Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Japonsko

Poloha
Japonsko sa nachádza vo východnej Ázii medzi 122 - 146 stupňov východnej dĺžky a 23 - 45 stupňom severnej šírky. So severu ho obklopuje Ochotské more, z juhu a východu Tichý ocean, z juhozápadu Východočínske more a zo západu Japonské more. K Japonsku este patria ostrovy Nansei. Najväčšiu časť Japonska tvoria 4 ostrovy : Honšú, Kjušú, Šikoku a Hokaidó. Rozloha Japonska je 377 835 kilometrov štvorcových a z toho sú 66.5 % lesy, 14.1 % orná pôda, 0.3 % vodstvo a ostatné 19.1 %. Fyzickogeografická stavba
Vertikálna a horizontálna členitosť
Japonsko je hornatá krajina s malými nížinami. O tom svedčí aj fakt, že poľnohpodarsky využiteľná pôda tvorí len asi 14% z celkovej plochy Japonska. Na severe Japonska sú pohoria vulkanického pôvodu. Medzi najznámejšie a najväčšie pohoria na ostrove patria : Japonské Alpy (Yarigatake - 3180 m), Iawate, Kawageta, Shiragami Sanchi a Echigo Sammyaku. Podnebie
Hokkaidó a a severná časť ostrova Honšú sú charakteristické krátkymi letami a dlhými zimami, ktoré sú spôsobené vetrami vanúcimi zo severozápadu Sibíru a studeným prúdom Oyashio. Južné a východné oblasti sú ovplyvnené teplým prúdom Kuroshio, to znamená, že Shikoku a Kjušú majú horúce a vlhké letá, takmer subtropické a zimy sú slabé s malo snehom. Japonsko leží v oblasti juhochodných monzúnov, ktoré ovplyvňujú množstvo zrážok a vlhkosť liet. Veľkým problémom Japonska sú tajfúny, ktoré prichadzajú od júna do októbra a spôsobujú nemalé škody
Vodstvo
Japonské rieky sú krátke, ale za to vodnaté. Najviac vody majú na jar, pri topení ľadov. Najdlhšia rieka Japonska je Shinano na ostrove Honšú (367 km). Ďaľšie veľké rieky na ostrove Honšú sú : Tone, Kitikami, Tenryu-gawa a Mogami-gawa. Ishikari, Teshio-gawa, Tokachi sú dôležité rieky ostrova Hokkaidó.
Najdlhšia rieka ostrova Shikoku je Yoshino.
Jazerá sú známe svojou nesmiernou krásou. Vačšina jazier v Japonsku sú horské jazerá. Najväčšie jaero je Biwa na ostrove Honšú (673 štvorcových km)
Fauna a flóra ; Národné parky
Živočíchy charakteristické pre Japonsko sú : Jazvec japonský, Veľmok vodný a Mečiar obyčajný Rastliny charakteristické pre Japonsko sú : Kryptoméria japonská, Dub japonský a Cykas. V Japonsku sa nachádzajú 2 významnejšie národné parky : Čuby-Sanko a Nikkó. Humánna charakteristika
Obyvateľstvo
Japonsko má viac ako 125 miliónov obyvateľov, z ktorých je 99,2 % Japoncov, asi 0,6 % Korejcov a 0,2 % sú ostatný.
Väčšina populácie žije na vysoko rozvinutom juhozápadnom pobreží ostrova Honšú.

Asi 45 % ľudí je koncentrovaných v troch oblastiach okolo Tokya, Osaky a Nagoye. Japonci používajú dve fonetické abecedy hiragana a katakana. Tretia abeceda používa rímske písmena a volá sa romaji. Ročný prírastok : 0,2 - 0,3 %
Hustota zaľudnenia : 336 ľ/km štvorcový
Stredná dĺžka života : 80 rokov (muži - 76 a ženy - 83)
Vekové zloženie :
do 14 rokov - 17 %
od 15 do 59 - 64 %
od 59 do U - 19 %
Urbanizácia : 77,6 %
Gramotnosť : 100 %
Obyvateľov na 1 lekára : 610
HDP na 1 obyvateľa : 29 387 (jedna z najväčších hodnút na svete)
Ich HDP je síce len 2/3 z HDP USA, ale až 2x HDP Nemecka. V Japonsku sú rozšírené 3 náboženstvá : Šintoizmus (40%), Budhizmus (40%), Kresťanstvo (4%), ostatný (16%). Japonci majú veľa bohov, pričom k bohom sú prirovnávaný aj cisári. V minulosti bol veľmi dôležitý Šintoizmus a to z hľadiska usporiadania japonských hodnôt - Zákonník bojovníka (Code of Warrior - Bushido), ktorý uznával odvahu, lojálnosť, zdržanlivosť a hlavne zdvorilosť. Úradný jazyk je japonština.
Štátne zriadenie je tu parlamentná monarchia na čele s cisárom (Aaakihito Tsuju No Mija - od 1989). Predseda vlády je Joširo Muri. Parlament sa skladá so spodnej(511 miest) a vrchnej (252) snemovne. Japonsko sa delí na 47 provincií, z ktorých každá je spravovaná guvernérom.
Voliť Japonci môžu od 20 rokov. Mena je jen a ten obsahuje 100 senov. Sídla
Tokio - hlavné mesto, 11.6 mil. obyvateľov. V roku 1964 tu boli konané olympijské hry. Nachádza sa tam Tokijská knižnica, ktorá obsahuje viac ako 6.3 miliona kníh. Známy je teroristický útok na metro s pomocou nervového plynu, kedy zahinulo 11 ľudí a ďaľších 5000 bolo zranených.

Osaka -2.5 milinona obyvateľov. jedno z najväčších prístavných a veľtržných(1970) miest v Japonsku. Nagoja - 1.4 miliona obyvateľov. Sapporo - 1.7 milina obyvateľov. V roku 1972 sa tu konali Olympijské hry.

Yokohama - 3.3 miliona obyvateľov.

Kyoto - 1.4 miliona obyvateľev. Bývalé hlavné mesto.

Kobe -1.5 miliona obyvateľov. Za zmienku stojí, že tu bolo zemetrasenie v roku 1995 s viac ako 5000 ľudmi mŕtvymi


Poľnohospodarstvo
Keďže Japonsko je krajina s malou plochou, ktorá sa dá využiť na poľnohospodárstvo, veľké množstvo potravín dovážájú. Majú nedostatok kukurice, pšenice a sóje.
Z rastlín spomeniem len tabak,cukrová trstina, citrusy, ryža, ovocie a zeleninu.
Významný je aj chov ošípaných, hovädzieho dobytka a priadky morušovej.
Japonci majú najväčší výlov rýb na svete. Priemysel
Japonsko je veľmi chudobné na nerasté suroviny.

Napriek tomu sa tam predsa len niečo ťaží : čierne uhlie, zlato, striebro, oruť a farebné kovy a to len v malých množstvách.
Japonská ekonomika je závislá na dovoze ropy. Je paradoxné, že krajina, ktorá na vlastnej koži pocítila ničivosť atómovej bomby je za používanie atómových elektrární. Teraz elektrina vyrobená v atómových elektrárňach sa podieľa. okolo 20 % na celkovej výrobe Japonska.
Hutnícky, strojársky a oceliarsky priemysel môžeme zaradiť do odvetví s vysokým poklesom zisku (1995).
Chemický priemysel je hrá veľmi významnú úlohu v Japonsku a jeho "vlajková loď" Nippon Oil sa radí medzi podniky s najväčším obratom v Japonsku.
Najväčšie zisky v týchto odvetviach má elektronika a to v podnikoch :
Hitachi, Toshiba, Fujitsu, NEC, Mitsubishi El., Matsushita, Sony atď.
V zadu nezaostáva ani automobilový priemysel :
Honda, Mazda, Mitsubishi ,Nissan a Toyota.
Vývoz : autá, spotrebná elektronika, chemikálie, fotografické vybavenie, produkty zo železa
Obchodný partneri : JV Ázia, USA, Záp. EU, Čina
Dovoz : hlavne potraviny a ropu, nespracované suroviny a rôzne vyrobky
Obchodný partneri : JV Ázia, USA, Záp. EU, Čina
Japonsko ma najväčšie poisťovne na svete.

Doprava a spoje
Japonci majú veľmi dobre vybudovanú hromadnú dopravu (vlaky, autobusy, metro + rýchlovlaky). Veľa ľudí ma ešte aj svoje vlastné auto. Vodiči jazdia na ľavej strane.
Japoské letecké spoločnosti sú tiež na výbornej úrovni.
Japonská doprava je najlepšia a najmodernejšia na celom svete. Problémy a spory
Najväčšsie problémy majú Japonci s neustále rastúcou nezamestananosťou, s bezdomovcami a so životným prostredím(smog-Tokyo).
Od 2. svetovej vojny nie je vyriešená otázka Kurillských ostrovov obsadených Rusmi a potom následne s právami na výlov rýb; kvôli tomu ešte nepodpísali Rusi a Japonci mier.
Ostrovy Tok-do a Take-shima sú okupované Kórejcami.
Potom ešte majú problémy s Čiňanmi a Tajwancami ohľadom ostrovov Senkaku-shoto a Deioyu-dao.

História
Uvediem iba pár dôležitých dátumov v japonskej histórii :
660 p.n.l - založenie cisárom Jimmom
1945 - Hirošima a Nagasaki zničené atomovými bombami
1950 - 1960 - rýchly rast a posilňovanie ekonomiky
1960 - prvá kríza po druhej svetovej vojne (nepokoje), po kríze opäť rast neuveritľnou rýchlosťou
1964 - OH Tokyo
1970 - výstava v Osake
1972 - OH v Sappore
1978 - podpísaný mier s Čínou
1989 - cisár Hirohito zomiera a nastupuje jeho syn Akihito.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk