Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kanada


Kanada je obrovská krajina, rozprestiera sa od dlhej hranice s USA až na sever až po Severný ľadový oceán.Cesta z východného na západné pobrežie meria asi 8450 km.Na územii Kanady žije približne 26 miliónov obyvateľov,čo je dosť málo na takú veľkú krajinu.

Zaujímavosti:
LESY
Kanada má 4 milióny kilometrov štvorcových lesa a polovica z toho sa používa na ťažbu dreva.Je to nesmierne dôležité odvetvie kanadského hospodárstva.Na západnom pobreží postupne miznú obrovské plochy lesa.Od ťažobných spoločností sa vyžaduje,aby spomalili ničenie a vysádzali viac stromov.
TOTEMY
Pôvodní obyvatelia Britskej Kolumbie na západnom pobreží Kanady vyrezávali zo stromov obrovské totemy – rodové znaky.Niektoré totemy oslavovali mimoriadne udalosti alebo ýživoty náčelníkov.
DVA JAZYKY
Kanada má 2 úradné jazyky,angličtinu a francúzštinu.Prví Európania,ktorý sa usadili v Kanade ,boli Francúzi.Po nich prišli Briti.Dnes väčšina Kanaďanov hovorí anglicky,ale v Québecu,najväčšej kandaskej provincii,je úradným jazykom francúzština.
PRVÁ KRAJINA SO SATELITNOU SIEŤOU
Prvý diaľkový telefónny hovor sa uskutočnil v Kanade v roku 1876.O sto rokov neskôr sa Kanada stala prvou krajinou,kde sa vybudovala satelitná sieť.Satelity poskytujú mnohým vzdialeným obciam životne dôležité spojenie.
VÍŤAZSTVO INUITOV
Inuiti žili na arktickom severe Kanady po celé tisícročia.Presvedčili kanadskú vládu,aby im vrátila správu na rozsiahlym územím ich rodnej krajiny.Nové územie sa nazýva Nunavut.Je domovom pre približne 17 500 Inuitov
QUÉBEC CITY
Québec City je hlavné mesto provincie Québec.Je to najstaršie mesto v Kanade a zároveň jediné opevnené mesto v Severnej Amerike.Mnohé charakteristické budovy sú v pôvodnom francúzskom štýle.
MAGNETICKÝ SEVERNÝ PÓL
Magnetický severný pól je miesto,kde sa strelka kompasu prestáva vychyľovať.Nachádza sa pri severokanadskom Bathursovom ostrove.

Povrch Kanady:
Smerom na juh prechádza arktická tundra a ostrovy do lesov s roztratenými jazierkami a riekami,v strede do rovín s obrovskými prériami.Na západe sú Skalnaté vrchy,za nimi Pobrežné vrchy,ostrovy a fjordy.Na východe sa nachádza úrodná nížina.
Podnebie Kanady:
V Kanade je široké rozpätie pásem – od polárneho a subtropické ho na severe až po mierne na juhu.Vo vnútrozemí sú zimy chladnejšie a dlhšie ako na pobreží,teploty sú tam značne pod nulou a býva veľmi veľa snehu,letá sú teplejšie.Najteplejšie zimy sú na tichomorskom pobreží.
Spoločnosť v Kanade:
Väčšina obyvateľov žije na teplejšom juhu krajiny,blízko hraníc s USA,je tam príbuznosť kultúrnych hodnôt,ale aj tá istá spoločenská odlišnosť daná širším sociálnym programom
a členstvom v Britskom spoločenstve národov.Vláda vychádza v ústrety etnickej rozmanitosti,
ktorú prináša prisťahovalectvo.Na pôdu si uplatňujú nároky domorodí obyvatelia.
V posledných rokoch sa pretrvávajúci rozpor medzi francúzsky hovoriacim Québecom a ostatnou krajinou stal kľúčovou vnútropolitickou otaázkou.
Hospodárstvo Kanady:
Rozmanité nerastné zdroje,ktoré zabezpečujú lacnú energiu a suroviny pre výrobné odvetvia, sú základom vysokej životnej úrovne.Produktivita práce a technický vzostup priemyslu spôsobili rast nezamestanosti.Znepokojenie vyvolávajú vývozné ceny prvotných surovín.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk