referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Erich Maria Remarque Víťazný oblúk
Dátum pridania: 08.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 293
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Moja obľúbená kniha

Táto kniha patrí medzi tie, ktoré som si prečítala, pretože predchádzajúce dielo od jej autora ma zaujalo, čo je pri povinnom čítaní dosť neobvyklé. Erich Maria Remarque bol a je obľúbeným spisovateľom. Svedčia o tom aj filmy, nakrútené na motívy príbehov z jeho románov. Je ťažké si vybrať jednu jedinú knihu spomedzi všetkých a povedať, že práve ona je tou najlepšou, takisto je to aj s obľúbenosťou kníh. Pre každého slovné spojenie „dobrá kniha“ predstavuje čosi iné. Pre mňa to znamená, že pri čítaní poslednej stránky knihy sa ťažko „lúčim“ s jej hrdinami a ich osudmi. Naposledy som nadobudla takýto pocit práve pri spomínanej knihe, a preto som sa rozhodla nasledujúcich pár riadkov venovať tomuto dielu. Dej knihy nie je obzvlášť akčný, ale niektoré pasáže sú strhujúce, rovnako je to i s úvahami o láske, živote, ženách či vojne. Sú knihy, ktoré majú tú chybu, že napriek dokonalej zápletke a jej šikovnému rozuzleniu nedokážu zaujať. V tejto knihe sa o obzvlášť komplikovaných zápletkách hovoriť nedá, dokonca ani o presnom a jasnom konci, ale napriek tomu vie zaujať. Kniha sa nezačína opisom krajiny, izby alebo domu, ale autor čitateľa uvádza priamo do deja. Ja to hodnotím ako veľké plus, pretože to, čo ma vie od čítania knihy odradiť, sú práve nudné opisy. Bez nich sa samozrejme nezaobíde žiaden román či poviedka a E.M.Remarque sa im ani nevyhýba, no dokáže ich podať tak, že dej nespomaľujú, len usmerňujú čitateľa k presnejšej predstave o ľuďoch, prostredí a životných podmienkach, v ktorých musí hlavný hrdina existovať. Ďalším plusom tejto knihy sú časti zahrňujúce krátke úvahy a postrehy, niekedy trefné a veľavravné, inokedy obsahujúce viac otázok ako odpovedí. Napríklad výrok o ľútosti by dokázal mnohým ľuďom uľahčiť život, ak by si ho vzali k srdcu:
“Zabudnite na to. Ľútosť je najneužitočnejšia vec na svete. Nič nemôžeme pivolať späť a nič nemôžeme napraviť. Ináč by sme boli svätí. Život nechce, aby sme boli dokonalí. Dokonalý človek patrí do múzea.“(s.70)
Lekár Ravic, hlavný hrdina románu, predstavuje emigranta na úteku z nemeckého koncentračného tábora. Dej sa odohráva pred druhou svetovou vojnou v Paríži, ktorého symbolom je Víťazný oblúk. Ravic nie je zďaleka jediný, ktorého život sa podobá vôbec nie zábavnej hre na schovávačku. Musí tajiť svoje pravé meno, musí robiť prácu, ktorá ho síce baví, ale v ktorej je nedocenený a jeho úspechy zožínajú iní doktori.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.