referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Alfonz Bednár Sklený vrch
Dátum pridania: 08.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 558
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Psychologický román napísaný vo forme denníka. Táto forma tým, že podáva vonkajšiu i vnútornú skutočnosť z hľadiska postavy na nej zúčastnenej, robí román presvedčivejším. Prelínajú sa tu tri obdobné pásma - bližšia i vzdialenejšia minulosť a bezprostredne prežívaná skutočnosť na stavbe priehrady.

Príbeh sa odohráva v tichej doline, tá akoby tvorila ďalšiu postavu. Ovplyvňuje osudy postáv. Predstavuje pre nich určitú istotu v tomto neistom svete, prameň lásky a porozumenia, hrdinstva a ľudskej solidarity.

Hlavné postavy:

Ema Klasová - je morálne čistá, milujúca no aj nerozhodná. Jej otec spolupracoval s Nemcami, neštítil sa vydať svoju ženu gestapu. Ema ostane sama a úplne stratila hodnotu v druhých ľudí. Stal sa z nej vyhasnutý človek a odchádza do Tichej doliny. Tam postupne, avšak pomaly, začína ľudom veriť.

Milan Kališ - Gymnaziálny výpomocný učiteľ, športovec, neskôr partizán a nezvestný. Človek, ktorý hral nezastupiteľné miesto v Eminom život ,naučil ju odísť zo samoty a tiež, že nie všetci ľudia sú ako jej otec. Bojuje v povstaní a zomiera.

Ing. Jožo Solan - Emin manžel. Prispel k tomu ,že Ema začala dôverovať ľuďom. Bol dôkazom toho, že Kališ nebol len výnimka, v práci bol poctivý. Poskytol Eme pocit ochrany.

Zoltán Balla - Emin snúbenec, nakoniec sa rozišli.

Dej:

Začiatkom roku 1942 Emin otec narukuje do nemeckej armády a matku odvádza gestapo. Ema uteká najskôr ku známym a potom do Tichej doliny do Chaty pod Skleným vrchom. Tu sa zoznámi s Milanom, jej prvou a jedinou veľkou láskou. Počas vojny pomáhajú chatárovi a spoločne značkujú turistické cesty v tichej doline. V auguste 1943 sa rozchádzajú. Ale dohodnú sa, že presne o 4 roky sa tu stretnú. Po vojne Ema pátra po Milanovi, ale nemôže ho nájsť. A tak ho považuje za nezvestného, no nie mŕtveho. Verí, že ešte žije. V Bratislave, kde začne bývať sa Ema spoznáva so Zolom. Časom sa stáva jej snúbencom. V roku 1947 sa spolu vyberú na lyžovačku do Tichej doliny. Zmeškajú vlak, pohádajú sa a Zolo odchádza domov. Ema cestuje sama. Tichá dolina sa zmenila, už tam stála nová, provizórna chata. Zo starej chaty, ktorú zničili vojaci sa zachovala iba chatárska pamätná kniha. Ema si ju často pozerá a dozvedá sa o rôzny udalostiach, ktoré zažili turisti. Často sa jej vynárajú aj tieto slová "Kde si, Milan, Kde si? Prídi a budeme dvaja!"

Ema sa zoznamuje zo štyrmi turistami, ktorý sem prišli lyžovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alfonz Bednár Sklený vrch SOŠ 2.9924 234 slov
Alfonz Bednár Sklený vrch SOŠ 3.0008 396 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.