžky a 2°východnej zemepisnej dĺžky.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk