Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Brazília

Brazília:
Najväčšia krajina Južnej Ameriky Brazília sa rozprestiiera takmer na polovici kontinenta.V 16. Storoči až 19. Storočí vládli krajine Portugalci,ktorí ju nazvali podľa tažkého červeného dreva brazílskeho stromu.Povrch Brazílie tvoria na sevrovýchode polopúšte,na severe a západe daždové pralesy a na juhu zvlnené trávnaté pastviny.Pretože je tu rôznorodé podnebie,dajú sa tu pestovať takmer všetky plodiny.Brazília má preľudnené a moderné veľkomestá,ale aj územia,ktoré ešte vždy nie sú prebádané.Na juhu krajiny spútali vody riek Paragvaj a Paraná a realizovali na nich najväčší projekt vodnej elektrárne sveta,priehradu Itaipú. Brazílčania:
Obyvateľstvo Brazílie tvorí zmes národov.Niektorí sú potomkami miestnych indiánov,ktorí žili v Brazílii odjakživa,ostatní zasa potomkami Portugalcov,ktorí tu žili 300. rokov.Mnohí Brazílčania majú afrických predkov,ktorých sem doniesli v17. Storočí,aby tu pracovali jako otroci na trstinových plantážach.Začiatkom tohoto storočia priplávali do Brazílie Japonci,aby unikli před neúrodou doma. V pribehu tohoto storočia prišli sem aj veľké počty europskych emigrantov,ktorí sa usadili na juhu krajiny
Život v meste:
Asi 78% Brazílčanov žije v mestách postavených blízko pobrežia.Mnohí sa v posledných rokoch presťahovali z vidieka do miest,abz si tu našli prácu i lepšie životné podmienky.Rast miest bol pomerne prudký,ale v sučasnosti sa spomalil.Najväčšie město Sao Paulo má už vyše 16. Milionov obyvateľov,čo je viac jako majú Paríž a Londýn dohromady.

Poľnohospodárstvo:
Brazília je najväčším vývozcom a výrobcom kávy na svete.Káva sa pestuje na najväčších plantážach najmä v oblastí Paraná a Sao Paulo.Hoci je káva najdôležitejšou polodinou,vo veľkom množstve sa tu pestuje aj sója,cukrová trstina a bavlník.Brazília je aj najdôležiťejším producentom pomarančov,banánov a kakaových bôbov.Skoro jedna štvrtina Brazýlčanov pracuje v poľnohospodárstve,hoci veľkosť fariem sa mení od najmenšich kúskov země po rozsiahle majetky.Mnohí pracujú na poliach za nízke mzdy,zopár bohatých statkárov žije z obrovských ziskov.

Slumy:
Nedostatok bytov v Brazílii spôsobil,že asi 25.

Miliónov ľudí žije v rozrastajúcich sa slumoch nazývaných favels,ktoré obkolebujú mestá.Väčšinu domov stavajú samostatné rodiny,niekedy z odpadových materiálov,ale častejšie z dreva,tehál a cementu z obchodov so stavebninami.Vymoženosti, ako sú tečúca voda a hygienické zariadenia,sú zriedkavosťou.

Futbal:Futbal hrá alebo sleduje každý Brazílčan a v každom meste nájdeme štadión.Obrovský štadión Maracaná v Riu de Janeiro bol postanený pre svetový šampionát roku 1950. A zmestí sa sem 200000 divákov.Brazília vyhrala majstrovstvá sveta viac ráz než iná historická krajina,naposledy roku 1994.Mnohé brazílské futbalové hviezdy hrajú v zahraničí,napr. v mužstvách Anglicka,Španielska a Talianska.

Pirane:
Tieto nebezpečné ryby žijú v riekach dažových pralesov.Majú ostré zuby.V húfe dokážu za niekoľko munút zjesť veľké zviera.

Amazonka:
Rieka Amazonka pramení v Peruánskych Andách a tečie 7025 km cez Južnú Ameriku,kým sa vleje do Atlantického oceána.Viac než polovicu svojej dĺžky preteká Brazíliou.Amazonka je najdôležitejšou vodnou cestou krajiny a veľké lode sa po nej môžu plaviť až po moderné město Manaus vzdialené asi 1600 km od mora.Rieka sa každý rok rozvodňuje a na pôde zanecháva nánosy úrodného bahna.

Zábava na slnku:
Východné pobrežie Brazílie sa ťahá až 7400 km pozdĺž Atlantického Oceána.V Riu de Janeiru kypia životom miestne pláže,miesta stretnutí s priateľmi a volejbalu.Najznámejšia pláž v Riu de Janeiru je Copscabana,z ktorej je krásny výhľad na okolie.Iba dobrí plavci vzdorujú vlnám,pretože sú tu silné prúdy.

Brazília:
Hlavné mesto:Brazília
Rozloha:8511996 km2
Obyvateľstvo:155822000
Úrdný jazyk:portugalský
Hlavné máboženstvá:Kresťanské 94 %, Iné 6 %
Zriadenie:pluratílna demokracia
Mena:reál
Gramotnosť dospelých:81 %
Priemerná dĺžka života:67 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára:685
Počet televízorov:215 na 1000 obyvateľov

Brazília:
Konjunktúra a pokles pokles najlepšie charakterizujú brazílske hospodárstvo.V 60. A 70. Rokoch sa krajina tešila z obdobia mohutného primyselného rastu.Konjunktúra sa potom skončila,hospodárstvo skrachovaloa a Brazília sa stala najväčším dlžníkom na svete.Hlavným problémom dnešnej vlády je splatiť pôžičky.Brazília má veľké bohatstvo nerastných surovín vrátane ložísk rúd zlata a železnej rudy.Ich ťažba patrí medzi najdôležitejšie priemyselné odvetia.Brazília je bohatá a zároveň aj chudobná krajina.Niektorí statkári a obchodníci sú mimoriadne bohatí,kým väčšina vidieckeho obyvateľstva je veľmi chudobná.Hoci Brazília má demokratickú vládu od roku 1985,problémom jej politiky je ešte vždy korubcia.

Náboženstvo:
Takmer všetci Brazílčania sú Rímskokatolíci.Toto náboženstvo si priniesli Portugalci a každé město či krajina má svojho patróna spomädzi svätcov,ktorý ho ochraňuje.Milióny Brzílčanov uplatňujú svoje právo na slobodu vyznania,uctievajú bohov a duchov pochádzajúcich z afrických náboženstiev.Napríklad v decembri a januári mnohí na pláži nechávajú kvety,mydlá a ovocie na počesť africkej bohyne Iemanjá,africkej bohyne mora.Očakávajú od nej,že splní ich novoročné želania.Táto bohyňa sa spája s katolickou Pannou Máriou. Karneval:
Štyri dni a štyri noci před 40- dňovým pôstom před Veľkou nocou býva každý rok vBrazílii karneval.Prichádzajú sem turisti z celého sveta,aby sa pripojili k oslavám v Riu de Janeiru.Ulice sú plné návštevníkov,vo dne v noci sú preplnené tanečníkmu v nádherných kostýmoch pohybujúcimi sa v rytme hudby.Vyvrcholením je pestrofarebný sprievod alegorických vozov organizovaný školamu samby. Hospodárstvo:
Brazília je síce sebestačná vo výrobe potravín a priemyselných tovarov,ale potrebuje peniaze,aby mohla splatiť obrovské dlhy.Preto sa orientuje na vývoz.Vyváža sa hlavne káva nerastné suroviny a lietadlá.Veľké množstvo aút sa predáva do Argentíny.Vačšina brazílskej priemyselnej výroby sa sústreduje v trojuholníku priemyselných miest Rio de Janeiro, Sao Paulo a Belo Horizonte.

Potraviny z Bahie:
Bahiu na severovýchode ako prvú kolonizovali Európania.Prekvitá tu gastronómia.Táto oblasť sa pýši množstvom chutných jedál z morských rýb.Ochutené sú koreninami z vlastí pôvodných majstrov kuchárov,ktorými boli otroci.Ešte vždy sa tu predávajú tieto jedlá i kokosové sladkosti a chutné korenisté rybie pirôžky pozĺž bahijských pláží.

Zelené palivo:
Zvýšenie cien ropy v 70.rokoch prinútilo Brazíliu,aby hľadala alternatívne palívá.Výskumníci prišli s etanolom.Toto palivo sa vyrába z kvasenej cukrovej trstiny.Etanol je lacnejší ako bežný benyín,produkuje menej oxidu uhličitého a je šetrnejší k životnému prostrediu.V súčasnosti asi 1. tretina brazílskych aút jazdí na tento zelený benzín.

Amazonský daždový prales:
Amazonský daždový prales pokrýva plochu vveľkú jako Austrália.Je najväčším zachovalým daždovým pralesom na svete.Zaberá približne 1. tretinu Južnej Ameriky,najhustejší je okolo rieky Amazonky v Brazílii.Mnohé zvieratá, vtáky, hmyz a plazy sú odkázané na toto prostredie,kde si nachádzajú ptravu i úkryt.Kmene Amazonských indiánov žíjú v týchto pralesoch už tisíce rokov.Daždový prales však trpí vyrubovaním,ktoré ohrozuje obyvateľstvo,zver i rastlinstvo,ale v konečnom dôsledku i životna Zemi.

Osožné Rastliny:
V lesoch rastú rastliny,ktoré poskytujú základnú surovinu pre mnohé hodnotné výrobky,jako sú napr.

guma,fermež, farby,kozmetika,a čo je najdôležitejšie –pre lieky a liečivá.Napríklad kôra stromu chinchoma,teda chininovníka je zdrojom chinínu ,známej zložky liekov.

Úbytok lesa:
Životne dôležité plochy lesa sa strácajú vyrubovaním,chovom dobytka a sťahovaním obyvateľstva.Stavba ciest takisto sprístupňuje vnútro lesa ďaľšiemu ničeniu.Ak bude pokračovať súčasné tempo odlesovania,koncom storočia tu neostane žiadny les.

Sťahovanie:
Brazílska vláda v minulých rokoch vyrúbala veľké plochy lesa a vyzvala bezzemkov,aby sa presťahovali a začali farmáriť.Pôda je však plytká,podlieha erózii a rýchlo stráca úrodnosť.

Chov dobytka:
Asi30% daždového pralesa sa vyrúbalo kvôli chovu dobytka.Pôda však dokáže uživiť dobytok iba niekoľko rokov.Potom sa znova vyrubujú ďaľšie časti lesa. Vytínanie stromov:
Každoročne sa z Brazílie exportujú tisíce kmeňov ebenového,tikového a mahagonového dreva.Dnes sa vytínanie stromov obmedzuje.Propaguje sa nábytok z mäkkého dreva.

Indiánske kmene:
Kedysi žil v dažďovom pralese azda 1000000 Indiánov.Dnes ich ostalo 200000.Väčšinu Indiánov tvoria kočovný pestovatelia.Znamená to,že sa istý čas usadia na jednom mieste,kde lovia a pestujú základné potraviny,potom sa sťahujú ďalej.Týmto spôsobom sa vyčerpaná pôda regeneruje.Indiánov ohrozujú od príchodu iných civilizácií choroby,jako sú chrípka,osýpky,proti ktorým nie sú odolní.

Ťažba:
Za posledných 20 rokov sa v Amazonskom dažďovom pralese našli zásoby zlata a ďaľších nerastných surovín.V Carajase náhodou objavili obrovskú zásobáreň železnej rudy,keď tu havaroval vrtuľník s geológom na palube.Hornina obsahuje veľké množstvo železa,mangánu a medi.Ťažba patrí k významním priemyselným odvetviam aj napriek škodám,ktoré pácha na dažďovom pralese. Brazília:
Město Brazília bolo postavené koncom 50. Rokov jako súčasť vládneho projektu povzbudiť ľudí,aby sa sťahovali do vnútrozemia.Roku 1960 sa stalo po Riu de Janeiru hlavným mestom Brazília.Město je postavené v tvare lietadla s obchodnouštvrťou v centre,obytnými plochami na krídlach a vládnymi budovami v pilotnej kabíne.Odvážna architektúra,je tipickým znakom moderného mesta.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk