Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jamajka

Jamajka

Leží na treťom najväčšom ostrove Veľkých Antíl s rozlohou 10 991 km2. Ostrov objavil Kolumbus roku 1494 a až po britskú kolonizáciu bola v rukách Španielov. Nezávislosť získala roku 1962. Jamajka je konštitučná monarchia s hlavným mestom Kingston. Úradným jazykom je angličtina,ale rozpráva sa aj kreolskou angličtinou. Ako náboženstvo tu je rozšírené rastafariánsvo.

Fakty: Jej názov pochádza zo slova Xaymaca, čo v jazyku pôvodných obyvateľov Indiánov Aravakov znamená krajina stromov a kvetov. Prvy obyvatelia boli Indiani Arakovia. Vo väčsom počte Jamajku obyvaju černosi, potom mulati a Indovia. Z naboženstva je najviac rozšírené evanjelické potom rastafarské a rímskokatolícke.

Prirod. podmienky: Pohoria zaberajú vyše tri štvrtiny územia. Najvyšší štít Blue Mountain Peak (2256 m n. m.) sa dvíha na východe ostrova. Nížiny sa tiahnu na juhu krajiny. Na ostrove prevláda po celý rok tropická klíma. Mierne podnebie sa vyskytuje v horských oblastiach. Obdobie dažďov je v máji a v októbri, prudké lejaky sa môžu vyskytnúť hocikedy. Večery bývajú chladnejšie.

Kingston: je hlavným mestom Jamajky a jej kultúrnym centrom. Je najväčším prirodzeným prístavom v Karibiku (siedmy najväčší na svete). Na periférii mesta sa rozprestierajú stovky domov a chatrčí, v ktorých bývajú miestni obyvatelia pracujúci v meste. Turistom sa ponúka množstvo pamätihodností. Známa je aj Národna galéria umenia s výstavou moderného umenia, botanicka záhrada ci ulica King, kde sa nachádza trh remeselných výrobkov. Pár kilometrov na západ od Kingstonu sa nachádza bývalé hlavné mesto Jamajky Španielske mesto.

Mandeville: Je to najvyššie položené mesto na ostrove. Mesto je centrom bauxitového priemyslu.
Montego bay: (hovorovo sa nazýva Mo’Bay) je centrom jamajskej turistiky a druhé najväčšie mesto Jamajky a jedno z najmodernejších miest Karibskej oblasti.
Negril: známe ako prázdninová destinácia.
Ocho Rios: je rajom pre milovníkov záhrad.
Prístav Antonio: Považuje sa za jeden z najkrajších karibských zálivov.

zaujímavosti: Na Jamajke sú v obehu, v podstate, dve meny. Jamajský dolár (ďalej - J$) a americký dolár (ďalej - U$ ). Ceny sa bežne určujú v obidvoch menách. J$=100 centov.

Pre navštívenie krajiny sú potrebné víza. Je prísne zakázané dovážať nebezpečné drogy (vrátane marihuany), mäso, čerstvé ovocie, kávu, med, zeleninu a zbrane. Ťaží sa najmä bauxit, sádrovec, vápenec.
Rozšírena turistika.Turisti môžu využiť ubytovanie v hoteloch,penziónoch či kempoch.Na ostrove sa nachádza veľa kempov. Najznámejší je Strawberry Fields (jahodové polia).

Jamajská strava je veľmi pálivá, pretože sa pri jej príprave značne využíva štipľavé korenie. Základný jamajský pokrm tvorí ryža a hrach. Sviatočné jedlo je bez hrachu. Medzi ďalšie obľúbené pokrmy Jamajčanov patria solené ryby (sušené tresky) a ackee (varené ovocie zo stromu ackee). Patties je bežné jamajské pečivo plnené hovädzinou a striedkou chleba.

Blue Lagoon - modrá lagúna patrí medzi najkrajšie miesta na ostrova. Preslávil ju známy, rovnomenný film
Blue Mountain Peak – výstup a úžasný panoramatický výhľad od severu na juh ostrova.

Rastafariánstvo: Nie je to len náboženstvo, ale spôsob života. Rastovia kritizujú chudobu, útlak a nerovnosti. Základná viera Rastafariaánov je, že Heile Selassie (predošlím menom Ras Tafari) je žijúci Boh pre čiernu rasu. Rastafariánske pomenovanie pre Boha je Jah. Lev Júdsky predstavuje Heile Selassieho, dobyvateľa. Predstavuje Kráľa Kráľov ako je lev kráľ zvierat. Afrika a špeciálne Etiópia je Rastami považovaná za raj na zemi. Kde sídli aj pôvod rastafariánstva. Neveria v posmrtný život, nebo alebo peklo ako  kresťania, Rastovia veria, že Jah pošle signál a pomôže čiernym vrátiť sa späť do Etiópie - ich domovine. Jedným z najviditelnejších symbolov Rastafariánstva sú farby - červená, zlatá a zelená. Mariuhana je používaná na duchovné rituály. Jej užívanie je popísané v biblii. Používanie tejto rastliny je veľmi rozšírené medzi Rastami nie len pre duchovné účely, ako napríklad rituály Nyabingi, ale tiež na medicínske účely. Praví rastovia jedia iba I-tal jedlo. Toto jedlo sa nikdy nedotklo chemikálií, je prirodzené a nikdy nie v konzervách, alebo iných polotovaroch. Toto jedlo je varené, ale servírované v jej najprirodzenejšom možnom stave. Dreadloky na hlavách Rastafariánov symbolizujú korene rastov. Spôsob akými rastú vlasy symbolizujú Leva Júdskeho.

Kultúra: Múzeum WHITE MARL ARAWAK vyhľadáva svetová turistika, môžete si tu pozrieť artefakty a pamiatky starovekých kultúr indiánov Arawak. Obľúbeným miestom dostihov je CAYMANAS PARK. Španielska Katedrála sv. JAGO DE LA VEGA je najstaršia na americkom kontinente, ktorá je postavená v štýle georgiánskej architektúry. Na južnom pobreží sa nachádzajú kúpele MILK RIVER SPA. Sú to prírodné rádioaktívne minerálne pramene s teplotou vody 33°C. Jamajka je domovom hudobných štýlov Reggae a Ska, v oblasti reggae je najvýraznejšou postavou Bob Marley so svojou kapelou The Wailers, zo ska je tu potom populárna napr. slávna hudebná skupina Skatalites.

Reggae: V 50. rokoch 20. storočia spojením R&B a Menta (odnože folkovej hudby) vznikol hodobný štýl nazvany Ska. Zo Ska vznikol v 60. rokoch na Jamaike nový hudobný žáner, nazvaný Reggae. Z Reggae vzniklo množstvo iných hudobných žánrov napríklad: Dub a Dancehall. Reggae je ovplyvnené rastafariánstvom (náboženstvo chudobných štvrtí). Rozdiel medzi Reggae a Ska je v tom, že Reggae je omnoho pomalšie. Pre Reggae je charakteristický aj spev. Témy textov piesní sú väčšinou politické, alebo náboženské. Výraz reggae má na ostrove dva významy – v prvom pojatí sa jedná o akúkoľvek jamajskú populárnu hudbu, druhý označuje špecifický štýl populárny predovšetkým v rokoch 1969 – 1983. V 60. rokoch reggae symbolizovalo určitý druh sociálneho protestu. Reggae na Jamajke i prakticky po celom svete reprezentuje slávny jamajský rodák Bob Marley. Tento spevák sa významne zaslúžil o to, aby sa reggae stalo v 70. rokoch celosvetovo populárne predovšetkým u mladých ľudí bojujúcich proti konzumnému spôsobu života. Určiťý čas pôsobil v skupine The Wailers. Z jeho tvorby sa predalo viac ako 12 miliónov kópii. V júly 1977 si však pri svojej obľúbenej hre, futbale, zranil palec. Po vyšetrení mu objavili nádor. Marley odmietol amputáciu, pretože rastafariáni veria, že telo musí byť "celok". Bol pochovaný v hrobke neďaleko jeho rodného mesta s jeho gitarou Gibson Les Paul, futbalovou loptou, marihuanovým pukom, prsteňom, ktorý nosil každý deň a ktorý mu dal etiópsky princ Asfa Wossen (najstarší syn jeho veličenstva) a bibliou.

Život na Jamajke: Jamajka je známa svojím búrlivým nočným životom, ktorý je v každej oblasti iný. Jamajka nie je tak nebezpečnou zemou, ako niektoré iné štáty Latinskej Ameriky, ale aj tak je treba počítať s tým, že tu sú vcelku bežné násilné trestné činy. Rozhodne sa neodporúča vychádzať po zotmení, pretože bezpečnostná situácia sa v Kingstone poslednou dobou zhoršuje. Extrémne nebezpečné potom sú chudobné štvrte mesta, ktoré majú pod kontrolou drogové mafie. Otázka drog je vôbec špecifická. Marihuana totiž bežne rastie vo vzdialených oblastiach zeme a je turistom často ponúkaná a doť obľúbená a na uliciach bežne ponúkajú takmer po každých 100 metroch a niekde i častejšie. Ale celá Jamajka žije na najznámejších 3 plážach a to Doctor´s Cave Beach, Walter Fletcher Beach a Cornwall.

Aktivity: Na výber je aj bohata ponuka športov. Od potápania až po horolezectvo. Najobľubenejším a národným športom Jamajky je kriket.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk