referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Andrej Sládkovič Marína
Dátum pridania: 31.07.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sandy16
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 498
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
HLAVNÁ POSTAVA: Marína
HLAVNÁ IDEA: básnik ospieval svoju lásku k Maríne, jej mladosť a krásu.
Marína je veľkým dielov ľúbostnej a reflexívnej lyriky v štúrovskej literatúre. Autor v tomto diele prišiel na tématiku slovanskej vzájomnosti, lásky k vlasti a národu. Prvý sa osmelil v rozsiahlej skladbe osláviť krásu a mladosť, vysloviť nehalene svoj cit v radostnom i bolestnom prežívaní lásky. Sládkovič ako štiavnický lýceista sa zaľúbil do Márie Pišlovej. Ona opätovala jeho city, ale keď Sládkovič študoval v Halle, rodičia ju donútili vydať sa za druhého. Sládkovič pod týmto dojmom a možnosťou straty Márie začal písať verše. Dôveruje v jej lásku a vernosť, ktorú nezlomia nijaké nástrahy. Sprítomňuje si Marínu v rozličných obrazoch. Vidí ju ako v izbe spieva, ako sa vyznáva zo svojej lásky k nemu, odbíja bohatého pytača a prisahá vernosť milému. Keď rodičia predsa donútili Máriu vydať sa za bohatého pernikára, Sládkovič do pôvodnej osnovy skladby vsunul pochmúrne, baladické zložky. Marína narieka nad svojím osudom. Na vrchu Čertova svadba, slávia vŕby tajomnú slávnosť. Prichádza medzi ne aj Marína, ktorá nemôže zabudnúť na svoju lásku. Zúfalý básnik blúdi popri Hrone a Marína – víla, vábi ho do vodných hlbín. Básnik prekováva žiaľ, víťazí v ňom vôľa a povinnosť k životu. V jeho záverečných slohách už niet trpkosti, ale len bláznivá spomienka krásnej lásky.

Marína je predovšetkým nadšená oslava krásy. Krása očarúva básnika, a preto už v prvých veršoch vyjadruje svoju túžbu po kráse.
Stelesnením všetkých krás je básnikovi jeho milá Marína. Básnikova láska k nej je veľká, krásna a čistá. Nie je len úzkym citom, upierajúcim sa jedine k milovanej osobe. K plnému šťastie treba objať v láske všetkých ľudí. Každá sebecká láska je malicherná.
Veľká láska k žene sa spája s veľkou láskou k vlasti. Láska k žene a láska k vlasti sú hodnoty, ktoré si vzájomne neprekážajú. Jeho ideálom je: ,,...Vlasť drahú ľúbiť v peknej Maríne,
Marínu drahú v peknej otčine
A obe v jednom objímať...“

Sládkovičova láska k milej, ľudom a vlasti je pevný cit mohutnej sily, schopnej pretvárať svet. V podobnom zmysle Sládkovič oslavuje mladosť ako najkrajší obraz krásy a lásky. Mladosť nie je len mladý fyzický vek, ale sviežosť, aktívnosť a bojovnosť ducha. Je to nielen večná túžba po kráse a láske, nie mladistvé rozčenie, ale prekonávanie všetkého starého a prežitého.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Andrej Sládkovič Marína SOŠ 2.9945 293 slov
Andrej Sládkovič Marína SOŠ 2.9699 293 slov
Andrej Sládkovič Marína SOŠ 2.9341 1105 slov
Andrej Sládkovič Marína SOŠ 2.9507 307 slov
Andrej Sládkovič Marína SOŠ 2.9576 5323 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.