referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Fjodor Michajlovič Dostojevskij Zločin a trest
Dátum pridania: 15.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maťo33
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 871
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Fjodor Michajlovič Dostojevskij bol ruský novelista, románopisec a publicista. Narodil sa v roku 1821 v Moskve. Najprv navštevoval súkromnú školu, ale po smrti matky bol poslaný na vojenskú školu v Petrohrade, avšak po krátkom čase odišiel a začal sa venovať písaniu. V roku 1946 sa pripojil do revolučného spolku, ale neskôr bol odsúdený na trest smrti pre sociálne utopické idei. Súd ale nakoniec verdikt zmenil a posla ho na nútené práce na Sibír, kde skončil aj hlavný hrdina románu Zločin a trest. Dostojevskij sa vrátil na slobodu ako spisovateľ. Poukazoval na psychológiu vtedajšej spoločnosti, na ľudské vzťahy, na morálnu a existenčnú problematiku. Trpel epilepsiou, na ktorú aj zomrel. Za svoj život sa Dostojevskij stretol s chudobou, trestom, vyhnanstvom a aj smrťou najbližších. Dostojevskij je velikán Ruskej i svetovej literatúry. Existuje o ňom veľa kníh. Bol produktom svojich čias. Jeho románom dávali rôzne prívlastky- naturalistický, sociálnokritický, psycho- logický. Bol jedným zo zakladateľov moderného psychologického románu.
K jeho najznámejším románom patrí okrem iného aj román Zločin a trest. V tomto románe Dostojevskij vyjadril súcit s poníženými a trpiacimi ľuďmi. Román je vedený v dialógoch, ale dej rozpráva aj autor. Dej je rozložený do šiestich častí a je zakončený epilógom. Celý dej prebieha v Petrohrade v 19. storočí, konkrétne v roku 1865. Hlavným hrdinom je študent a vrah Rodin Raskoľnikov, na ktorého postave si Dostojevskij všíma rozpoltenosť ľudskej duše. Raskoľnikov delí ľudí na dve kategórie- na neobyčajných, ktorých poslaním je vládnuť, a na obyčajných, ktorí sa musia podriadiť. Pod vplyvom tejto teórie zabije Raskoľnikov starú úžerníčku. Ani po vražde nie je Raskoľnikov presvedčený o svojej vine, citujem: ,,Nezabil som človeka, ale princíp!“ Ale poďme postupne.
Rodion Romanyč Raskoľnikov je študent, ktorý nemá peniaze. Preto predáva niektoré svoje veci úžerníčke. V jeden deň stretol v krčme úradníka Marmeladova, s ktorým presedel celý večer a on mu porozprával celý jeho životný príbeh aj o jeho dcére Sofii, ktorá sa neskôr stane jeho milou. Na ďalší deň Raskoľnikov dostane list od svojej matky, ktorá žije aj s jeho sestrou mimo Petrohradu. Píše mu v ňom, že jeho sestra sa chystá vydať za Lužina. Potom sa Raskoľnikov rozhodol pre čin, ktorý charakterizuje celý príbeh, a to k zavraždeniu úžerníčky. Spravil to inteligentne. Dal jej tabatierku, a kým sa jej venovala, on ju umlátil sekerou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Dostojevskij, F.M.: Zločin a trest. Banská Bystrica, Tatran 1978, 595 str., Obert, V.; Ivanová, M.; Žemberová, V.: Literatúra pre 2. ročník gymnázií a stredných škôl. Bratislava, Litera 1994, str. 48-49., Ľudia a udalosti, SME, 9. ročník, november 2001, Internet
Podobné referáty
Fjodor Michajlovič Dostojevskij Zločin a trest SOŠ 2.9573 3999 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.