referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Margita Figuli Babylon
Dátum pridania: 02.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: crowd
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 980
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
Postavy:
Nebuzardar –veliteľ kráľovských vojsk, šľachtic, ochranca ríše babylonskej, čestný
a spravodlivý, niekedy krutý vodca. Bojoval za obranu Babylonu, pomáhal chudobe, ako prvý sa zobudil z hýrenia a bohémskeho života, aby vzbudil v ľuďoch lásku k vlasti. Bol zamilovaný do Nanai.
Nanai -prosté dedinské dievča, z bývalého urodzeného rodu. Živila sa chovom oviec ,no napriek tomu bola vzdelaná. Jej krása bola známa po celej ríši, mali o ňu záujem aj babylonskí šľachtici, bola pravdovravná, inteligentná a mala svoju hrdosť. Bola od malička zamilovaná do Nebuzardara a dúfala, že ho raz stretne.
Balsazár -babylonskí kráľ, uchopiteľ moci po neschopnom otcovi- Nabonidovi, napriek tomu, že bojoval proti Esagile a chcel stavať armádu na ochranu vlasti, robil to len pre svoju slávu a zväčšovanie svojho mena. Najväčšími nepriateľmi mu boli jeho slávnejší predchodcovia. Žil veľmi hýrivým životom, jeho myseľ najviac upútavali ženy a opojné víno.
Isme- Adad - Najvyšší babylonský kňaz, vodca Mardukovej svätyne, stál na čele Chrámového mesta. Bol zradný a ziskuchtivý, povrchný, nemilosrdní, tyranskí. Podľa jeho vlastností sa správala celá Esagila. V mene Marduka, najvyššieho babylonského boha obohacoval seba aj svojich komplicov, zarábal na chudobných, sám dal vyberať ešte jedny dane na „uspokojovanie Marduka“. Klamal a podvádzal všetkých, dával verejne vraždiť a zotročovať a to najhoršie, bol vlastizradca – podpísal zmluvu s Peržanmi
Ustiga -vodca perzskej výzvednej služby. Bol veľmi inteligentný, vzdelaný, vzdal sa svojho majetku v prospech perzského kráľa Kýra, len aby s ním mohol bojovať za slobodu národov a čestnejší a spravodlivejší svet. Vo vidine čestného boja svojho panovníka chcel očistiť Babylon od zvrhlostí, neprávosti, korupcie, intríg a všetkého zlého

Dej:
Výstavba veľkej armády slúžiacej na obranu pred Peržanmi má byť odhlasovaná na veľkom zasadnutí vlády. Nebuzardar má dva týždne času na to, aby zohnal nejaké evidentné dôkazy o tom, že po Chaldejsku(babylonská ríša) sa potulujú perzskí špehúni a že kráľ Kýros sa chystá vojensky napadnúť Babylon. Veliteľ vojsk preto sám putuje po krajine a prezlečení za obyčajného vojaka snaží sa chytiť nejakého buriča, špióna, či samotného perzského vojaka. Dôjde do dediny Zlatých Klasov, kde stretne starého Hamadana. Prinúti ho, aby obetoval svoju dcéru ríši a nalákal na ňu nepriateľa. Ten ako zanietení národovec mu s pokorou a s utrpením sľubuje, že sa tak do dvoch týždňov stane.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.