referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Antoine de Saint-Exupéry Zem ľudí
Dátum pridania: 15.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maťo33
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 098
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Podľa mňa, keď sa spomenie A. de Saint- Exupéry každý si hneď predstaví Malého princa. Avšak málokto v skutočnosti vie, kto A. de Saint- Exupéry bol. Tento významný francúzsky prozaik a esejista bol predovšetkým letec. Exupéry ako letec spoznal celý svet, pracoval aj ako reportér v španielskej občianskej vojne, a napokon počas 2. svetovej vojny ako vojnový pilot vo francúzskej oslobodzovacej armáde v Severnej Afrike.Jeho popularita mimoriadne vzrástla po 2. svetovej vojne a pretrváva dodnes vďaka jeho zobrazovaniu veľkosti a sily človeka v ťažkých časoch vojny i jeho vlastným príkladom statočnosti, s ktorou sa stretávame v mnohých jeho dielach. Exupéry pochádzal zo starej šlachtickej rodiny, študoval v Paríži. Bojoval predovšetkým proti neľudskému fašizmu, za humanizmus a spoločenskú spravodlivosť. Ľudstvo malo jediné nešťastie, že jeho životnú púť ukončila tak skoro nemecká stíhačka, keď sa v roku 1944 nevrátil z letu nad Korzikou. Jeho telo sa dodnes nenašlo.
Exupéryho päť kníh sa viaže k piatim miestam na svete, kam ho zaviedol osud. Prvá kniha Pošta na juh k mysu Juby, Nočný let k Buenos Aires, Zem ľudí ku Guatemale a Vojnový pilot k horiacemu francúzskemu mestu Arrasu. Ja som mal to potešenie prečítať si jeho román Zem ľudí, ktorý bol ocenený Veľkou cenou francúzskej akadémie. Tento román má neobyčajnú žánrovú kompozíciu. Striedajú sa tu totiž autorove zážitky, spomienky a reportáže s filozofickými úvahami o zmysle ľudskej existencie (prvky existencionalizmu). Kniha má osem samostatných častí, ktorých rozprávačom je samotný Exupéry. V nich spomína na svojich priateľov letcov, na svoje dobrodružstvá v saharskej púšti i na noc pred útokom počas španielskej občianskej vojny. V úvahách vyzýva ľudstvo k tolerancii, k úcte k človeku, k zachovaniu a rozvýjania života na Zemi.

Dej jednotlivých častí románu (Linka, Priatelia, Lietadlo, Lietadlo a planéta, Oáza, V púšti, Uprostred púšte, Ľudia).

V prvom príbeju zvanom Linka Exupéry opisuje svoj prvý let. Keďže každý pilot sa musí najprv zaučiť remeslu, aj on pôsobil ako nováčik v spoločnosti Latécoére, ktorá združovala spojenie na linke Toulouse- Dakar, kým sa mu nedostalo cti pilotovať poštové lietadlo. Keď sa mu tejto cti dostalo sítil sa hrdý ani chlapec, avšak obyčajní ľudia to nevideli, a pritom s nákladom poštových vriec mu vlastne odovzdávali svoje starosti, nadšenia a nádeje. Cítil sa ako ich ochranca.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.