Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Cyprus

Niečo o Cypre

V súčasnosti Cyprus predstavuje pestrú zmes kultúr, uličky v historických štvrtiach miest sa prelínajú s tradičnou ostrovnou, ale aj orientálnou architektúrou. Vďaka nádherným pieskovým plážam a prívetivému moru je Cyprus pre turistov nielen historickým, ale aj dovolenkovým rajom.


Poloha:

Protaras, Ayia Napa, Larnaka, pôvodné rybárske dedinky na juhovýchodnom výbežku ostrova sa počas posledných 25 rokov premenili na obľúbené turistické letoviská, ktoré dnes ponúkajú vynikajúce služby v hoteloch všetkých kategórií. Pláže so zlatistým pieskom, priezračné azúrové more, nádherné prírodné scenérie a centrá s rušným spoločenským životom sú atrakciami, ktoré lákajú na Cyprus turistov z celého sveta.

Klíma:

Cyprus láka predovšetkým príjemnou klímou. Má 300 slnečných dní v roku. Turistická sezóna je tu veľmi preto dlhá, od apríla až do novembra.

Gastronómia:

Príjemne prekvapí množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú bohaté kombinácie jedál z gréckej a tureckej kuchyne. Pre milovníkov dobrého vína znalci odporúčajú ochutnať niektoré zo širokej ponuky lahodných červených vín.

Klimatická tabuľka:

Klimatická tabuľka - priemerné teploty
mesiac 6 7 8 9 10
vzduch 32 34 34 32 27
voda 22 24 25 25 23


Hlavné mesto: Nikózia (Lefkosia), (48 220 obyv.)
Jazyk: Gréčtina, turečtina
Mena: Cyperská libra (CYP)
Časový posun: + 1 hodina
Víza: Nie sú potrebné
Očkovanie: Nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Veľvyslanectvo SR: 4 Kalamatas Street, 2002 Nikózia, Acropolis

Letoviská:

Aya Napa

Táto pôvodom rybárska osada vyrástla vzhľadom na vynikajúce podmienky pre cestovný ruch v obľúbené, veľmi moderné letovisko s gbohatou ponukou služieb na vysokej úrovni. Ayia Napa to sú luxusné hotely, vynikajúce reštaurácie, taverny, bary a mimoriadne pestrý nočný život, ktorý vrcholí každý piatok a sobotu non stop programom podobným ako v Las Vegas. Ayia Napa má nádherné dlhé pláže s jemným, miestami až bielym pieskom, širokou ponukou vodných športov na pláži (parasailing, surfing, prenájom jácht, jet ski, banán) a množstvom reštaurácií a taverien s ponukou jedál gréckej, ale i celosvetovej kuchyne.
Protaras

Moderné stredisko obľúbené i domácimi obyvateľmi sa nachádza len 10 km od Ayia Napy smerom na východ. Má jedny z najkrajších pláží na ostrove, jemný piesok, krištáľovo čistú vodu, gýčovo modrej farby a centrum so širokou ponukou kvalitných reštaurácií, barov a taverien. Milovníci nočného života môžu navštíviť Aya Napu, kde premáva v pravidelných intervaloch miestny autobus. Proteras je vyhľadávaným miestom milovníkov prírodných pláží, cykloturistiov, surfing, jachtárov i menej zdatných potápačov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk