referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Ján Neruda Malostranské poviedky
Dátum pridania: 11.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrusek.peter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 690
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Informácia o autorovi:
Jan Neruda (1831 – 1891) sa narodil v Prahe na Malej strane. Bol jedným z najvýznamnejších osobností českého národného života druhej polovice 19. storočia. Pôsobil ako novinár, básnik a prozaik. Preslávil sa najmä svojou zbierkou poviedok Malostranské poviedky (1878). Písal fejtóny do Národných listov, kde pracoval ako redaktor od roku 1865 až do smrti. Debutoval básnickou zbierkou Hřbitovní kvítí, kde predstavuje pochmúrnu spoločenskú situáciu v období Bachovho absolutizmu. Výber jeho tvorby vyšiel pod názvom Knihy veršu. Z poézie napísal diela: Poslání na Slovensko, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motívy, Zpěvy páteční. Z jeho prozaickej tvorby uzreli svetlo sveta diela úzko súvisiace s jeho novinárskou činnosťou: Arabesky a už spomenuté Povídky malostranské.

Charakteristika diela:
Dielo vytvoril na základe vlastných spomienok a zážitkov. Pretože bol pôvodom z Prahy a žil na Malej strane, ako prostredie pre tieto poviedky si vybral práve túto časť Prahy spred roku 1848. Do tohoto prostredia umiestnil poviedky v ktorých, rovnako ako Jesenský nastavuje zrkadlo spoločenským pomerom v buržoáznej spoločnosti. S humorom i vážnosťou vykresľuje postavy a postavičky s ich dobrými aj zlými vlastnosťami. Medzi najznámejšie poviedky patria: Přivedla žebráka na mizinu, Hastrman, Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku, Doktor Kazisvět a ďalšie.

Přivedla žebráka na mizinu
Charakteristika postáv:
pán Vojtíšek – žobrák na Malej strane. Dbal o svoj zovňajšok, ľudia boli k nemu prívetiví.
pán Šimr - tlstý policajt na Malej Strane
baba Miliónová – prefíkaná žobráčka. Krívala práve vtedy, keď jej to malo priniesť úžitok. Darcom sľubovala za almužnu, že pán boh im ju miliónkrát vyplatí, žobrala vždy pred kostolom sv. Mikuláša. pán Herzl - hostinský, pánovi Vojtíškovi vždy prispel troškou tabaku.

Obsah diela:
Jedného júnového dňa si k pánovi Vojtíškovi prisadla baba Miliónová. Navrhla mu, že sa chce k nemu presťahovať, lebo veď on má priazeň dobrých ľudí a mohli by byť spolu šťastní. On však nesúhlasil. Onedlho sa po Malej strane začali šíriť správy, že pán Vojtíšek má za vodou (Vltavou) 2 domy a 2 dcéry, ktoré nosia len samé rukavičky a jazdia do Stromovky. Veď prečo nežobral v nedeľu? Vtedy vraj bol vo svojich palácoch. Ľudia mu už nič nedávali a odbíjali ho, že sú zle časy. Pán Herzl si chcel od neho dokonca požičať 20 000.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.