referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Božena Slančíková Timrava Ťapákovci
Dátum pridania: 08.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 749
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Žáner: novela z dedinského prostredia
Miesto príbehu: dedina: dom Ťapákovcov a škola
Čas: od začiatku jari po začiatok leta.
Téma: kritika zaostalosti rodiny Ťapákovcov, žijúca patriarchálnym životom.
Idea: riešenie konfliktov medzi dvoma odlišnými názormi na život vyznieva jednoznačne z prospech modernejšieho a kultúrnejšieho spôsobu života na slovenskej dedine.

Postavy:
Iľa-kráľovná, je mladá žena. Snaží sa zmeniť zaostalý a primitívny spôsob života rodiny Ťapákovcov. Je vzdelanejšia než ostatní, túži po kultúrnejšom a modernejšom živote a dáva to najavo. Núti svojho manžela Paľa, aby sa od bratov odsťahovali. Poháňa ich do roboty. Jej snaha je márna. Dostáva sa aj do konfliktu s Ančou-zmijou. Po dlhšom uvažovaní sa rozhodne ísť za slúžku k učiteľom. Takýmto spôsobom chce vytrucovať svojho muža a dokázať, že je nenahraditeľná. Jej meno obsahuje aj jej základnú charakteristiku:rada by bola paňou domácnosti a všetkým rozkazovala. O to sa snaží už i teraz. Svojou pevnou vôlou a trpezlivosťou dosiahla čo chcela. Anča-zmija patrí k najtragickejšej postave v dielach Timravy. Jej charakter je poznačený protirečivosťou: vo vnútri je citlivá a nežná, ale jej nešťastie ju ničí-závidí ostatným. Je hádavá, závistlivá a drsná. Za mladi utrpela ťažkú chorobu–ochrnuli jej nohy. Túži po láske, vlastnej rodine, deťoch, ale zostáva jej len vyšívanie čepcov pre nevesty. Prežíva veľkú lásku k Janovi Fuzákovie, hoci ho predtým veľmi nenávidela. Veľmi ju raní okríknutie najmladšieho brata Miša, ktorého mala najradšej a mala pocit, že aj on ju jediný má rád. Znenávidel ju, lebo mu bránila zobrať si za ženu slúžku Katu. Základný konflikt poviedky vytvára napätie medzi Iľou a ostatnými príslušníkmi jej rodiny, vrátane jej nerozhodného muža Paľa. Dej:
U Ťapákovcov býva veľa ľudí. Štyria bratia so ženami, piaty brat je ešte slobodný. Majú sestru, ktorá je slobodná,lebo je mrzáčka. Nechodí, iba sa vláči na kolenách a dlaniach. Chlapi sa znášajú, ale ženy sa nemôžu dohodnúť. Iľa si myslí, že domácnosť by mala pripadnúť jej-ako žene najstaršieho brata. Najviac proti je Anča, aj ona by chcela rozkazovať a vždy robí presný opak toho, čo chce Iľa. Iľu nemá žiadna zo žien ráda,ale tolerujú ju a nič nepovedia-veď sú to Ťapákovci. Iľa by rada zmenila niektoré zvyky, ale každému to je jedno. Chcela by postaviť nový dom, tvrdí, že je to tam nezdravé a preplnené. Všetci len mlčia. Akoby ani neboli v miestnosti. Svojich bratov však zastúpi Anča, že keď sa jej nepáči, môže ísť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.