referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Umberto Eco Meno ruže
Dátum pridania: 06.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: streptokok
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 448
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Román je napísaný formou zápiskov benediktínskeho mnícha Adsona z Melku, ktorý rozpráva príbeh zo svojej mladosti. Odohráva sa v nemenovanom kláštore na severe talianska v roku 1327.
Na začiatku sa Adso stretáva s františkánom Viliamom z Baskervilu, u ktorého má pracovať ako pisár. Spolu prichádzajú do opátstva, kde sa o niekoľko dní uskutoční stretnutie cisárskych a pápežských teológov. Opát povie Viliamovi o tajomnej smrti mladého mnícha Adelma a požiada ho, aby odhalil vraha. Zároveň mu zakáže prístup do knižnice, ktorá je najväčším pokladom kláštora. Počas návštevy skriptória sa stanú svedkami roztržky medzi mladými mníchmi a starým slepým Jorgem o význame smiechu. Jorge ho považuje za niečo diabolského.
Na druhý deň je ranná omša prerušená nálezom mŕtveho mnícha Venantia. Bendik z Uppsaly povie Viliamovi a Adsonovi o vzťahu knihovníkovho pomocníka Berengára k obom mŕtvym. V noci potom obaja preniknú tajným tunelom do Budovy, v ktorej sa nachádza aj knižnica. V skriptóriu nájdu kúsok pergamenu z knihy, ktorú ukradol neznámy zlodej z Venantiovho stola. Nakoniec sa dostanú aj do knižnice, ktorá je vlastne veľký labyrint, a skoro v nej zablúdia.
Ráno sa počas bohoslužby zistí, že Berengár zmizol. Viliam neskôr vymyslí plán bludiska a spolu s Adsonom objavia v kúpeľoch utopeného Berengára. Pri obhliadke Viliam zbadá, že mŕtvola má čierny jazyk, čo v ňom vyvolá podozrenie z otravy.
Do kláštora v tom čase prichádzajú obe delegácie – cisárska, na čele s Michalom z Ceseny, a pápežská, vedená kardinálom Bertrandom z Poggeta a inkvizítorom Bernardom Guim. Večer Adso a Viliam opäť vstúpia do knižnice, no nedokážu rozlúštiť odkaz na záhadnom pergamene, pomocou ktorého sa dá otvoriť tajná miestnosť.
Na piaty deň sa začína stretnutie vyslancov. Diskutuje sa o Kristovej chudobe a o právach cirkvi vlastniť majetky. Dišputa je náhle prerušená správou o násilnej smrti bylinkára Severína. Z vraždy obvinia celária Remígia, ktorého prichytili v Severínovom laboratóriu. Bernard Gui ho navyše obžaluje z kacírstva. Celárius sa zo strachu pred mučením prizná, že kedysi patril ku skupine odpadlíka fra Dolcina, no obvinenie z vraždy popiera. Ďalší deň ráno počas omše náhle zomrie knihovník Malachiáš. Aj na jeho tele sa nájdu čierne stopy. Opát požiada Viliama, aby ukončil vyšetrovanie a čo najskôr opustil kláštor. Ten však náhodou objaví spôsob, ako sa dostať do tajnej miestnosti v knižnici. V noci do nej s Adsonom vstúpia a stretnú slepého Jorgeho.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Umberto Eco Meno ruže SOŠ 2.9733 402 slov
Umberto Eco Meno ruže SOŠ 2.9677 603 slov
Umberto Eco Meno ruže SOŠ 2.9329 1762 slov
Umberto Eco Meno ruže SOŠ 2.9685 2406 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.