Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nový Zéland

Nový Zéland  


Nový Zéland leží 2000 km od Austrálie , ktorá je jeho najbližším susedom. Skladá sa z dvoch veľkých ostrovou - Severného a Južného a niekoľkých menších ostrovov.

Severný ostrov má teplé až mierne podnebie. Nachádzajú sa tu činné sopky a najdlhšia rieka Nového Zélandu,Waikato,dlhá 425 km. Aj najväčšie jazero Taupo s rozlohou 606 km štvorcových. Južný ostrov je chladnejší. Nachádzajú sa na ňom ľadovce, vysoké horské štíty a lesy. Najvyšší bod N.Z. Mt Cook, meria 3764 m.n.m.

Rozloha N.Z. je 270 534 km2. Na 1 km2 pripadá 13 obyvateľov. Tí sú v počte 3 542 000 z toho 10% tvoria pôvodný obyvatelia -Mariovia. Majú svojich zástupcov vo vláde a prijímajú sa opatrenia, ktoré im zaisťujú rovnaké príležitosti v oblasti starostlivosti o zdravie, vo vzdelaní a zamestnaní. Mariovia prišli z Polynézie okolo r. 950 n.l. Majú svojich vlastných bohov. Jedným z nich je Tiki. Nosia ho v podobe vyrezávaného prívesku ako talizman pre šťastie. Vyrezáva sa z nefrilu - tmavozelenej vyvretej horniny, ktorá pochádza z Južného ostrova. 3/4 Novozélandčanov žije na Severnom ostrove, väčšinou v mestách. Nachádza sa tu aj hlavné mesto N.Z. Wellington.

Uradný jazyk je angličtina. Z náboženstva prevláda kresťanské-62%, bez vyznania je 16% a 22% vyznáva iné viery. Zriadenie je pluralitná demokracia. Mena - novozélandský dolár. Priemerná dĺžka života obyvateľov je až 75 rokov. V rokoch 1840-1907 bol N.Zéland britskou kolóniou. Plnú nezávislosť získal až v roku 1931. Je to veľmi vyspelá a bohatá krajina. Ako prvá krajina na svete udelila ženám volebné práva.

Viac ako 2/3 elektrickej energie pochádza z vodných elektrární. Naopak, N.Z. jadrovú energiu vôbec nevyrába. Patrí medzi najmenej znečistené krajiny sveta, na čo je právom hrdý.

Zelené pahorky a teplé vlhké podnebie N.Z. sú idealne pre poľnohospodárstvo. Prevláda predovšetkým chov oviec a hovädzieho dobytka. Chová sa tu 50 miliárd oviec a 8 miliónov kusov hovädzieho dobytka. Takmer 3/4 exportu N.Z. tvoria poľnohospodárske produkty. Krajina patrí k popredným vývozcom vlny, mrazeného mäsa a mliečnych výrobkov, ako maslo a syr.

Keďže N.Z. leží na južnej pologuli, úroda dozrieva vtedy, ked je u nás zima. Pestuje sa najmä ovocie. Hlavné druhy sú jadroviny - jablká, plody-jahody, kôstkoviny-broskyne, citrusové ovocie-pomaranče a subtropické -tamarilo a kivi. Kivi sa na N.Z. pestujú od začiatku 20. strorčia, ale pod názvom Aktinídia čínska. Táto krajina je hlavným producentom Kivi a vyváža ich do celého sveta. Toto ovocie dostalo názov kivi až neskôr. Nazvali ho tak podľa vtáka Kivi zo zakrpatenými krídlami. Je symbolom N.Z., lebo žijú len v tejto oblasti. Príkladom podobného vtáka je aj Kakapo. Schopnosť lietať tieto vtáky stratili, pretože nemali v prírode žiadnych nepriateľov, čiže neboli nútené vzlietnúť.

Príjemné podnebie a nádherná príroda, sú vhodné na športy vo voľnej prírode. Obľúbené sú všetky športy. Od cyklistiky a horolezectva cez kanoistiku po jachtárstvo.

Obľúbený šport Novozélandčanov je rugby. Jedným z hlavných príjmov je cestovný ruch krajiny.

Turisti túto krajinu navštevujú hlavne pre aktívny spôsob života a prekrásnu prírodu.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk