referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Ján Botto Smrť Jánošíkova
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hookey
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 606
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Postavy:
Jánošík je mladý zbojník, ktorý bohatým berie a chudobným dáva. Avšak na túto vlastnosť dopláca a umiera na šibenici. Miluje svoju vlasť – svoje hory, svoju Kráľovu hoľu či Kriváň.

Dej:

Jánošík so svojou družinou zbíja bohatých, ktorí od chudobných berú vysoké dane. Keď im poberie všetky dukáty, ktoré majú, rozdelí ich späť medzi chudobných. Jánošík je v očiach prostého ľudu hrdina. Jánošíkova 12-členná družina často sedáva na Kráľovej holi okolo vatry. Jedného dňa sa však Jánošík neukáže a tak sú jeho spoločníci nesvoji. Čakajú, čakajú, vatra pomaly dohasína a dohasína a oni prestávajú dúfať, že sa ešte objaví. Napokon sa však dozvedajú, že Jánošík bol zlapaný.
Stalo sa to tak, že Juraj bol v krčme, popíjal víno. ,,Jánošík za stolom vínečko popíja – a pohon zo štyr strán biely dom dobýja. Jánošík, junošík, obzriže sa hore: už je kolo teba drábov celé more." Keď Jánošík zistil, že ho zradil Gajdošík, ihneď ho zabil. Vtom sa naň vrhli rozlostení drábi, ale Jánošík so svojou obratnosťou a šikovnou valaškou všetkých pobil. Nerátal však s jednou starenou, ktorá sedela neďaleko: ,,Podsypte mu hrachu, budete bez strachu!" Tak sa i stalo a Jánošík má nohy v okovách, nevzdáva sa však a onedlho opäť vyhráva. "Darmo doň rúbali, darmo doň strieľali, darmo predarmíčko jak do žuloskaly." Zrazu sa však opäť ozýva stará žena a radí im, aby strieľali do opaska, pretože tam je jeho najzraniteľnejšie miesto. I keď sa Jánošík snažil ako len vedel, napokon jedna zo striel ho trafila. Chceli ho síce pustiť za to, že im povie, kde sa ukrývajú dukáty, ktoré pobral, ale on nepristúpil na podmienky a tak sa ocitá vo väzení.
Nastala noc a Jánošíka navštevuje jeho milá. Predstavuje akúsi dušu ľudu. Prichádza k nemu a lúčia sa. Obom je jasné, že sa už neuvidia. Keď jeho milá odchádza, spieva pieseň o ich osude. Keď všetko znova utíchlo, Jánošík zaspáva. Sníva sa mu nádherný sen o slobode, ako kedysi zbíjal, radoval sa, tešil sa so svojou družinou. Zrazu sa však otvoria dvere a akýsi muž v bledom svetle rána mu hovorí: ,,Zhotuj dušu k odchodu! Bije tvá hodina." Nastal čas...
Jánošík potom žaluje na nespravodlivosť. Prečo by mal byť on potrestaný? Veď právo vziať život má len Boh a nie ľudia-tyrani. Taktiež hovorí, že jedného dňa príde odplata: ,,No príde i prísť musí ten bohatier boží, čo zákon pošliapaný na oltár vyloží; no príde i prísť musí ten veľký deň súdu – a za stôl si zasadne pravda môjho ľudu!"
Nato je Jánošík odvedený na šibenicu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9455 405 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9657 342 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9730 342 slov
Ján Botto Smrť Jánošíková SOŠ 2.9579 365 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9542 462 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9685 368 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 3.0125 143 slov
Ján Botto Smrť Jánošiková SOŠ 2.9512 462 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9288 889 slov
Ján Botto Smrť Jánošíkova SOŠ 2.8659 1369 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.