Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dánsko

Hlavné mesto:
Kodaň

Štátne zriadenie
:
konštitučná monarchia

Rozloha:
43 096 km2

Počet obyvateľov:
5 431 000 obyvateľov

História:
Prvé kráľovstvo založili Vikingovia, ktorí ovládali severné moria (8. stor. – 10. stor.). Po opakujúcich sa vojnách medzi škandinávskymi panovníkmi dosiahol kráľ Harald, zvaný Modrý Zub, zjednotenie Dánska. Nasledujúci vikingskí králi rozšírili dánske územia a kráľovná Margaréta (14. stor.) Kalmarskou zmluvou zjednotila súčasné škandinávske krajiny. Po viacerých vojnách a vzburách sa v 17. storočí kráľ vyhlásil za absolútneho monarchu. Napoleonské vojny ukončili mier medzi Nórmi a Dánmi, ktorý trval od roku 1720. Ekonomická kríza vyvolaná stratou Nórska a obchodná hegemónia Kodane bola prekonaná v 19. storočí. V 20. storočí liberáli nastolili monarchiu s parlamentnou demokraciou.

Hospodárstvo:
Poľnohospodárstvo: Rastlinná výroba – krmoviny (hlavne kŕmny jačmeň), pšenica, raž, zemiaky a cukrová repa. Živočíšna výroba – ¾ poľnohospodárskej výroby pripadajú na živočíšnu výrobu, chov ošípaných, hov.dobytka a hydiny, dôležitý je morský rybolov. (3. miesto v Európe) a spracovanie rýb.
Priemysel: Ťažba nerastných surovín: Ťažba ropy v Severnom mori. Výroba elektriny: Nemá jadrové len tepelné a veterné elektrárne.
Strojárstvo: poľnohospodárske stroje, lode, lodné motory, elektrotechnika.
Chemický priemysel: umelé hnojivá, kŕmne zmesi, spracovanie ropy.
Farmaceutická výroba: lieky
Veľa poľnohospodárskych výrobkov sa vyváža: syry, sušené a kondenzované mlieko, maslo, mäso.

Politická situácia:
Z politického hľadiska je Dánsko od roku 1849 konštitučnou monarchiou, pod ktorú spadajú aj dve samosprávne oblasti: Faerské ostrovy a Grónsko. Faerské ostrovy získali autonómiu v roku 1948 a Grónsko získalo štatút medzinárodnej autonómie až v roku 1979. Kráľ je formálnou hlavou štátu, výkonnú moc má vláda na čele ktorej je ministerský predseda menovaný kráľom. Zákonodarnú moc má jednokomorový parlament, nazvaný Folketing, zložený zo 179 poslancov. Dánske súdy sú nezávislé. Voľby do parlamentu sa konajú každé štyri roky.

Zaujímavosti:
- Legoland - jedno z najznámejších dánskych turistických lákadiel. Na ploche 100 ha bol v roku 1949 postavený veľký zábavný park firmy LEGO, 33 miliónov lego kociek bolo použitých na postavenie zmenšených stavieb podľa skutočných svetových budov, za pozornosť stojí i 14m vysoký indiánsky náčelník a iné lego lahôdky. Lákavé hlavne pre deti.
- zámok Kronborg v Helsingoru – alebo Hamletov hrad – ďalšia z najvyhľadávanejších pamiatok na okraji mesta Helsingor.
- ostrov Mon – miesto s prekrásnou prírodou a úžasným pobrežím. Najznámejšia je jeho východná časť, až stometrové kriedové útesy nazývané Mons Klint
- grónský fjord Ilulissat
- katedrála v Roskilde – z 12. – 13. storočia, postavená ako prvá tehlová gotická stavba v Škandinávii
- Jelling – runové kamene, náhrobky či kostol z 10. storočia
- Alborg - štvrté najväčšie mesto Dánska je preslávené vďaka tunajšiemu likéru z rasce, známeho ako akvavit, alebo Aguavit. V meste je možné vidieť takisto mnoho zaujímavých historických pamiatok.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk