Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Francúzsko

Rozloha:
543 965 km2

Poloha:
42 20´- 51 5´ s.z.š.
5 55´z.z.d. - 8 10´ v.z.d

Počet obyvateľov:
57 800 000

Hustota osídlenia:
104 obyvateľov/ km2

Hlavné a najväčšie mesto:
Paríž: 9 319 000 obyvateľov

Úradný jazyk:
Francúzština

Dovoz:
Stroje, ropa, železo a oceľ, farebné kovy, automobily, textil

Vývoz:
Stroje, dopravné prostriedky, železo a oceľ, textil, pšenica, ropné produkty, chemikálie, farebné kovy, ovocie, víno

Mena:
Frank

Hrubý domáci produkt:
1381 392 miliónov US dolárovZemepis:

Francúzsko je 2. najväčšou europskou krajinou s najväčším európskym vrcholom Mont Blanc v Alpách. Alpy sa rozprestierajú na juhovýchode krajiny a zasahujú na taliansku a švajčiarsku pôdu. Severne od Álp sa nachádza pohorie Jura, juhozápadná časť vyplňuje Pyrenejské pohorie. Pohoria sú mladé a boli vytvorené za posledných 70 mil. rokov. Oblasť Francúzskeho stredohoria je staršie. Vo Francúzsku je niekoľko horských celkov staršieho veku na severu a východe krajiny: Armorica, Vogézy a Ardeny. 60% francúzskeho povrchu zaberajú nížiny s riečnymi tokmi: Garonnou, Seinou, Loirou, Rýnom A Saonou.

Podnebie:

Severozápadné Francúzsko má prímorskú klímu, ktorá je ovplyvnená teplým Severoatlantským prúdom. Východné Francúzsko má chaldnejšie zimy a teplejšie leta, ktoré sú chudobné na zrážky. Juh krajiny sa teší horúcim letám bez zrážok, zimy sú mierne a často daždivé. V Breste bola nameraná priemerná januárová teplota +7 stupňov Celzia, v Štrasburgu +2 supňov Celzia a v Marseille +6 stupňov Celzia. V blízkosti západného pobrežia sa ročna nameraná hodnota spadnutých zrážok pohybuje nad 80 cm. Vo východnej časti krajiny môže byť nižšie ako 60 cm. Klíma v horách je chladnejšia a vlhšia, úhrn zrážok presahuje 100 cm. V zime väčšina tychto zrážok spadne v podobe snehu.

Nerastné suroviny a energetika:

Ťežba nerastných surovín je teraz relatívne nevýznamná. Na severovýchode sa ťaží uhlie a železná ruda. K ťažbe sa využíva malé naleziska bauxitu, uranu a soli. Bauxit sa začal ťažiť v meste Les Baux, skôr než prinieslasurovine meno. V blízkosti Pyrenejského pohoria sa ťaží nafta a nachádza sa tu male nálezisko zemného plynu. Hlavným zdrojom energie sú jadrové elektrárne, ktoré sa podielajú 70% na celkovom výkonu Francúzskej republiky.

Francúzsko využíva jadrovú energiu viac než hocijaká iná krajina.

Mesta:

Paríž je administratívne, finančné, priemyslové a kultúrne centrum Francúzskej republiky. Priťahuje turistov zo všetkých kútov sveta vďaka svojím presláveným pamiatkám. Lyon s 1, 3 mil. obyvateľov založili Rímania na sútoku rieky Rýn s Saonou. V Lyone sa sústreďuje výroba hodvábu. A zároveň je dôležitým dopravným uzlom. Marseille (1,2 mil. obyvateľov) založili Grékovia v roku 600 pred n. l. Neskôr ho ovládli Rímania. Plní úlohu dôležitého prístavu a spojnice medzi severnou Afrikou a bývalími koloniami v západnej a strednej Afrike. Lille je ďalším veľkým strediskom (959 000 obyvateľov) a priemyslovým gigantom na severe.

Doprava:

Paríž je ohniskom všetkých dopravných systémov dialnic a železníc rozbiehajúcich sa do všetkých smerov. Paríž je riečnym prístavom a domovom troch letísk. Celková dĺžka železníc je 32 727 km. Vo Francúzsku jazdia niektoré z najrýchlejších europskych vlakov, napr. TGV (train de grand vitesse). Vo Francúzsku sa nachádza 1 504 940 km dialnic, na ktorých sa platí dialničnými poplatkami. Vnútrozemské vodné cesty sú dôležité pre prevoz tažkých nákladov. 8 500 km vyplňujú splavné rieky a kanály, predovšetkým Seina, Rýn a Ron. Air France je národnou leteckou spoločnosťou pre medzinárodnú leteckú prepravu. Air Inter riadi vnútrozemné lety.

Priemysel:

Francúzsko je významný priemyslový štát. Tažký priemysel zahrňuje zpracovanie ropy, výrobu železa, ocele, hliníka, cementu, papiera, chemikálii a strojárenstva. Vo výrobe automobilov sa Francúzsko zaraďuje na 4. miesto na svete (po Japonsku, USA a Nemecku). Automobilový priemysel sa koncentruje v blízkosti hlavného mesta Paríža, ďalší je v severovýchodnej časti blízko Lille a Dunkerque. Mnoho nových priemyselných odvetví sa začalo rozvíjať okolprístavného mesta Marseille. Pneumatiky sa vyrábajú v Clermont Ferrand v strednej časti Francúzska. V Lyone a severovýchodnej časti krajiny sa nachádza množstvo textiliek. Francúzsko zaznamenalo vysoký nárast v cestovnom ruchu, najmä však na pobreží, v hornatých oblastiach a v hlavnom meste.

Poľnohospodárstvo:

Francúzsko je najväčší poľnohospodársky štát Európskej únie. Poľnohospodárske výrobky predtavujú 16% celkového vývozu. Na severe sa obrába vo veľkom možstve pšenica, zemiaky, jačmeň a cukrová repa. Na mnohých miestach sa nachádzajú vinice. Languedoc produkuje najväčšie množstvo vína, kvalitnejšie víno však pochádza z Bordeaux, z Côte d´ Or blízko Dijonu a z oblasti Champagne. Rôzne klimatické pásma umožňujú pestovanierôznych druhov ovocia. V hornatých oblastiach sa pasú ovce a dobytok.

Na rôznych miestach Francúzska sa vyrába syr. 5% obyvateľstva nachádza pracovné uplatnenie z poľnohospodárstve. 32% pôdy sa využíva k pestovaniu oľnohospodárskych plodín, 25% je určene k pastierským účelom, 27% pokrývajú lesy.

Korzika:

Ostrov v Stredozemnom mori je súčasťou Francúzska od roku 1768. Zaberá plochu 8 680 km2 a žije tu 250 000 obyvateľov. Nachádza sa 180 km juhovýchodným smerom od Nice. Ostrov Korsika je drsný a hornatý. Hora Cinto dosahuje výšky 2 710 m. Iba 2% pôdy je obrábaná. Väčšinu povrchu tvoria lesy. Pomaranče, víno a olivový olej su hlavnými vývoznými artiklami. Bastia je hlavný prístav a najväčšie mesto s viac než 90 000 obyvateľov. Ajaccio na juhozápade krajiny je starobylým hlavným mestom.

Zdroje:
Svět poznani -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk