referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Sofokles Antigona
Dátum pridania: 15.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fresh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 486
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Hlavné postavy:
Antigona- dcéra tébskeho kráľa Oidipa
Kreón- Antigonin strýko, ktorý sa po smrti jej bratov stáva novým tébskym kráľom
Haimon- Kreontov syn, Antigonin snúbenec

Vedľajšie postavy:
Eteokles- Antigonin brat. Po smrti otca sa s bratom Polyneikom poháda o trón → vyženie Polyneika z Téb. Polyneikos- brat Antigony a Eteokla. Po vyhnaní z Téb sa jeho novým útočiskom stáva Arga, odkiaľ pritiahne vojsko, aby sa porátal s Eteoklom. Strene sa s ním v bratovražednom súboji, v ktorom sa navzájom zavraždia.
Isména- Antigonina sestra.
Eurydika- Kreontova manželka → Haimonova matka
Teiresias- slepý tébsky veštec
Strážca, prvý a druhý posol, náčelník zboru, zbor tébskych starcov- ľudia, ktorých hlavnou úlohou je informovať Kreonta o všetkom, čo sa deje v Tébach

Obsah:
Po smrti Antigoniných bratov, Polyneika a Eteokla, ktorí sa vzájomne zavraždili v bratovražedom súboji, sa novým tébskym kráľom stáva ich strýko, Kreón. Kreón sa rozhodne pochovať len jedného z dvoch bratov- Eteokla. Ten je považovaný za obrancu Téb. No jeho brat, Polyneikos toto právo nemá, pretože po svojom odchode z Téb sa vrátil s vojskom a zaútočil na ne → vlastizradca. Kreón vydáva prísny zákaz pochovať ho. Tomu, kto sa o to pokúsi, hrozí trest smrti. To sa však nepáči jeho sestrám, Antigone a Isméne. Antigona je odhodlaná porušiť zákaz, pretože sa domnieva, že každý človek má právo odpočívať v pokoji. Avšak Isména je veľmi bojazlivá, a tak sa snaží Antigonu prehovoriť. Ale márne. Za jednej mesačnej noci utečie za hradby, kde leží Polyneikovo mŕtve telo. Využije chvíľu, kedy strážcovia spia, telo odtiahne k rieke a začne vykonávať obrad. Keď sa to dozvie Kreón, veľmi zúri. Nariadi strážcom bdieť celú noc, vyhrabať telo a lapiť toho, kto porušil jeho prísny zákaz. Ďalšiu noc sa Antigona vyberie k hrobu jej brata, kde zistí, že jeho telo bolo vyhrabané. S plačom ho začne opäť zahrabávať. V tom ju lapia stráže. Druhý deň ráno je Antigona predvedená pred Kreonta, pred ktorým sa k činu priznáva. Keď to vidí Isména, Antigonina sestra, neznesie ťarchu na srdci a priznáva, že o všetkom vedela. Napriek tomu je jej život ušetrený. Avšak Antigonu trest neminie. Kreón nariadi pochovať ju v skale zaživa. Márne sa ho jeho syn ( Antigonin snúbenec), Haimon pokúšal prehovoriť, Kreón bol pevne rozhodnutý. A tak sa aj stalo. Antigona bola pochovaná v skale. Keď sa o všetkom dozvedel Teiresias, tébsky veštec, zašiel za Kreontom, aby ho varoval pred následkami jeho činu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sofokles Antigona SOŠ 2.9581 291 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.8902 655 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9315 540 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9415 725 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9829 345 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9011 1354 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9969 528 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9226 1606 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9344 620 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9552 783 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.